Avukat Erdem Akçay

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 4, 2014

Anlaşmalı boşanma davası açmadan önce tarafların, zorunlu olan tüm hususlarda anlaştıklarını ve anlaşma şartlarını içeren bir protokol hazırlamaları, yargılamanın hızlı sonuçlanması açısından önemlidir. Aksi halde duruşmada hakim tarafların iradelerinin ortaya koymalarını isteyecektir. Tarafların irade beyanlarındaki uyumsuzluklar ise davayı tamamen etkilecektir. Örneğin, çocukların velayeti hususunda anlaşılamadığı takdirde, artık anlaşmalı boşanma söz konusu olmayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, anlaşmalı boşanma protokolünün, kanuna uygun olarak yapılması gerekliliğidir. Kanun, boşanmanın mali sonuçları ile çocukların velayetlerine ilişkin hususlarda mutlak anlaşma şartı koymuştur. Bu hususların liste halinde iyi tespit edilmesi ve tarafların irade beyanlarının birbirlerine uyumlu olması gerekmektedir. Hukuki niteliğin ağır basması ve tarafların hak kaybına uğramamaları için, bir avukattan destek alınması faydalıdır.

Anlaşmalı boşanma protokolü şüphesiz, tarafların imzalarını da içermelidir. Gerekli hususları barındıran protokol, anlaşmalı boşanma dilekçesi eki olarak aile mahkemesine sunulacaktır.

2 Yorum

  • Fulden U**** diyor ki:

    Anlaşmalı boşanma protokolünde, çocukların baba ile ne kadar zamanda bir görüşeceğini belirtmek zorunlu mudur?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Anlaşmalı boşanma protokolünde çocukların, velayeti almayacak olan taraf ile kuracağı kişisel ilişki ya düzenlenmelidir ya da hakime bırakılmalıdır. Ancak sonuçta mutlaka bu hususta da bir anlaşma sağlanmalıdır.

Yorum Yapabilirsiniz