Avukat Erdem Akçay

Soru: Diğer İşçilere Zam Yapıldı ama Bana Zam Yapılmadı. İstifa Edebilir miyim?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Temmuz 4, 2017

Ahmet Bey’in sorusu:

Çalıştığım şirkette benimle aynı işi yapanlara Nisan ayında zam yapıldı ancan benim maaşıma zam yapılmadı. Bana ayrımcılık yapıldığını düşünüyorum. İstifa etsem kıdem tazminatı ve diğer haklarımı alabilir miyim?

Yanıt:

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi verdiği bir kararda, her işçinin ücretinde artış yapılmasının zorunlu olmadığına ve emsal işçilerin ücretlerine zam yapılırken diğer bir işçinin ücretine zam yapılmamasının İş Kanunu madde 5‘deki  eşit davranma ilkesine aykırı olmadığına ve dolayısıyla eşit davranmama tazminatının söz konusu olmayacağına karar vermiştir. Daire kararında, zam yapılması için işçi ile işveren arasında yapılmış yazılı bir anlaşmanın bulunmasının gerekliliğine dikkat çekmiştir.

Kategori: İş Hukuku

2 Yorum

  • Faruk m****** diyor ki:

    Merhaba hocam yardımcı olursanız çok sevinirim. Tanınmış bir tekstil firmasında 1997 itibarı ile depo bölümünde başladım 11 senedir başka bölümüme terfi ettim 3 kişiydik 2 arkadaş ayrıldı 9 senedir bölümün şefi sorumlusu ben oldum tek çalışmaktayım çok yük var üzerimde çok stresli biri oldum ve tansiyon hastası .
    sorum budur maaşında hiç iyistirme duzeltme yapılmadı çok evrak yazdım ilettim olmadı yasal hak aramak istiyorum bana yol gösterin teşekkür ederim.

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Sorunuz oldukça ayrıntı içeren bir soru. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

Yorum Yapabilirsiniz