Avukat Erdem Akçay

Tüm Şirketler İnternet Sitesi Kurmak Zorunda mıdır?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Mart 11, 2013

6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu madde 1524 uyarınca her sermaye şirketi, internet sitesi kurup, ilgili maddede sayılan bilgileri sitelerinde yayınlamak zorundalardı.

Ancak 6335 sayılı kanunla yapılan değişiklikle, internet sitesi kurup belirtilen bilgileri yayınlama zorunluluğundaki sermaye şirketlerinin kapsamı oldukça daraltılmıştır. Bu değişiklikle, internet sitesi kurma zorunluluğunda olan sermaye şirketleri, 397 nci maddenin dördüncü fıkrası uyarınca denetime tabi olan sermaye şirketleridir. Denetime tabi olan sermaye şirketleri ise Bakanlar Kurulu’nca belirlenmektedir.

Kısacası, eğer şirketiniz Bakanlar Kurulu’nun yayınlayacağı listede yer almıyorsa, internet sitesi kurma zorunluluğunuz bulunmuyor. Listede yer alması beklenen şirketler ise büyük ölçekli anonim şirketlerden ibaret.

Bu değişikliğin bir nedeni, internet sitesinde yer alması zorunlu sayılan bilgilerin, ticari sır kapsamında düşünülebileceğiydi. Güçsüz sayılabilecek şirketlerin bu bilgileri alenen yayınlaması, kendileri hakkındaki bilgileri güçlü şirketlere vermeleri anlamına geliyordu. Örneğin, rekabet halindeki iki şirketten büyük olan, küçük olanın piyasadaki değişikliklere dayanma gücünü internet sitesine bakarak anlayabilecekti.

Ancak, değişiklik bu şekilde yapılacağına, her şirketin internet sitesi kurma zorunluluğu devam ettirilip, denetim dışında olan şirketlerin internet sitelerinde sadece “iletişim, adres, yönetim bilgileri, vb” gibi, şirketle iş yapmak isteyenleri bilgilendirici bilgilere yer vermeleri zorunlu kılınsa daha iyi olurdu diye düşünüyoruz. Bu sayede hem şirketle iş yapanlar bilgilendirilir, hem de internet sitesi piyasasının, dolayısıyla bilişim sektörünün gelişmesine yardımcı olunurdu.

Yorum Yapabilirsiniz