Avukat Erdem Akçay

Aile Konutu Şerhi

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Mayıs 14, 2013

Aile konutu, eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve düzenli yerleşim amacıyla kullandıkları mekandır. Türk Medeni Kanunu’nda tanıma sahip olmayan aile konutunun Yargıtay kararları da baz alındığı, şu nitelikleri mevcuttur:

 • Eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdikleri,
 • Acı, tatlı günlerini yaşadıkları,
 • Yaşam faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları,
 • Müşterek yaşamları için ayrılan,
 • Aynı konutta iki tarafın da yaşama hakkını güvenceye alan,
 • Fiilen kullanılan,
 • Ailenin barınmasına tahsis edilen.

Türk Medeni Kanunu md. 194:

“Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.
Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hâkimin müdahalesini isteyebilir.
Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı hâline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.”

Madde metninden çıkan sonuçlar:

 • Eğer eşlerden birisi, aile konutuyla ilgili kira sözleşmesini feshedecekse, diğer eşin de rızasını almak zorundadır. Bu rıza, aile konutunun devrinde ve aile konutu üzerindeki hakların sınırlanmasında da gereklidir.
 • Eğer eşlerden birisi bu işlemler için rıza vermezse, rıza alamayan eş hakimin müdahalesini isteyebilecektir.
 • Aile konutu olarak kullanılan taşınmaz mal üzerinde mülkiyet hakkına sahip olmayan eş, tapu kütüğüne aile konutu şerhin koyulmasını isteyebilir.
 • Eğer kira sözleşmesi eşlerden sadece birisi adına yapılmışsa, diğer eş de kiralayana bildirimde bulunmak suretiyle sözleşmenin tarafı ve taraf olan eşle birlikte sözleşmenin müteselsil sorumlusu olabilir.

Aile konutu düzenlemesinin amacı, aile konutu üzerinde hak sahibi olan eşin yapması muhtemel kötüniyetli işlemlere karşı diğer eşi, çocukları ve kamu yararını korumaktır. Örneğin aile konutunun sahibi olan eşin bu konutu satması halinde diğer eş zarara uğrayabilir. Aile konutu kavramı, bu zararın oluşmasını önlemeyi amaçlar.

Evlenmeden birlikte yaşayanların aile konutu olabilir mi?

Hayır. Aile konutu kavramı, yalnızca evlenenler için söz konusudur.

Birden fazla aile konutuna sahip olunabilir mi?

Aile konutu, eşlerin yaşamlarının yoğunlaştığı yer, yani merkez olması nedeniyle, tektir. Aile, birden çok aile konutuna sahip olamaz.

Çocuklar mutlaka aile konutunda mı yaşamalıdır?

Aile konutu kavramının kullanılabilmesi için, konutta çocukların da kalmaları gerekmez. Ancak, eğer eşler birden çok konutta hayatlarına devam ettiriyorlarsa, çocukların da kaldığı konut, aile konutu olarak nitelendirilmektedir. Bu sonuç da yine ailenin merkezi olma hususuyla ilgilidir.

Koca, aile konutuna ilişkin kira sözleşmesini tek başına feshedebilir mi?

Hayır. Sözleşmede taraf olarak gösterilmemiş ya da kiralayana bildirilmemiş olsa dahi, diğer eşin rızası gereklidir.

Mal rejimi ile aile konutu arasındaki ilişki nedir?

Aile konutu, mal rejimi ile bağlantılı değildir. HAngi mal rejimi geçerli olursa olsun, aile konutuna ilişkin hükümler geçerlidir.

Aile konutu şerhi ne işe yarar?

Aile konutu şerhi, açıklayıcı niteliktedir ve özellikle üçüncü kişilerin, konutun bir aile konutu olduğunu görmelerini sağlar. Amaç; mülkiyete sahip eşin, diğer eşin rızası olmadan evin satımı gibi işlemleri yapmasını engellemek, satın almak isteyenin de konutun bir aile konutu olduğunu anlamasını ve buna göre davranmasını sağlamaktır. Tapu memuru, eşlerin ikisinin de rızası olmadıkça satış gibi işlemleri yapamayacaktır.

Tapuya aile konutu şerhi nasıl konulur?

Eşlerden biri, evlilik cüzdanı ve bu konutun, eşlerin yerleşim yeri olduğunu gösterir muhtardan alınan belgeyle Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurur. Tapu memuru gerekli işlemi yaparak aile konutu şerhini koyacaktır. Önemli olan, evliliğin mevcut olduğunun ve bu konutun, aile konutu vasfına sahip olduğunun ispatıdır.

Bu yöntemden ayrı olarak, görülmekte olan bir dava sürecinde veya bir dava olmaksızın da aile konutu şerhi konulması talebi, hakimden istenebilir.

Kategori: Evlenme

64 Yorum

 • Nejat K**** diyor ki:

  Sayın Erdem Bey;
  Emekliyim ve tek evim var. Aile şerhi konulan tek konutta konut sahibi, bir şirketin bankadan kredi çekmesinde kefil olmuşsa ve şirketin kredi ödenmesinde sorunlar var ise, banka tarafından evine haciz konulabilir mi?

  Saygılar.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Cebri satışlarda eşin rızası önem taşımamaktadır. Dolayısıyla aile konutunun haczi mümkündür. “Aile konutu” kapsamında olmamakla birlikte, şartlar mevcutsa, meskeniyet iddiasında bulunulabilir.

 • Gülnaz Ö**** diyor ki:

  sayın Erdem bey babam tarafından tarafıma 5000 tl satış bedeli ile 2009 da bir daire verildi tapu benim üzerime ve şu an bankaya olan kredi borcumdan dolayı haciz ve satış işlemi başlatıldı bu ev çocuklul geçirdiğim ev ve bütün abi kardeş akrabalar aynı apartmanda ben devlet memuruyum başka bir ilde kirada oturuyorum aile konutu şerhi koydurabilir miyim koydurursam satılabilirmi haciz yolu ile nolur yardım edin yoksa haline münasip ev davasımı açacağım o işe yararmı

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile konutu, ailenin oturduğu ev olmalıdır. Dolayısıyla aile konutu şerhi koyduramazsınız. Zaten aile konutu şerhi bulunması, evin haczedilmesine de engel olmaz. Şartları oluşuyorsa haline münasip ev iddiasında bulunabilirsiniz.

 • Yağmur z**** diyor ki:

  Erdem Bey annem babam 1999 da boşandı babam 2003 de ev aldı şuan evden bizi çıkartıp satmak istiyor bu eve çocuklar olarak şerh koydurabilir miyiz?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hayır. Boşanma davası kesinleştiği için konutun, aile konutu niteliği kalmamıştır.

 • Mutlu Ş*** diyor ki:

  Erdem bey İyi çalışmalar.Biz hali hazırda suan oturduğumuz 4 katlı aile konutu şerhi konulmuş evde oturuyoruz annem ve babam boşanma surecinede.Size sorum lutfederseniz,Boşanma tamamlanınca aile konutu serhi düşermi düşerse biz çocuklar tekrer aile konutu serhi koydura bilirmiyiz.Biz 2 kardeş evliyiz ve burada oturuyoruz evleri kendimiz yaptık fakat tapu annemizin üzerine serh koyduramazsak boşanma tamamlanınca satılmaması için birşey yapabilirmiyiz teşekkürler.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Anladığım kadarıyla 4 katlı dediğiniz yapı, birbirinden bağımsız 4 daireden oluşuyor. Aile konutu şerhi, anne ve babanızın oturduğu daire için söz konusudur. Tüm binayı kapsamaz. Sizin eşinizle oturduğunuz daire de, sizin için aile konutudur. Anne ve babanız boşandığında, onların oturduğu daire ilgili aile konutu şerhi hükümsüz kalır. Çocuklar olarak sizin, aile konutu şerhi koydurtmanız mümkün değil. Evin satılmaması için temelde bir önlem alamazsınız. Ancak bazı özel durumların varlığı halinde önlem alabilirsiniz. Detay için bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 • Yasar D*** diyor ki:

  Erdem bey kolay gelsin.Anne ve babamız boşandıktan sonra Annemize ait evde oturuyoruz evi satmaması için yapılabilecek kanuni bir yaptırım varmı.Not.Arsa annemin üzerine olduğu için benim yaptığım ve 14 yıldır vergilerini benim ödediğim elektik su abonelği benim olan ev.İyi günler.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Boşanma ile aile konutu özelliği ortadan kalkmış evin. Diğer konular için bir avukkattan hukuki destek alabilirsiniz.

 • özlem o*** diyor ki:

  Erdem bey iyi günler.teyzemin esi borcundan dolayı evine haciz geldi ve şuan kendisi ortada yok.1 aya kadar banka evin boşaltılmasını söyledi.konut şerhi koydurmak istiyoruz.koydurdugumuz zaman evi alamiyorlar mi? ilk olarak evlilik cüzdanı ve ikametgahla birlikte tapuya mi gitmesi gerekiyor.iyi calismalar

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile konutu şerhinin bulunması, taşınmazın haczine, icra marifetiyle satışına engel değildir. Bankanın, “evi boşaltın” gibi bir talepte bulunması geçerli değildir. İcra takibinde yetkili olan icra dairesi müdürlüğüdür. Kararları icra dairesi müdürlüğü alır. Diğer sorularınız için konuyu inceleyebilirsiniz.

 • Gülay *** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey oturduğumuz eve annem şerh koydurdu yazın arada sırada gittiğimiz yazligimiz var yazligimizada şerh koydurabilirmi annem yada bunun için ne yapmamız lazim teşekkürler iyi aksamlar

 • pınar u*** diyor ki:

  Erdem bey Merhabalar. Eşimin sattığı ama devrini vermediği arabası ile alan kişi kaza yaptı.Manevi Tazminat davası açıldı.Mahkeme şu an halen sürüyor. Ölen kişi 60 yaşında bayan.Bizim eşim ve 2 çocuğumla oturduğumuz bir tane evimiz mevcut. Benim sizden öğrenmek istediğim mahkemeden manevi tazminat davası bizim aleyhimize çıkarsa evimizi alabilirler mi.Aile Konutu Şerhi koydurmam buna engel olur mu? Teşekkür ederim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Belirtiğiniz olasılık gerçekleşirse, icra takibi yoluyla eve haciz uygulanıp satışı gerçekleştirilebilir. Aile konutu şerhi bulunması, koruma sağlamayacaktır.

 • ORHAN Y**** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey.eşimle birlikte banka kredili ev aldık.şu an ev kredisi devam ediyor.ayrıca kendiside kefil.
  Resmi olarak Boşandık.eski eşim,konut kredili eve, aile konut şerhi koydurmuş.
  Bunu mahkeme kararıyla kaldırabiliyormuyuz.ve ayrıca ikinci duruşmada kesin olarak kalkarmı.cevabınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Boşanma kararı kesinleştiğinde aile konutu şerhi de hükümsüz olur. Ayrıca bir başvuruya gerek bulunmuyor.

 • ilkay diyor ki:

  Merhaba babam evi terkedeli 5 yil oluyor bu süre içinde birlikte oturduğumuz evi(2001 yılında aldık babamin uzerine) satma olasılığı var annem babam olmadan evimize tedbir koyabilir mi ? Bosanmadilar sadece babam evi terketti.
  Ve bu aile konutu şerhi 2003 den önceki evlilikleri kapsıyor mu? Kapsamiyorsa ne yapmamız gerek evimizi kurtarmak icin. Geçen ay evlendikten sonra alınan arsamizi sattı .Bunun için bişeyler yapılabilir mi ? Arsa annemin parası ile alındı ama babamin uzerine .

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile konutu şerhi koyulduğu takdirde babanız evi satamaz. 2003 öncesini de kapsıyor.

 • Gönül ö**** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey,eşim mali musavir belgesini kullandirdigi birisi tarafindan mahkemelik oldu ve vergi dairesi şuan oturduğumuz eve haciz koydurmuş eşim yurutmeyi durdurma karari için dava acti cunku vergi dairesinin borcu kesinlesmemis dava surecindeki bir borç,dava devam ediyor fakat ben cok tedirginim uc cocugumla yasadigimiz bu ev bizim tek dayanagimiz bu durumda aile şerhi koydurmalimiyim ne kadar etkili olur veya ne yapmam gerekir litfen bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile konutu şerhi, icrayı etkilememekte. Çözüm olmayacaktır.

 • Arda S*** diyor ki:

  Merhaba,
  Ablam Eşinden boşandığından beri Annem-Babamlar ile birlikte 2 çocuğu ile yaşıyor. Kendilerine kredi ile ev aldık çocuklar büyüyene kadar ve ömür boyu taşınmak zorunda kalmasınlar niyetiyle.
  Kardeşi olarak ortak aldığımız bu evin benim onayım olmadan satamasın istiyorum. (Parasında değilim sadece yeniden evlenirse yeni eşinin evi sattırabileceğinden şüpheleniyorum)
  Bu durumu aile şerhi ile çözebilirmiyiz ? Bu Şerhi ben koyabilir miyim veya aynı evde yaşayan babam bu şerhi koyabilirmi ?

  Kredinin %75 kısmı Ablamın üzerine olduğundan Tapu Ablamın üzerine ,kredili olduğundan ortak tapu yapılamadı.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile konutu şerhi bu durum için bir çözüm yolu değil. Zaten siz ya da babanızın da böyle bir hakkı yok. Sadece eşler aile konutu şerhi koyulması talebinde bulunabilirler. Kardeşiniz evlense de ev kendisinindir. İsteği olmadan satılamaz. Kredi borcu bittikten sonra evi siz satın alıp(ya da bağış), kardeşinize de oturma hakkı tanırsanız, sorun çözülebilir gibi duruyor.

 • Elif T**** diyor ki:

  Mrb iyi günler benim bi sorum olacaktı.
  Annem ve babam ayrı . Oturduğumuz ev ise annemin üzerine babam satılmaması için şerh koydurdu. Fakat annem avukatla bizi evden çıkarabileceğini söylüyor. Bu mümkünmüdür acaba?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Eşlerin, aile konutu şerhi bulunan evde oturma hakları vardır.

 • hasan ** diyor ki:

  Kolay gelsin Erdem bey bizi bu konularla aydınlattığınız için teşekkürler size, mal rejim sözleşmiz var 2013 senesinde yapıldı ev sahibi benim mal rejimi sözleşmesinde kullanım haklarına kadar belirtlildi yanlız eşim aile konutu lerhi koydurdu anladığım kadarı ile bunu kaldırmam mümkün değil ? bu durumda mahkeme boşanmamıza karar verdi ve karşı taraf temyiz e gitti hala o konut üzerinde bir işlem yapılamazmı ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Dava kesinleşene kadar(boşanma kararı verilmeli) konutun aile konutu özelliği devam edecektir. Davanız daha kesinleşmemiş.

 • mustafa k*** diyor ki:

  benim kızımın kocası tutuklandı kızım şimdi taşındı ama kendi evinde oturmuyor.kızımın eşi adına kayıtlı evine aile konutu şerhi koydurabilirmi.bunun için ne gerekli.
  saygılar teşekkürler

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Konu içeriğinde belirtildiği üzere, müşterek hayatın devam ettirildiği eve aile konutu şerhi koydurabilir. Gerekli belgeler yine yazı içerisinde mevcut.

 • latife g*** diyor ki:

  Erdem Bey merhabalar sorum şöyle: annem ve babamla yaşadigimiz evi kredi kullanarak aldik ve hala borcu devam etmektedir. Ancak babam başka bir bankadan tüketici kredisi kullanmis ve ödeyemedigi icin icralik olmus. eger annem aile konutu serhi koydurursa tuketici kredisi kullandigi banka evi haczettirip sattirabilir mi ? Eger sattirabiliyorsa bu durumda basvurabilecegimiz bir imkan mevcut mu ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile konutu şerhi, hacze ve neticesindeki satışa engel olamıyor. Bir avukattan hukuki yardım alınız.

 • aydın a*** diyor ki:

  tarafımca alınan ev karımın üzerine tapulu. karım ev hanımı, çalışmadı. ayrılık aşamasındayız. henüz resmi müracaat olmadı. tek ev var. işim gereği başka bir ilde kirada oturuyorum. karımda ailesi evinde kalıyor.evde kiracı mevcut. karım evi satma girişimi içersinde. aile konutu şerhini ne şekilde koydurabilirim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile konutu şerhi koyulamaz. Evin satışını engellemek için sebep göstererek mahkemeden tedbir kararı alma yoluna gidebilirsiniz. Ama bu da geçicidir. Bir avukattan hukuki destek almanız faydanıza olacaktır.

 • Serap y**** diyor ki:

  Eşim konut kredisi çekerek ev aldi. Eve aile şerhi koydurabilirmiyiz. Yani bankanin ipoteği olmasi şerh koymaya engelmidir.

 • mehmet t*** ş*** diyor ki:

  sayın Erdem bey bundan 4 sene önce emlak konuttan bir ev aldım bu evi alabilmek için babadan kalma bir evimi ve ayrı zamanlarda sıkıntıdan dolayı iki tanede aracımı satmak zorunda kaldım.evin taksitlerinide ben ödedim fakat evi eşimin üstüne yaptım daha yeni borcu bitirdim ve tapuyu aldık fakat eşim sebepsiz bir yere sudan bahanelerle benden boşanmak istediğini ve anlaşmalı bpşanmayı teklif etti bunun üzerine tapuya aile konutudur şerhi koydurmak üzereyim eşimin anlaşmalı boşanalım teklifi üzerine kendisine her ikimizinde haklarından feragat edip tapuyu çoçuklarımızın üzerine yapalım o zaman anlaşmalı boşanmayı kabul edeceğimi söyledim. bunun üzerine eşim ben davayı açıyorum evi sattırıp hakkımı alacağim dedi.bunun üzerine ne yapmam gerekir saygılar

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Belirttiğiniz durum ayrıntılı bir konu. Bir avukattan, yüz yüze görüşerek hukuki yardım almanızı öneririm.

 • Yusuf D*** diyor ki:

  Sn Erdem bey. Efendim bir sorum olacaktı. Cevap verirseniz çok sevinirim. Bir evim var ama eşim hollanda da ikamet ediyo ben ayrı yerde ikamet ediyorum. Evde kiracı var. Ben bu daireyi satmaya kalksam eşim konut şerhi koyabilir mi satmama engel olabilirmi? Ayrıca Konut şerhi konulup veya konulmadığını nasıl öğrenebilirim. Yardımlarınızı rica ederim Saygılar hürmetler efendim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Eşlerin beraber yaşamadıkları meskene aile konutu şerhi konulamaz. Tapu dairesinden aile konutu şerhi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Sultan y** diyor ki:

  Merhaba Erdem bey biz eşimle boşanma kararı aldık fakat daha dava açılmadı eşim bu süre içinde ben hak talep etmiyim diye evi başkasının üzerine verebilir mi bunun için ne yapabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Konuda anlatıldığı şekliyle aile konutu şerhi koydurabilir ya da mahkemeden tedbir kararı isteyebilirsiniz.

 • Celal u*** diyor ki:

  Hocam merhaba.
  Benim yüzde 90 engelliyim ve ssk sahte ssk pirim leri zamanında yapılan sağlık harcamaları dolayısıyla borç luyum hisse tapulu bir dairem var aile şerhi koydurdum tapuya bu hacize engel olur mu eğer bu engel olmassa tapuyu satış mi yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim bugün bi avkatla konuştum dedi aile şerhi. Konulan ev haciz edilmez ama içim de halla bir supe var şimdiden teşekkürler.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Meslektaşımın gerekçesini bilemiyorum ancak aile konutu şerhi olması, haczi engellemez.

 • Murat y*** diyor ki:

  Birlikte aldığımız evimizi kiraya verdik biz başka bir evde kirada oturuyoruz. Bu durumda sahibi olduğumuz ev için aile şerhi koydurabilirmiyiz. Yoksa illa kendi evimizde mi oturmamız gerekiyor.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hangi evde oturuluyorsa, aile konutu orasıdır. Evin sahibinin kim olduğu önemli değildir.

 • Muzaffer S**** diyor ki:

  “hangi evde oturuluyorsa, aile konutu orasıdır” düşüncenizi katılmıyorum.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Farklı düşüncelerin çatışması ile hukuk bilimi gelişir. Ancak düşüncelerin gerekçeli olması da önemli. Aile konutu tanımı kanunumuzda yer almasa da, hem kanunun gerekçesinde, hem Yargıtay kararlarında, “aile konutu eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği, yaşantısına buna göre yön verdiği, acı ve tatlı günleri içinde yaşadığı, anılarla dolu bir alandır”, şeklinde belirtilmekte. Bu tanımdan nereyi anlayabiliriz? Aksi kanıtlanamadığı sürece eşlerin yerleşim yerini anlamak gerekmez mi? Kısa süreli “oturmayı” tabii ki anlayamayız. Örneğin aile tatil için yazlığa gittiğinde, aile konutu artık yazlıktır diyemeyiz. Yılın büyük bölümünü geçirdikleri, çalıştıkları, çocuklarını okula gönderdikleri, vs yer olan asıl yerleşim yeridir. Ama eşler karar alsa ve “yazlık çok güzel, hep burada kalalım, çocuklar da burada okula gitsinler, ben de şurada bir market açarım”, demişlerse, aile konutu artık yazlıktır.

 • Muzaffer S**** diyor ki:

  Eşlerin birlikte oturdukları konut, her zaman aile konutu değildir. Eş veya eşlere ait konutun aile konutu olabilmesi, her iki eşin “olur” u ile olur (yargı mecrası dışında). Şayet eşler, “olur” konusunda anlaşamazlar ise, aralarında ihtilaf vardır ki, konutun aile konutu olup olmadığı yargılamayı gerektirir. (Yargıtay 2. Hukuk dairesinin 6. 3. 2003 tarih ve e. 2003/1436 k. 2003/3050 kararı). Benim devam ettiğim,aile konutu ile ilgili yargılama süreci dilekçemi size mail atıyorum. Tetkiklerinize rica. Selamlar.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Eşlerin birlikte oturdukları konut, her zaman aile konutu değildir. Doğru. Örneğin, konu içerisinde belirtilen şartlara uygun olan meskende oturan eşler, hafta sonu tatili için başkaca bir eve giderlerse, aile konutu değişmez. Çünkü orada sürekli yaşama arzuları yok. Oturmaktan kasıt, yerleşim yeridir. 2 haftalığına gidilen yazlıktaki oturma, oturma değildir. Bunu önceki cevapta da açıklamıştım.

   Aile konutu şerhi için eşlerin oluruna ihtiyaç yoktur. Bir yer ya aile konutudur, ya değildir. 2014 değişikliğine göre ilgili yasa ne diyor: “Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini tapu müdürlüğünden isteyebilir.”. Burada diğer eşin izni aranıyor diyor mu? Hayır. Tek taraflı bir beyanla aile konutu şerhi konuluyor. Diğer eş, oranın aile konutu olmadığını iddia ediyorsa, dava açacaktır. Dikkat edin davada, “olurum yok”, diyemez. “Burası aile konutu değildir”, diyebilir. Sizin verdiğiniz kararı incelemedim ancak zaten eski bir karar.

 • Muzaffer S**** diyor ki:

  Kaldı ki, tek konut aile konutudur öyleyse, eşlerin birden fazla konutu da olabileceğini düşünürsek aile konutundan öte, aile konutu olmayan diğer konutlardan herhangi birinde de eşlerin birlikte oturabileceği. O zaman ne olacak? Öte yandan, kaynak kanunun uygulanmasında; eşler birlikte otursalar da oturmasalar da veya konut aile konu mu değil mi araştırması yapmadan nasıl ki malik olmayan eşin rızası alınıyorsa (konutun devri esnasında)bizde de öyle olması gerekir. Zira idarenin, eşler konutta birlikte otururlarsa o konut aile konutudur söylemi (2002/7 sayılı genelge) anlamsız ve yasalara dayanmayan bir söylemdir (çağdaş hukuk var iken,örf adet hukukuna yaslanmamak gerekir) yasa hükmünde aile konutu tanımı yapılmayışı da, bunun bir kanıtıdır. Buradan hareketle, konutun aile konutu olabilmesi ya eşlerin “oluru” ile olacak aksi halde ihtilaf vardır ki, yargılama ile olacağı açıktır. İşlem esnasında malik olmayan eşin rızası alınmasıyla (konutun devri esnasında)konutun aile konutu olduğuna dair “orur” un tesis edilmesi şarttır. Yani, malik olmayan eşin rızası ya alınacak ya alınacak. Başka alternatif yoktur. Bu bakımdan malik eşin tasarruf yetkisi, malik olmayan eşin açık rızasına bağlanmıştır (yargıtay kararları). Selamlar.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Eşlerin 10 tane konutu da olsa(kiralanmış da olabilir), sadece 1 tanesi aile konutudur. Hangi konutun aile konutu sayılacağı konu içerisinde belirtiliyor. Örneğin Üsküdar’daki konutun aile konutu sayılabildiğini düşünelim. Eşler, Kadıköy’deki konuta taşınsınlar ve orada hayatlarına devam etsinler. Artık Üsküdar’daki konut aile konutu değildir. Kadıköy’deki, aile konutudur. İtirazı olan eş, düzeltme için başvurur.

   Siz diyorsunuz ki, malik eş tasarrufta bulunurken diğer eşten izin alıyorsa, aile konutu şerhi koyarken de diğer eş malik eşten izin alsın. İyi de, bir konutun aile konutu sayılıp sayılmayacağı, tarafların iradelerine bırakılmamıştır. Hangi konutun aile konutu sayılacağı belirgin. Sizin iddianıza göre, diğer eşin rızası arandığında, eş izin vermezse ne olacak? Düşünün eşler çocuklarıyla beraber bir evde oturuyorlar. Kadın aile konutu şerhi koyulmasını istedi ama diğer eş izin vermedi. Aile konutunun ne anlamı kaldı? Aile konutu düzenlemesi ile sağlanmaya çalışılan amaca ulaşılabildi mi? Malik olmayan eş ya da çocuklar nasıl korunacak?

   Siz diyorsanız ki, “tapu müdürlüğünün kendiliğinden şerh koyma yetkisi olmasın ya da eşler beraber başvurursa şerh koyabilsin. Anlaşamazlarsa illa dava açılsın.”. Bu tartışılabilir. Ama doktrin tartışması olur. Yoksa yasanın emri açık. Mahkemede bunu tartışmanın şu an için bir anlamı olmayacaktır. Mahkeme yasayı uygulamakla yükümlüdür. Bahsettiğiniz yolların ve düşüncelerin hepsi zamanında değerlendirildi. Bence şu anki mevzuat, sorunu, amacına uygun şekilde çözen bir mevzuat. Eskiye dönüşün mümkün olacağını sanmıyorum. Olmamalıdır da.

   Davanızın sonucunu beklemenizi, mevzuattaki gelişmeleri takip etmenizi, hukuki meselelerde bir hukukçudan hukuki destek almanızı öneririm.

 • Muzaffer S**** diyor ki:

  Konutun aile konutu sayılması, eşlerin iradesine bırakılmıştır. Bu doğru. Ancak, idarenin 2002/7 sayılı genelgesine bırakılmamıştır. İdare, eşleri mi temsil diyor yoksa yargıyı mı? Kaldı ki idare, konut aile konutu mu değil mi olduğunun belirlenmesi yönünde yetkili değildir. İdarenin tüzük ve genelgeleri, yasalara dayalı olması gerekir. Zaten, ihtilaf da buradan çıkmakta. Selamlar. Başka alternatif yoktur. Bu bakımdan malik eşin tasarruf yetkisi, malik olmayan eşin açık rızasına bağlanmıştır (yargıtay kararları). Selamlar.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Siz genelgenin, genelge tarihindeki kanuna aykırı olduğunu düşünüyorsunuz. Mümkündür. Ancak kanun koyucu, 2014’te kanunda yaptığı değişiklikle bu sorunu çözmüş. Pozitif hukuk açısından tartışılacak bir husus kalmamış. Artık malik olmayan eşin tapu müdürlüğüne başvurusu yeterli.

 • Yunus emre a**** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey bizim babadan kalma bir evimiz var annemde vefat edince abimle bana kaldı.bu eve abimle birlikte aile şerhi koydurabilirmiyiz.eğer öyle bişey yapabiliyorsak nasıl yapabiliriz.teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile olmadığınız için aile konutu şerhi koyduramazsınız.

 • Ebru A*** diyor ki:

  Erdem bey merhaba 2007 yilinda bosanma karari aldigim esim bisanma davasi sirasinda benim ustume olan eve mahkeme karari ile serh koydurmustu 2009 yilinda bosandik.21 subatta tapuya evi satmaya gittigimde satisi gerceklestiremedim.
  Aradan bunca zaman gecmis serhi nasil kaldirabilirim.
  Elimde 5 yil once esimin avukati tarafindan verilen serh kaldirilabilir yazisi mevcut.
  Tapudaki gorevli mahkemeden kagit gelmesi gerek dedi.
  Avukatun verdigi kagidi ben adliyey gotursem bana yazi verirlermi

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Boşanma davasına bakan mahkemeden kesinleşme şerhli gerekçeli karar örneği alın. Şerhin kaldırılması talepli bir dilekçeyle birlikte bu evrakı tapu dairesine sunun.

 • Merve a*** diyor ki:

  Insaat halinde olan evimiz yapilana kadar kiralik bir evde oturmaktayiz. Ancak su anda bosanma asamasindayiz ve insaat olan evimiz bitmek uzere ve biz daha oraya gecmedik. Insaattaki ev esimin uzerine ve aile konutu olarak o eve serh koydurabilirmiyim?

 • hakan y**** diyor ki:

  Taşınmazlara Aile Konut Şerhi Koymanın espirisi nedir. Neden koyulur ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Barınma, temel ihtiyaçlardan birisi. Eşlerden birinin ya da varsa çocukların, diğer eşin tek başına alacağı karar nedeniyle, barınma hususunda sorun yaşamaması için aile konutu şerhi kavramı getirilmiş. Örneğin, eşler arasında boşanma davası görülüyor olsun. Genellikle eşlerden birisi, diğer eşi yıldırmak için elinden geleni yapmakta. Kendi üzerineyse elektrik, doğalgaz, su aboneliklerini dahi iptal ettirmekte. Bunu yapan eşin, ailenin yaşadığı konutu satması(sahibi kendisi ise) ya da kira sözleşmesini feshetmesi de beklenebilecek bir eylem. Yasa bunun önüne geçerek, diğer eş ve çocukların mağdur olmamasını sağlamayı amaçlıyor. İşe yarıyor mu? Evet. Bunun dışında mal rejiminin tasfiyesi hususunda olduğu gibi israf içerisinde olup malını iyi idare edemeyen eşe karşı da aile konutu şerhi, konutun maliki olmayan eşi korumakta.

 • Erdinç B*** diyor ki:

  Erdem Bey biz bir ev almak için bir emlakçıya kapora verdik. Emlakçı satıcını eşinin kanser tedavisi gördüğünü ve bankaya feragat belgesini imzalamaya gelemeyeceğini söyledi. Tapuda sorgulattığımızda ev üzerinde aile konutu şerhi yok. Bina yapılalı 1.5 sene olmuş ama evde kimse oturmamış. Nufus Müdürlüğünden sorduğumuzda evin üstünde ikamet kaydı görünmüyor.Daha önceki bir tarihte kayıt varmıymış sorusuna onu bilemeyiz cevabını aldım. Muhtarlığa ikamet bildirimi de yapılmamış. Arada emlakçı olduğu için ev sahibiyle de görüşemiyorum. Bu evi alırsam ileride herhangi bir sorun yaşarmıyım?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Öncelikle tebrik ederim. İyi bir araştırma yapmışsınız. Yargıtay kararı gereği, bir meskenin aile konutu olarak değerlendirilebilmesi için illa aile konutu şerhinin bulunması gerekmiyor. Ancak meskenin, gerçekten bir aile konutu olması gerekli. Anlatımınıza göre bu dairede kimse oturmuyor ve satıcının ailesi farklı bir meskende ikamet ediyor. Dolayısıyla satıcının aile konutu, ailece oturdukları yerdir. Sizin satın almayı planladığınız yer değildir. İleride sorun yaşamamak adına, satın alacağınız dairede kimsenin oturmadığını ispatlayacak belgeleri saklayın. Örneğin, dairenin dışarıdan ve içeriden fotoğraflarını çekin. Komşuların beyanlarını tutanak altına alın. Mümkünse satıcının eşine durumu açıklayan ihtarname gönderin ya da emlakçı göndersin. Tüm risklerden sizi korumaz bunlar ancak dava ile karşılaşırsanız delil olarak kullanırsınız.