Avukat Erdem Akçay

Evlenmede Yaş Hesabı

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Kasım 3, 2014

Evlenme ile ilgili yaş hesabı konusunda çokça soru gelmesi nedeniyle, örnekle konuyu detaylandıracağız.

Kaç yaşındayım?

Yasalara göre kişi, belli bir yaşı doldurmuş kişi olarak belirtilir. Örneğin, Türk Medeni Kanunu madde 124/1 der ki;

Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Görüldüğü üzere yasa, 17 yaşında ya da 18 yaşında dememekte, doldurulan yaşı kullanmaktadır.

Kişinin doldurduğu yaşın hesabı için, bugünün tarihinden, kişinin doğum tarihi çıkartılır. Ortaya çıkan yıl, kişinin doldurduğu yaşı belirtir.

Basit hesapla, doğum gününüzde yaşınızı doldurmuş olursunuz. Örneğin 12/10/2000 tarihinde doğan bir kişi,

  • 12/10/2001 tarihinde 1 yaşını,
  • 12/10/2002 tarihinde 2 yaşını,
  • 12/10/2014 tarihinde ise 14 yaşını doldurmuş olur.

Örnekler(bugün 03/11/2014):

  • 01/01/1998 tarihinde doğan bir kişi şu anda 16 yaşını doldurmuştur,
  • 06/11/1998 tarihinde doğan bir kişi şu anda 15 yaşını doldurmuştur(3 gün sonra 16 yaşını dolduracaktır),
  • 11/12/1997 tarihinde doğan bir kişi şu anda 16 yaşını doldurmuştur,
  • 22/01/1990 tarihinde doğan bir kişi şu anda 24 yaşını doldurmuştur,
  • 03/11/1997 tarihinde doğan bir kişi şu anda 17 yaşını doldurmuştur,
  • 02/11/1996 tarihinde doğan bir kişi şu anda 18 yaşını doldurmuştur.

Siz de yaşınızı hesaplarken, bulunduğumuz yıldan(2014 örneğin), doğduğunuz yılı çıkartın(1997 örneğin).

Eğer 2014 yılı içerisinde doğum gününüz geçildiyse(örneğin 01 Mart), 17 yaşını doldurmuşsunuz demektir.

Eğer 2014 yılı içerisinde doğum gününüz geçilmediyse(örneğin 21 Aralık), şu an için 16 yaşını doldurmuş bir kişisiniz demektir.

Evlenme ile ilgili olarak:

  • Eğer 16 yaşını doldurmamışsanız, hiçbir şekilde evlenemezsiniz.
  • Eğer 16 yaşını doldurmuşsanız, ancak mahkeme kararıyla evlenebilirsiniz.
  • Eğer 17 yaşını doldurmuşsanız, veli ya da vasinizin izniyle ya da mahkeme kararıyla evlenebilirsiniz.
  • Eğer 18 yaşını doldurduysanız kendi iradenizle evlenebilirsiniz.

Bu sayfada ve aşağıdaki sayfalarda, evlenme yaşı ile ilgili tüm bilgiler verilmiştir. Telefonla ya da e-posta ile bize ulaşıp, yaşınızla ya da evlenme yaşı ile ilgili soru sormayınız. Eğer buradaki bilgiler yeterli değilse, bir avukatın bürosuna gidip, hukuki yardım talep ediniz.

Tabii ki bu açıklamalar, evlenmenize engel başkaca husus olmaması hallerinde geçerlidir. Detaylı bilgiler için,

konularına bakabilirsiniz.

Kategori: Evlenme

18 Yorum

  • erol demirci diyor ki:

    Erdem bey bir soru sordum ama daha cvp alamadim benim için çok önemli cvp verirseniz memnun olurum

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Arkadaşınız 16 yaşını doldurduysa, olağanüstü bir durumun ve sebebin varlığını ortaya koyarak evlenmesine izin verilmesini mahkemeden talep edebilir. 17 yaşını doldurmadan, anne babasının rızasıyla dahi evlenemez. Küçükler, yani 18 yaşını doldurmayanlar, velisi olan anne babasının sözünü dinlemek zorundadır. Dolayısıyla velisinin rızası olmadan başka yere gidemez, başka yerde kalamazlar. Aksi halde, yanında kaldığı kişi, durumun özelliğine göre cezalandırılır.

      • erol d***i diyor ki:

        Erdem bey kiz evlenmek için mahkemeye kendisi basvurabilirmi eğer bas vura biliyorsa nasip bir başvuru yapmamiz lazim

        Ben bir avukatla sordum ailesi basvurmasi gerekiyor dedi kiz 6 aydir benimle yaşi 16 babasi razi olmuyor kiz babayi istemiyor babanın bizde kizina ve bana tehdit ve küfür kayitlari var amaci bizden para almak birde bulunduğumuz yerden mahkemeye başvurabilir miyiz

        • Av.Erdem Akçay diyor ki:

          Kendisi başvurabilir. Diğer sorularınız ve usul konularında bir avukattan destek alabilirsiniz.

  • Ayça k***l diyor ki:

    Merhaba. Ben 24.01.1997 doğumluyum. 24.01.2015 tarihinden itibaren ailem ya da Mahkeme kararı olmadan evlenebilir miyim?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      2015-1997=18. Dolayısıyla doğum gününüzde, 18 yaşını doldurmuş, ergin bir kişi olacaksanız. Rıza ya da izin gerekmeden, kendi iradenizle evlenebilirsiniz.

  • Raziş diyor ki:

    Ben 1999 Nisan 3 doğumluyum hamilelik şüphem var babam bu durumu biliyor nasıl evlenebilirim kendi rızam ile oldu

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      15 yaşını doldurmuş bir kişisiniz. Hiçbir şartla şu an için evlenemezsiniz. En az 16 yaşını doldurmuş olmalısınız evlenebilmek için.

  • Raziş diyor ki:

    Eğer 16 Yaşında evlenmem için mahkeme nasıl olur ? Avukat tutup para ödemek Şart mı ?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      16 yaşını doldurduktan sonra mahkemeye gerekçelerinizle beraber başvurmalı ve evlenmenize izin verilmesini talep etmelisiniz. Avukat tutma zorunluluğunuz bulunmuyor. Ama avukat ile temsil edilmeniz, hukuki bilgisi olan ve usulü bilen biriyle davayı takip etmeniz anlamına geleceği için faydanızadır.

  • erol d***i diyor ki:

    Erdem bey benim isimdede hamilelik suphesi var 16 yasinda babası rszi olmuyor size daha öncede yaxmistim Esim evlenmek izni için mahkemeye başvuracak ailesi mahkemede istemese nazil sonuçlanır ayrıca bizden para talep ediyor mahkeme uzun surermi ve hangi mahkemeye basvurmsmiz gerekiyor

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Evlenmediğinize göre eşiniz değil. Hakim, olağanüstü durumun varlığını araştırmak amacıyla anne babayı dinler. Anne babanın isteyip istemediği önemli değildir. Diğer konularda bir avukata danışarak davanızı takip ettirmeniz, olası hak kayıplarından sizi koruyacaktır.

  • selin k***a diyor ki:

    erdem bey 07.12.1996 doğumluyum kendi rızamla nikay kıyabilirmiyim 18 yaşını doldurdum mu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürle

  • Emre Şerbet diyor ki:

    Merhaba Erdem Bey ben hukuk öğrencisiyim ve şu an bu yorumları okurken kafama bir soru takıldı bunu sizinle paylaşmak istiyorum.
    16 yaşında vesayet hakları sahiplerinin onayıyla evlilik yapan ve evlilik sonucu erginlik sıfatını kazanan biri 17 yaşını doldurmadan boşanıyor ve başka biriyle evlenmek istiyor bu şahısın evliliğinin gerçekleştirebilmesi için kanuni temsilcisinin onayı mı alınmalı yoksa ilk evliliğinde doğan erginlik sıfatı sonucu kendi hür iradesi ile evlenebilir mi ?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Değerli meslektaşım;

      16 yaşını dolduran kişi ancak mahkeme kararıyla evlenebilir. Veli ya da vasisinin rızası yeterli değildir. 17 yaşını doldurduktan sonra veli ya da vasisinin izni ile evlenebilir(ya da mahkeme kararı ile).

      Eğer küçük(18 yaşını doldurmamış kişi), evlenmek suretiyle ergin hale gelmişse -örneğin 16 yaşındaki küçük, mahkeme kararı neticesinde evlenerek ergin sıfatına sahip olmuşsa- artık bundan geri dönüş yoktur. 18 yaşını doldurmadan(mesela 17 yaşında) boşansa ya da eşi ölse ya da başka sebeple yapılan evlilik iptal olsa dahi erginliğini korur. Dolayısıyla, tekrar evlenebilmesi için başkasının rızasına ihtiyaç duymaz. Kendi iradesiyle evlenebilir.

  • emre o***z diyor ki:

    22/05/1998 dogumluyum su an evlenebilir miyim ?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      22/05/2015 tarihinden sonra anne baba rızası ile evlenebilirsiniz.