Avukat Erdem Akçay

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 4, 2014

Anlaşmalı boşanma davası, aile mahkemesine dilekçe ile yapılacak başvuru ile başlayacaktır. Her davada olduğu gibi bu türdeki davalarda da başvuru dilekçesinin içeriğinin eksiksiz olması, yargılamada incelenecek hususları barındırması, hem yargılama süresini azaltacak hem de maddi olarak yapılan masrafların azalmasını sağlayacaktır.

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlarken, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda sayılan dilekçe şartlarının dilekçede bulunmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde dava reddedilebilir. Açıklamalar kısmında ise maddeler halinde başvuru nedeni, anlaşılan hususlar açıklanmalı, mahkemeden talep edilenler belirtilmeli, anlaşmalı boşanma protokolü dilekçeye eklenmelidir.

Anlaşmalı boşanma davasının, çekişmeli boşanma davasına dönmesine engellemek için, boşanmanın mali sonuçları ve varsa çocuklarının durumu konularında taraflar arasında mutabakat bulunmalıdır. Aksi halde dava ya reddilecek ya da çekişmeli hale dönecektir.

Dilekçe, aile mahkemesine verilmek üzere hazırlanmalıdır. Hak düşürücü süre sınırı bulunmamakla birlikte, anlaşmalı boşanma için evliliğin en az 1 yıl devam etmesi gerektiği şartı unutulmamalıdır.

6 Yorum

 • Selin U**** diyor ki:

  Anlaşmalı boşanma dilekçesi vereceğiz ancak burada aile mahkemesi yokmuş. Nereye vermemiz gerekli?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde, aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemeleri davaya bakacaktır.

 • Bengü A***** diyor ki:

  Avukat bey eşim boşanmak istiyor bende karşı çıkmadim ama dilekceyi benim vermemi istedi 3 haftalik bir de kızımız var şu an ayriyiz dilekçe nin kimin verdiği önemli mi? Bu durum beni tedirgin etti

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Anlaşmalı boşanma davası açılacaksa, öncelikle anlaşma şartlarınız önemlidir. Örneğin, yargılama giderlerine kimin katlanacağı konusu önemlidir. Eğer davacı, bu giderlerin karşı tarafa yükletilmesini talep etmezse, masraflar davacının üzerinde kalacaktır.

   Ancak anlaşmalı boşanma davalarında davacının hakları davalıya nispeten daha fazladır. Örneğin davacı, davasından feragat edebilirken, davalının böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

   Hak kayıplarına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanız faydanızadır.

 • burcu a**** diyor ki:

  avukat bey ben almanyadan bosandim 3 sene oluyor ama eski esim türkiyede halla onla evli görünüyorum ve bi oglumuz var anlasmali bosancaz dedi simdi ise zorluk cikariyor bize hic bi zaman maddi ve manevi destekde bulunmadi dilekce ver diyorum zorluk cikariyor ne yapcami sasdim türkiyeye gitsem kendim versem dilekceyi olur mu ? ve oglum onu istemiyor napcami sasdim kaldim öyle oda cocu getir öyle bosancaz diyor ama güvenmiyorum ona korkdum icin götürmüyorum elimden alir diye ben simdi türkiyeye gelsem dilekce versem olurmu lütfen bana acil cvp yazarsaniz cok sevinirim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Almanya’da boşandığınız için Türkiye’de boşanma davası açmak yerine, Almanya’da verilen kararın tanıma ve tenfizini talep eden bir dava açabilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek almanız faydanızadır zira konunuzun çözümü tebligatlar nedeniyle çok kolay gözükmüyor. Davayı kendiniz takip ettiğinizde zorluk çekebilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz