Avukat Erdem Akçay

Soru: 17 yaşından gün alanlar evlenebilirler mi?

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Sayın Hakan’ın sorusu:

“Nişanlım 16 yaşını doldurdu, 17’den 5 ay gün aldı. Anne ve babası ayrı. Babaannesini yanında kalıyor. Evlenmemiz için hakim kararı gerekiyormuş. Babaannesi böyle bir dava açabilir mi? Bu arada anne ve babasının daha resmi nikahı var. Ya da biz düğün yapsak ceza alır mıyız? Teşekkürler.”

Cevap:

Evlenme kapsamında yaş ile ilgili olarak temel kural, kişinin evlenebilmesi için 17 yaşını doldurmuş olması gerekliliğidir. Nişanlınız 17 yaşını doldurmadığı için, temel kuralı karşılamamaktadır. Ancak yasa bir istisna getirerek “…hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir.”, demektedir. Dolayısıyla 16 yaşını doldurmuş bir kişinin evlenebilmesi için, olağanüstü bir durum ve pek önemli bir sebebin bulunması ve hakimin izni gerekmektedir. Olağanüstü durumun ve pek önemli bir sebebin var olup olmadığına karar verecek olan mahkemedir. Her durum, kendi şartları ve özellikleri dahilinde değerlendirilir. Bu nedenle, nelerin olağanüstü durum ya da önemli sebep olduğunu saymak mümkün değildir.

Olağanüstü bir durumun ve pek önemli bir sebebin var olduğu varsayılırsa:

Evlenme izni davasını 16 yaşını doldurmuş kişi, velisi ya da vasisi açabilir. Eğer nişanlınızın babaannesi, vasi değilse, davayı açamayacaktır. Ancak belirttiğimiz gibi, bizzat nişanlınız davayı açabilir.

Yargılamada hakim, kişinin anne ve babasını veya vasisini dinleyecektir. Bu dinleme, onların da iznini alma anlamında değildir. Mahkeme, yukarıda belirttiğimiz olağanüstü durumun ve pek önemli bir sebebin var olup olmadığını incelemek amacıyla kişinin anne ve babası veya vasisini dinleyecektir.

17 yaşını doldurmayan(16 yaşını doldurmuş) kişi, salt yasal temsilcisinin izni ile evlenemez. Hakim kararı zorunludur.

Evlilik birliği kurulmadan, küçük yaştaki kişiyle evlilik birliği kapsamındaymış gibi ilişki kurulması, Türk Ceza Kanunu uyarınca suç teşkil edebilir. Bu da yine, durumun özellikleri değerlendirilerek belirlenir.

Aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek yaşınızı hesaplayabilirsiniz. Telefonla ya da e-posta ile bize ulaşıp, yaşınızla ya da evlenme yaşı ile ilgili soru sormayınız. Eğer buradaki bilgiler yeterli değilse, bir avukatın bürosuna gidip, hukuki yardım talep ediniz.

Yaşınızı hesaplamak için Evlenmede Yaş Hesabı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kategori: Evlenme, Soru Cevap

160 Yorum

 • nil diyor ki:

  17 yaşımı doldurdum ailemin vericeği izinle evlenmem şart mı veya sadece imza atmaları yetiyor mu belgeye yoksa gelip bizzat imza atmaları şartıyla mı evlilik izni çıkıyo belgeye imza atmaları yeterli mi yoksa bizzat iletişime geçmleri gerekiyo mu izin için

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   17 yaşınızı doldurduğunuz(18 yaşını doldurmadığınız) için anne babanızın izni gereklidir. Eğer izin vermiyorlarsa, hakim kararı ile evlenme yoluna başvurabilirsiniz. Anne babanız izin veriyorlarsa, evlenme beyannamesinin arkasındaki rıza belgesini doldurup imzalayacaklardır. Bu imzalar yetkili merci tarafından onaylanmalı ya da imzalar evlendirme memurunun önünde atılmalıdır.

 • ipek diyor ki:

  Ben 08.02.1997 doğumluyum 2014 te 17 me giricem ve ailem sevdiğim kişiyle evlenmemi istemiyor savcılığa mı gitmemiz gerekiyor ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Cevabı yazdığımız Temmuz 2014 tarihi itibariyle 17 yaşını doldurmuşsunuz. Aile Mahkemesi’ne başvurarak, evlenmenize karar verilmesini talep edebilirsiniz.

  • seyda ***r diyor ki:

   ben 05.08.1997 dogumluyum nisanlim 9.09.1995 dogumlu evlenmemiz icin aile izni gerekiyormu veya evlenebilirmiyiz?

   • Av.Erdem Akçay diyor ki:

    Nişanlınızın kendi rızası yeterli ancak siz 5 Ağustos 2014 ile 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında anne baba rızasıyla evlenebilirsiniz. 5 Ağustos 2015 tarihinden itibaren kendi rızanız yeterli olacak. Hakim kararı ile ilgili konuyu yazıda bulabilirsiniz.

 • ismail diyor ki:

  05.06.1996 dogumlu bırısı aile izni olmadan evlenebılırımı kendı rızasıyla bır sorun cıkarmı?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Soruyu sorduğunuz 24 Mart 2014 tarihinde evlenemezdi ama şu an evlenebilir. 5 Haziran itibariyle artık 18 yaşını doldurmuş oldu.

 • evren diyor ki:

  Nisanlim kasimda 16 yasini doldurdu 5 ay sonra 17yi doldurup 18 den gun alacak anne ve babasi ayri fakat hala resmi nikahlari var sadece annesinin izni ile babasina danismadan evlenebilir mi ? Hakime sunulacak olagan ustu durum nasil bi olagan ustuluk onuda aciklarmisiniz ? Bide evlendik diyelim hala okulu var lise son sinifa gecti okulu birakmak zorunda kalir mi yoksa resmi nikahla son senesine devam edebilir mi lutfen yardimci olun hic bi sitede bulamadik bu konu hakkinda bilgi. simdiden tesekkurler

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hakim olağanüstü durumun varlığı halinde hem anneyi hem babayı dinleyecektir. Zorunlu olmamakla birlikte, olasılık varken dinlememezlik edilemez. Olağanüstü durum, halin özelliklerine göre belirlenir ve sayılı değildir. Bir durumun olağanüstü olup olmadığına, mahkeme karar verecektir. Evlenmeniz halinde okulu bırakmak söz konusu değildir. Eğitim sistemimize göre lisenin bitirilmesi zorunludur. Evlenmek, okuldan ayrılmak için neden değildir.

 • Özden balkış diyor ki:

  Benim kızım 17 yeni girdi evlenen bilirmi bizim izninimize gerek varmı sene 18 olunca evlenir izin gerekirmi birden

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Kızınız 18 yaşını doldurmadan(başka bir dayanak yoksa) ergin sayılamaz. Dolayısıyla kendi kararı evlenmek için yeterli değildir. Evlenebilmek için ya yasal temsilcisinin iznine ihtiyaç duyar ya da hakim kararına. 18 yaşını doldurduktan sonra artık kendi kararı ile evlenebilir.

 • erdem diyor ki:

  nişanlım 26.06.1997 doğumlu babasinin izni ile resmi nikah yapabilirmiyiz

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Nişanlınız 17 yaşını doldurmuş. Ana babasının izni ile evlenebilirsiniz.

 • Nurıye s***k diyor ki:

  Bn 16.12.1996 dogumluyum suan aıle ıznı olmadan evleneblırmıyım

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   16.12.2014 tarihinden itibaren kendi rızanız yeterli olacak. Şu an için ana baba rızasına ihtiyacınız var.

 • funda diyor ki:

  bn 16 mı bıtırdım ailmın ıznıyle evlene bılır mıyım

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   17 yaşını bitirince ana babanızın izniyle evlenebileceksiniz.

 • nazli c*n diyor ki:

  Ben 2015 de onyedi yasima girecem babamin imzasi ile nikah kiyamammi

 • Elif y***z diyor ki:

  08/05/1998 doğumluyum seneye evlenmek istesem mahkeme kararıyla. anne ve babanın ikisimi gerekiyor. Yoksa tek anne olsada olurmu merak ediyorum

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   17 yaşını doldurmuş kişinin mahkeme kararıyla evlenebilmesi için, anne babasının izin vermemesindeki nedenin haksız olması gereklidir. Yasal temsilciniz kim ise o dinlenecektir.

 • sabri k**t diyor ki:

  benm kız arkadaşım 20.06.1997 dogumlu 18 ınden gün aldı ama ailesi evlenmemıze karsı cıkıyor 18ınden gün alanlar aile rızası olmadan evlnebiliyor diye duydum doğrurumudur cvp verirseniz sevinirim simdiden cok tesekkür ederim…

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Arkadaşınız 17 yaşını doldurmuş. Ana babasının izniyle ya da hakim kararıyla evlenebilir.

 • gamze ü**n diyor ki:

  Ben 2 aralık 1997 tarihinde dogdum nisanlıyım ailem rızasıyla Ne zaman nikah kıyabilirim???

 • nehir ***k diyor ki:

  Ben 12.08.1997 dogumluyum evlenmek istiyorum fakat ailemin izni yok ne yapmam gerekiyor

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   17 yaşınızı bitirmişsiniz. Hakim kararıyla evlenebilirsiniz. Dava açmalısınız.

 • burakk diyor ki:

  Ben 18 yaşındayım kız arkadaşım 03.04.1997 doğumlu evlenmek istiyoruz fakat ailesinin izni yok ne yapmamız gerekiyor

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   17 doldurmuş kişiler ana babalarının izniyle evlenebilirler. Eğer izin vermeme nedenleri haksız ise, hakim kararıyla evlenebilirsiniz.

 • Murat b***n diyor ki:

  Sevdiğim kız 03.10.1997 doğumlu ailesi evlenmemize karşı yaşını bekleseniz bile olmaz diyorlar biz hemen evlenmek istiyoruz ne yapmalıyız

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Arkadaşınız 16 yaşını doldurmuş. Olağanüstü bir durumunuz yoksa şu an evlenemezsiniz. 18 yaşını doldurduğunda, başkaca bir engel yok ise, kendi kararı yetecektir.

 • rüya ***r diyor ki:

  ben 20 ekim 1997 doğumluyum.evlenmek istiyorum .ailem izin vermiyor .ben kendi rızamla ne zaman evlene bilrim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Olağanüstü bir durumunuz yoksa 20 Ekim 2014 tarihinden sonra hakim kararıyla, o da olmazsa 20 Ekim 2015 tarihinden itibaren kendi kararınızla evlenebilirsiniz.

 • Fatma diyor ki:

  Aile izni olmaksızın 17 yaşında evlenen kişinin ailesi daha sonra evliliğin iptalini isteyebilir mi? Davada anne ve babanın olması şart mı ve ayrıca, dava için herhangi bir zamanaşımı sözkonusu mudur?
  Teşekkürler… 🙂

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   16 yaşını tamamlamamış kişi ancak hakim kararıyla evlenebilir. 17 yaşını tamamlamış ancak yasal temsilcisinin iznini almadan evlenen kişinin evliliğinin iptali için, yasal temsilcisi dava açabilir. Eğer davada karar verilmeden önce kişi, 18 yaşını tamamlarsa ya da gebe kalırsa, artık evlenmenin iptaline karar verilemez.

   Dolayısıyla; 17 yaşını tamamlamış kişi eğer gebe kalmışsa ya da 18 yaşını tamamlamışsa, artık bu dayanakla evliliğin iptali davası açılamaz.

   Bu belirtilenler, yaş ile ilgilidir.

   Şüphesiz ki, yasal temsilcinin izni olmadan nasıl evlenildiği de önemlidir. Eğer izin; sahte imza, sahte beyan, vb ile ortaya konmuşsa, cezai sorumluluk doğabilecektir.

 • kadir k***k diyor ki:

  Benim nisanlım 16 yaşında 02.04.1998dogum lu Anne ve baba ayrı ama halen nikahlari var baba ceza evinde anne de nisalımı bazen dövüyor.kacırmak istiyorum ama sonuc ü görmek zor sizden acil cevap bekliyorum ne yapmam gerekiyorum

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   16 yaşını doldurmuş nişanlınız. Mahkemeye başvurarak, evlenmesine izin verilmesini talep etmelidir. Dövülme konusunda ise karakol ya da savcılığa şikayette bulunabilir.

 • Nur diyor ki:

  28.10.1997 doğumluyum ailemin izni olmadan kendi rızamla ne zaman evlenebilirim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   28.10.2015 tarihinden itibaren rızanız, evlenmeniz için yeterli olacaktır.

 • Reyhan ****k diyor ki:

  Ben 12.08.98 doğumluyum sevgilim 06.12.99 doğumlu tam olarak ne zaman biz ne zaman evlenebiliriz ana baba rızasına gerek kalmadan? Ben bayanım o erkek yaş farkediyomu erkekler için ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Siz 12.08.2016, arkadaşınız 06.12.2017 tarihinden itibaren, kendi rızalarınızla evlenebilirsiniz. Kadın erkek eşitliği mevcut yasalarımızda. Cinsiyet fark etmiyor.

 • Kazım k**a diyor ki:

  Nişanlım 22.09.1997 doğumlu ailesinin izniyle resmi nikah kıyabilirmiyiz.

 • kübra diyor ki:

  Ben 21.09.1997 dogumluyum erkek arkadaşım 22 yaşında eylülde tam 17 yaşmı doldurmuş olucam erkek arkadaşımla 17 doldurduktan sonra evlenmeyi düşünüyoruz fakat ailem okuduğum için evlenmemi istemiyor bu hakim icin gecerli bi sebepmi .

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Geçerli bir neden sayılma ihtimali oldukça düşük.

   • kübra diyor ki:

    peki hakim kararıyla evlenmek icin nereye başvurmak gerekyo ve hakime veya başka biyere dilekçe verdigimizde bundan benim ailemin haberinin olma ihtimali nedir ?

 • gulsum d*** diyor ki:

  Merhabalar ben 02.03.1997 dogumluyum kendi rizamla ne zaman evlenebilirim ? Bi de yasal temsilciler kim ? Su an o, aganustu bir durum varsa ve biz bunu yasal temsilcilere anlatsak ailemi dinlemeden bize evlenme izni verebilirler mi ? Simdiden tesekkurler …

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   02.03.2015 tarihinden itibaren kendi rızanızla evlenebilirsiniz. Yasal temsilciler, ana babanız ya da atanmışsa vasinizdir. 17 yaşını doldurmuşsunuz. Yasal temsilcinizin izniyle ya da hakim kararıyla evlenebilirsiniz. Olağanüstü duruma gerek bulunmuyor.

 • Ayşe k***u diyor ki:

  Kardeşim 16 yaşını yeni doldurdu evlenmek için aile mahkemesine kendi başvuru yapabilir mi yoksaa illa anne babanın mı yapması lazım?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Kendisi başvurabilir. Kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hakkın kullanımıdır.

 • betül d**r diyor ki:

  Ben 17 yasimi doldurdum nisanliyim annem babam ayri velayetim annemde onun izni var peki babamin imzasina gerek duyacakmiyiz

 • betül d***r diyor ki:

  Tesekkur ederim bunun icin peki nikah olduktan sora baba sikayetci olabilirmi

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Şikayet tamamen farklı bir kavram ve konu dışı. Sizin konunuzda ancak evliliğin iptali talebinde bulunabilir. Bu talebin kabul görme ihtimali de, bu şartlar ışığında pek mümkün değil.

 • Duygu **l diyor ki:

  Ben 14.11.1997 doğumluyum. Ekim 18 de düğünüm olacak. Evlenmek için başvurduğumuz da bize mahkemeye başvurmamız gerektiğini söylediler. Ailemle beraber mi gitmeliyim yoksa kendim gidebilirmiyim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   14.11.2014 tarihinden sonra ana babanızın izniyle evlenebilirsiniz. Bu tarihten önce ise ancak hakim kararıyla evlenebilirsiniz. Davayı kendiniz açabilirsiniz ya da ana babanız açabilir.

 • banu diyor ki:

  17 doldurup 18den gün alınca mahkeme kararıyla evlenilemiyormu yani mahkeme kararıyla evlenmek icin 16 yaşında olup 17den günmü almak gerekyo nikah dairesinden bi tanıdık memur 17 doldurup 18den gün alınca mahkeme karariyla evlenelemiyor ancak aile izniyle evlenilebiliyor dedi bu konuda beni aydınlata bilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   17 yaşını dolduran kişinin ana babası, kişinin evlenmesine haksız yere izin vermiyorsa, bu kişi hakim kararıyla evlenebilir.

   17 yaşını dolduran kişinin ana babası, kişinin evlenmesine izin veriyorsa, ayrıca hakim kararı gerekmez.

 • Canan diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey, biz evlenmek için mahkemeye başvurduk. Mahkeme kaç günde belli olur. Ben 08.25.1998 doğumluyum.

 • busra g***ci diyor ki:

  1998 li biri 16 yasini doldurup 17 ysndan gun alinca nikah isemi oluyor mu nikah mudurune sormuslar anne baba imzasiyla olur demis dogrumudur lutfen yardimci olun

 • aysenur diyor ki:

  Ben 17 yasinda evlenebilirmiyim anne ve babamin izni var

 • burcak e**f diyor ki:

  Yani 26.03.1997 dogumluyum bes alti ay oldu on yediye gireli babamn imzasyla evlenebilirmiym

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   17 yaşınızı doldurmuşsunuz. Velayetiniz sadece babanızdaysa, rızasıyla evlenebilirsiniz.

 • betül d***r diyor ki:

  Benim ikametgahim bursada ama nikah sakaryada olcak bu nasil oluyo benim bursaya gitmm gerekecekmi

 • elif ç**k diyor ki:

  27.03.1997 doğumluyum. Ailem sevdiğim kişiyle evlenmeme müsade etmiyo sadece onunla değil kimseyle çok isteyenim var ama bende ailemde kabul etmiyo bizi zora sokuyolar kendi rızamla onunla kaçsam sorun olur mu kendi isteğimle yani ailem çok baskıcı eziyet ediyo özellikle annem buna sevgilim katlanamıyo bende çok üzülüyorum südekli ağlıyorum

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Anne babanızın evlenmenize izin vermeme sebebi haksız bir nedene dayanıyor ise, hakim kararıyla evlenebilirsiniz. Bunun dışında 18 yaşınızı doldurmanız gereklidir. Anne baba, çocuğun menfaatlerini gözönüne alarak onun adına bazı konularda karar verirler. Çocuk, bu kararlara uymakla yükümlüdür. Bu türdeki kararları eziyet olarak değerlendirmek doğru değildir.

 • Buse diyor ki:

  Erdem bey .ben 1998 08 26 doğumluyum .mahkemeye başvrduk eğer mahkeme ızin verirse annemle babamla ayrı .vekaletim babamın üzerine .babamın izni yeterlimidir

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hakim kararından sonra ana babanızın iznine gerek duyulmayacaktır.

 • buket **l diyor ki:

  Biz bir avukatla görüşme yaptık hakim kararıyla evlenme adına hakim karar verirken anne babaya soracak dedi şuan 16 yaşındayım 20 gun sonra 17 doldurmuş olucam hakim’e başvurduğumuzdan ailenin haberi oluyor mu biz nasıl evlenebiliriz yardımcı olur musunuz Erdem bey

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   16 yaşını doldurmuş birinin evlenmesine hakim karar verirken, “olanak” varsa anne babayı da dinler.

   17 yaşını doldurmuş bir kişinin evlenmesine hakim izin verirken, anne babayı dinler.

   Dava açtığınız takdirde anne babanızın haberi olacaktır.

   18 yaşını bitirince kendi rızanızla evlenebilirsiniz.

 • happygirl diyor ki:

  07.02.1996 doğumluyum.Aile izni olmadan evlenebilir miyim Avukat bey?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Evet, başkaca bir engeliniz yok ise, kendi isteğinizle, iradenizle evlenebilirsiniz.

   • happygirl diyor ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Reşitim artık o halde. İsim değiştirme ile ilgileniyor musunuz?

 • cangül p**k diyor ki:

  01.10.1996 tarihinde doğdum kasımda düğünüm var evlenmeme bi engel var mı

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   2014 Kasım’da 18 yaşınızı tamamlamış olacaksanız. Dolayısıyla yaş konusunda bir engeliniz bulunmayacak.

 • özge s***m diyor ki:

  ben 15.10.1997 doğumluyum ve evlenmek istiyorum annem ve babam ayrılar benım velayetim annemde sadece annemin izni olduğunda evlebiliyormuyum. teşekkürler.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   15.10.2014 tarihinden itibaren annenizin izni ile evlenebilirsiniz.

   • özge s**m diyor ki:

    Dava açılması gerekiomu biz başka bir avukata gittiğimizde bize dava açılması gerektiğini söyledi kemik yaşının ölçülceğini ve sekiz ay süreceğini söyledi bana bu konuda yardımcı olabilirmisin ben sizin vep telefonunuzu bu siteden aldım aradım ve ulaşamadım bana ulaşabileceğim bir numara verebilirseniz sevinirim çnk bu bilgiler doğrultusunda yanınıza gelmek istiyorum

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

     15.10.2014 tarihini bekleyerek annenizin izni ile evlenmeniz daha kolay olacaktır. Yaşın büyütülmesi amacıyla açılacak dava zaten bu tarihten önce bitmeyecektir.

 • nrcnuçr diyor ki:

  Ben 04.09.1996 doğumluyum ailem istediğim kisyle evlndirmiyor biz kaçmayı düşünüyoruz bir sıkınti olurmu

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   18 yaşınızı doldurmuşsunuz. Evlenmek için kimseden izin almanız gerekmiyor.

 • sevcan b***s diyor ki:

  ben 17 yasindayim sevdim insan benden yasca olarak buyuk 29 yasinda vede evli ve biz evlnmk istyoruz ama aileler karsi napmam lazim 🙁

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Kişi aynı anda sadece bir kişiyle evli olabilir. Dolayısıyla arkadaşınız boşanmadan siz evlenemezsiniz. Ailenizin sözünü dinleyin. İleride pişman olabileceğiniz kararlar vermekten kaçının.

 • KADIR Y***Z diyor ki:

  Ben 18 kız arkadasim ise 16 yasına yeni girdi biz esimle bi cahilliye düstük bi bebeqimiz oldu ailesi sikayetci oldu ve biz mahkeme gördük ben ceza aldim temize gönderdim ve suan ic güvey olarak kalıyorum1.5 senedir biz esimle evlenmek istiyoruz nasıl eklenebiliriz ne olur yardimci olun bize saygilar

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   16 yaşını doldurmamış kişi evlenemez. Dolayısıyla, en azından arkadaşınızın 16 yaşını doldurmasını beklemeniz gerekli.

 • cangül h***z diyor ki:

  merhaba avukat bey ben (01.10.1996) doğumluyum ve kasımda düğün düşünüyorum evlenmeme bir engel var mı acaba

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   01.10.2014 tarihinden itibaren, kendi iradeniz evlenmeniz için yeterlidir. İzin almanız gerekmez.

   • cangül h**z diyor ki:

    01.10.2014 tarihinden sonra nikah işlemlerine başlayabilirim bir sorun olmaz değil Avukat bey? Cevabınız için teşekkürler bu arada.

 • melahat c***z diyor ki:

  10.03.1998 doğumluyum 2015 temmuz ayında evlenmeyi düşünüyoruz Anne ve babanın da onayı var evlenebilirmiyim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   2015 Temmuz ayında, 17 yaşınızı tamamlamış bir kişi olacaksınız. Dolayısıyla ailenizin izni ile evlenebileceksiniz.

 • secil e***r diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey ben 10.15.1997 dogumluyum 10.15.2014 tarihinden itibaren anne ve baba izni ile evlenmem mumkunmudur?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Evet, belirttiğiniz gibi. 15/10/2014 tarihinden itibaren anne babanızın izniyle evlenebilirsiniz.

 • deniz gz diyor ki:

  14.10.1997 doğumluyum (bayanım) nişanlım 29.04.1997 doğumlu başka bir şehirde oturuyorlar onlarda erken evlilik var evlenmek istiyoruz ama annem ile babam askerden sonra evlenebilirsiniz biz kaçmayı düşünüyoruz yakalanırsak ta ben kendi rızam ile orada bulunduğumu söylemek istiyorum acaba ceza alır mı ? Ne olur yardım edin …

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Ceza alıp almayacağına mahkeme karar verir. Ancak, bahsettiğiniz eylem bir suçtur ve kanunda cezası mevcuttur.

 • a***i buse diyor ki:

  1997 01 01 doğumluyum evlenebilir miyim bu ocak ayında kendi rızamla

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   01 Ocak 2015 tarihinde 18 yaşınızı doldurmuş olacaksanız. Bu tarihten sonra kendi iradenizle evlenebilirsiniz.

   • arici b**e diyor ki:

    teşekkürler avukat bey bişey daha soracam ben nişanlıyım ama ailem nişanı at diye ısrar ediyo ben ocak ayında kendi rızamla evlenmeye giderken polis beni alı koyabilir mi

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

     01 Ocak’tan itibaren kendi rızanızla evlenebilirsiniz. Yaş dışında başka bir engeliniz yoksa, kimsenin size engel olma yetkisi bulunmuyor.

 • Nermin e**ş diyor ki:

  18.05.1997 doğumluyum 17 yaşındayım anne ve babanın izni olursa nikah kiyilabiliyor mu yoksa doldurduktan sonrami bu benim kafamı çok kurcaliyor ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Şu an, 17 yaşını doldurmuş bir kişisiniz. Anne babanızın rızası ile evlenebilirsiniz.

 • nazli **n diyor ki:

  Ben 01.01.1998 dogumluyum 3 ay sonra 17 yaşıma girecem ana baba imzasi ile nikah kiyabilirmiyim . Cevaplariniz icin tesekkur ederiz

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   01.01.2015 tarihinde 17 yaşınızı doldurmuş olacaksınız. Bu tarihten sonra, anne baba rızasıyla evlenebilirsiniz.

 • ceren m***ş diyor ki:

  ben 27.01.1998 doğumluyum 16 yaşındyım ve şuan nişanlıyım nişanlım ise şuan asker mayısta gelmiş olucak bende ocakta 17 yaşıma girmiş olucam ve biz evlenmek istiyoruz tabi aileminde onayı var izn veriyorlar ama evlnblrmyz ancak ne zamn evlnblrz bunu öğrenmk istiyorum eğer evlilk olursa mahkemye çıkmaya gerek varmıdr dha ? yardımcı olursanız sevinirm lütven

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   27.01.2015 tarihinden sonra anne babanızın rızalarıyla evlenebilirsiniz. Ailenizin rızası varsa ayrıca mahkemeye başvurmanız gerekmiyor.

 • ünal d**r diyor ki:

  ben 24 yasındayım nişanlım mart 23 1998 doğumlu anne babanın razası olmadan sadece devlet evlendirebilir mi bizi? şimdiden teşekkürler Erdem Bey

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Olağanüstü bir sebep yoksa, şu an evlenemez nişanlınız.

 • nazli **n diyor ki:

  Cok tesekkurler bi sorum daha olacakdi annem babam ayri velayetim annemde ve babam baska sehirde cezaevinde 17 yaşinda sadece annemin imzasi ile nikah kiyabilirmiyim babam yok velayetim annemde

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Velayetiniz annenizde olduğuna göre, O’nun rızası yeterli.

 • Büşra Ö***a diyor ki:

  Merhaba avukat bey 07.02.1996 doğumluyum 18. yaşımı doldurdum mu yoksa 18. yaşımın içinde miyim? teşekkürler

 • efsun k**a diyor ki:

  26.04.1998 dogumluyum. Sevgilimle evlenmek istiyoruz ama annem evlenmemize karsi kacip evlenmek istiyoruz ama anneim sikayet etmesinden korkuyoruz sikayet etse bisey olurmu biz evleneblirmiyiz tesekkurler..

 • ayşenur t***u diyor ki:

  ben 13-06-1999 doğumluyum nişanlıyım annem babam ayrı velayetim babamda sadece babamın izni ile evlenebilir miyim mahkeme kararı olmadan.? şimdiden teşekkürler

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   13/06/2016 tarihinden itibaren babanızın rızasıyla evlenebilirsiniz.

 • seda diyor ki:

  ben seda 13-06-1999 doğumluyum annem babam ayrı velayet babamda ve ben nişanlıyım hakim kararı olmadan sadece babamın rızasıyla evlenebilir miyim.? lütfen cevap verin teşekkürler..

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   13/06/2016 tarihinden itibaren babanızın rızası ile evlenebilirsiniz.

 • ASLI d**e diyor ki:

  Ben 1999.04.03 doğumluyum 03.04.2015 te nikahlanmak istiyorum baba iznim ile anne (vefat) bu durumda ne olabilir ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   03/04/2015 tarihinden itibaren evlenebilmek için, mahkeme kararına ihtiyacınız var. 03/04/2016 tarihinden itibaren ise babanızın rızasıyla evlenebilirsiniz.

 • betül g***n diyor ki:

  Merhaba avukat bey 01.10.1996 doğumluyum 18. yaşımı doldurdum mu yoksa 18. yaşımın içinde oluyorum ? şimdiden cevabınız için teşekkürler

 • evren diyor ki:

  15-06-1999 doğumluyum nişanlıyım ne zaman nasıl evlenebilirim.?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   15/06/2015 tarihinden itibaren mahkeme kararıyla, 15/06/2016 tarihinden itibaren ana baba rızanızla, 15/06/2017 tarihinden itibaren ise kendi iradenizle evlenebilirsiniz.

 • esma diyor ki:

  benim bi arkadaşım 01-07-1999 doğumlu nişanlı şu anda evlenemiyormuş ama sürekli nişanlısının yanına kaçıyor hakime söleseler bi şekilde dava açıp evlenebilirler mi.?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   01/07/2015 tarihinden önce hiçbir şekilde evlenemez. Bu tarihten sonra dava açabilir, evlenme izni için.

 • nilay diyor ki:

  05.04.1997 doğumluyum babam beni sevdigim insana vermiyor din ayrimi yapiyor eger kacarsam ve yakalandiysam aileme geri verirlermi beni yada nikah ckarmi

 • fatma **r diyor ki:

  Ben 01.02 1998liyim nisanda mayista dugunum olcak anne baba rizasyla olur mu?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Evet, 1 Şubat’tan itibaren anne baba rızası ile evlenebilirsiniz.

 • emrah y***n diyor ki:

  Mrb nisanlim 17 yasinda ailesi evlenmesini istemiyor fakat hamile nasil nikah kiyabiliriz….

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Nişanlınız mahkemeye başvurarak evlenmesine izin verilmesini talep edebilir.

 • seda diyor ki:

  ben 13-06-1999 doğumluyum nişanlıyım mahkeme kararıyla evlenmek istiyorum mahkemeye simdi müracaat etsek olur mu.?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   13/06/2015 tarihinden önce evlenemezsiniz. Bu tarihten sonra, geçerli bir nedeniniz varsa mahkemeye başvurabilirsiniz.

 • Duygu b***i diyor ki:

  Meraba ben duygu ve 25.05.1997 doğumluyum ve nişanlı yim nişanlandım ama annem at diye beni zorluyor atmak istemiyorum seviyorum ve ben Teyzem de kalıyorum annemle babam ayrı nişanlimla kaçmayı düşünüyoruz ama ben kendi rizamla kaçsam evlenmemiz için anne baba rizasi gerekiyormu….

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Şu an evlenebilmeniz için ya velayetiniz kimde ise onun rızasına ya da mahkeme kararına ihtiyacınız var.

 • Duygu b***i diyor ki:

  Peki velayetim babamda ama onunla görüşmuyoruz. Mahkeme sizce izin verir mi?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Olayın tüm şartlarını bilmeden görüş bildirmek doğru değildir. Mahkeme yoluna başvurabilirsiniz.

 • seda diyor ki:

  ben 1999 hastane doğumluyum yaşımdan büyük gösteriyorum acaba yaşımı büyütme imkanım var mı kemik yaşıyla.?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Büyük göstermek önemsizdir. Önemli olan biyolojik yaşın tespitidir.

 • esra diyor ki:

  15 mayis 1998 doğumluyum
  16 yaşında mi oluyorum 17 mi
  15 Mayıs 2015 de evlenebilir miyim ? Ailem den izin almama gerek kalmadan

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Şu an 16 yaşını doldurmuş bir kişisiniz.

   15 Mayıs 2015’tan itibaren 17 yaşını doldurmuş olacaksınız. Dolayısıyla ana baba rızasıyla ya da hakim izniyle evlenebilirsiniz.

 • esra diyor ki:

  18 yasimi doldurunca kaçarak evlenmeyi düşünüyorum ailem dava acarsa beni geri alabilir mi ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   18 yaşını dolduran kişi, istediği yere gidebilir. Başkaca bir engeli yoksa da kendi iradesiyle evlenebilir.

 • seda ka**a diyor ki:

  Merhaba ben 27.12.1998 tarihde dogdum ve anne baba ayri velayetim babamda ama babamla anlasamadim icin annemin yanina geldim ve suanda teyzemin ogluyla nisanliyim severek ve evlenebilirmiyim. Veyada yasimin dolmasinimi beklemem lazim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   27/12/2014 tarihinden önce evlenemezsiniz. Bu tarihten sonra mahkeme kararıyla, 27/12/2015 tarihinden itibaren babanızın rızasıyla ya da mahkeme kararıyla, 27/12/2016 tarihinden ise kendi iradenizle evlenebilirsiniz.

 • Ecem diyor ki:

  Ben 16.10.1998 doqumluyum yarın 17 yaşıma gireceğim. ertesi gün gidip mahkemeye başvuracaz annemle babam evlenmeme bişey demiyor onlar gidip dilekçe yazsa 1 ay sonra evlenebilir miyiz

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   16/10/2014 tarihinde 16 yaşınızı doldurmuş olacaksınız. Evlenebilmeniz için olağanüstü bir neden bulunmalı ve mahkemeye başvurmalısınız. Mahkeme talebinizi kabul ederse evelenebilirsiniz. Aksi halde en erken, anne baba rızası ile, 16/10/2015 tarihinden sonra evlenebilirsiniz.

 • cuneyt b***n diyor ki:

  16 yaşında kuzenim var mahkeme kararı ile nikâh kıyılmış ancak henüz düğün yapılmamış babasi hata yaptığını düşünüyor ve bu düğünü durdurmak istiyor tehdit edilmiş , daha önce alınmış mahkeme kararını iptal ettirebilirmi ben tehdit edildiğini m icin erken evliliğe riza gösterdim dese

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Evlenme, nikahın kıyılmasıdır. Düğünün bir önemi yoktur.

 • Berna diyor ki:

  Peki annemle babamın dilekçe yazıp vermesi bir işe yaramaz mı