Avukat Erdem Akçay

Soru: 16 Yaşını Doldurmuş Hamile Kişi, Evlenme İzni Alabilir mi?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ocak 13, 2015

Şeyma Hanım’ın sorusu:

16 yasinda hamile olan bir kişi olağanüstü bir durumdan mı yararlanıyor ? Hakim kesin izin verir mi ve kamu davası açıyor mu yaşı küçük olduğu için?

Yanıt:

16 yaşını dolduranların hangi şartlarda evlenebileceğini bu konuda bulabilirsiniz. Yasa, “hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir.”, demektedir. Dolayısıyla öncelikle 16 yaşın doldurulmuş olması şarttır. Yaş hesabı için şu konuya bakabilirsiniz.

16 yaş doldurulduğunda evlenebilmek için, öncelikle evlenmeye izin verilmesi talebiyle dava açılmalıdır. Davada hakim, evlenmeyi gerektirecek olağanüstü bir durumun ve pek önemli bir sebebin var olup olmadığını araştıracaktır. Hamilelik, önemli bir sebeptir. Bu nedenle, 16 yaşını doldurmuş ve hamile olan kişinin evlenmesine, olayın tüm nitelikleri değerlendirilerek, izin verilme olasığı oldukça yüksektir.

Hamileliğe sebep olan cinsel ilişkinin bir ceza yargılamasına konu olması, Türk Ceza Kanunu maddeleri uyarınca mümkündür. Bu durumda, ilişkinin(çocuk ile gerçekleştiği takdirde çocuğun cinsel istismarı adını alır) ne zaman gerçekleştiği, şikayetin bulunup bulunmadığı hususları önem arz eder. Bazı durumlarda şikayet şartı aranmaksızın yargılama yapılırken, bazı durumlarda şikayet gereklidir. Konunun detayı için, ayrıntılı bilgi vererek bir avukattan hukuki destek almanız faydanızadır.

Yaşınızı hesaplamak için Evlenmede Yaş Hesabı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kategori: Evlenme, Soru Cevap

2 Yorum

  • serap **** diyor ki:

    ben 16 yasındayım cocugum var mahkemem devam ediyor sevdiğim kişiden çıktı ilk başta şikayetçi olmamıştım ceza evine girdi yaklaşık 10 ay yattı benim sayemde çıktı evlenıcez dedi ama evlenmedi bende mahkemede sıkayetçı oldum içeri girme olasılığı varmı yada benimle evlenmesı mı gerekiyor

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Yorum yapabilmek için dosyanın incelenmesi gerekir. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.