Avukat Erdem Akçay

Soru: Benden Habersiz Açılan Telefon Hattı İçin Fatura Gönderiliyor

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Nisan 9, 2015

Hasan Bey’in sorusu:

Merhabalar sayın Akçay;

Haberim olmadan kimlik bilgilerim kullanılarak faturalı hat açılmış. Ben bunu telefonuma gelen bir borç mesajı ile öğrendim. Müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmelerde; bu faturalı hat 3 ayı geçkin kullanılmış, hattın nereden açıldığını ve kimin benim adıma açtığını sorduğumda net bir cevap alamadım. Bulunduğum ilçedeki *** bayisine gittiğimde durumu anlattığımda uğraşmamam gerektiğini ve borcu ödememi söylediler. Buna dayanarak ortalama 90 TL olan borcu hattan bir an önce kurtulmak için ödedim. Fakat daha sonra ekstra borçlar çıkmaya başladı. Tabi ki o 90 TL’yi ödediğime pişman oldum. Bunun araştırılması için müşteri hizmetlerine dilekçe yazdım. 5 aydır da bir cevap alamadım. Aradığımda ise araştırılmaya devam ediliyor diye cevap veriyorlar. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Bundan kurtulmam için ne yapmam gerekiyor? Bana yol gösterirseniz memnun olurum .

Yanıt:

Kişiler, yaptıkları sözleşmelerden sorumludurlar. Her gün sözleşme yapıyoruz. Ekmek alırken, araba alırken, evlenirken, tedavi olurken, vb. İstisnai haller dışında, yapılan sözleşmelerden sadece taraflar sorumludurlar. Bahse konu telefon hattı açılması da, tarafları bağlayan bir sözleşmedir. Sözleşmenin tarafı olmayana sorumluluk, borç yüklemek mümkün değildir. Bilginiz, imzanız dışında sizin adınıza açılan telefon hattı ile ilgili sorumluluğunuz, Kanada’daki bir kişinin elektrik faturasından sorumlu olduğunuz kadardır. Yani sorumluluğunuz yoktur. Adınıza fatura düzenlendiğinde gsm firmasına, adınıza icra takibi başlatıldığında icra müdürlüğüne itiraz edebilirsiniz. Bilginiz dışında adınıza açılan hattın borcunu ödemek zorunda değilsiniz. Gerekli gördüğünüz takdirde, adınıza hat açan kişileri ve gsm firmasını şikayet edebilirsiniz.

Kategori: Soru Cevap

10 Yorum

 • Fatih C*****T diyor ki:

  Merhaba Av.Erdem bey

  benim haberim olmadan üzerime 2 adet hat almışlar ve her hat için iki adet tablet ve telefon almışlar toplam 4.800 liralık ürün almışlar 2 gün sonra **** hizmetleri imza uyuşmadıgı için beni aradı ve adınıza cihaz ve hat açıldıgını belirtti bende bunun üzerine CUMHURİYET BAŞSAVCILIGI’na başvuruda bulundum bu durumda bu alınan cihazların ücretini bana ödetirlermi bu konuda yapmam gereken şey nedir konu hakkında yardımcı olabilirmisinz.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hukuki sorunlarla karşılaştığınızda işlem yapmadan önce bir avukattan destek almanız faydanızadır. Şu aşamada ilgili firma ile görüşebilir ya da hakkınızda icra takibi yapılırsa itiraz etmeniz yasal hakkınızdır.

 • mehmet a**** diyor ki:

  Erdem bey Öncelikle cevaplariniz ve böyle bir site kurdugunuz için teşekkür ederim. 2000 senesinde sadece kimlik fotokopisi ile sahte evraklarla üzerime 3 adet turkcell faturali hat açılmışdir. Avukat tarafından gönderilen ödeme emri tarafından bilgilendirildim. Konu hakkında savcıliga suç duyurusunda bulundum. Fakat savcılik suçlu hakkında 5 yılı geçtigi için zaman asımindan dolayı kovusturmaya yer olmadıgina dair karar çıkartti icra dosyalarinin içine itiraz dilekçesi koydum bu aralar tekrar avukat arayıp icra borunuz var diyor bilgi teknoloji kurumu ve e devletden baktıgim zaman yada icra dairesinden sorgulama yaptıgimda üzerime herhangi bir icra dosyasi yada bir ceza görünmuyor. Beni arayan avukata dosya numarasini sordugumda ancak avukatiniza verebiliriz diyor. Yaklaşık 9 senedir bu sorunla uğraşiyorum psikolojik olarak çöktum bana yol gösterirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   İcra dosyasında borca itiraz ettiyseniz, itirazın iptali için dava açmalı karşı taraf. Böyle bir dava açılmadıysa yapmanız gereken bir şey bulunmuyor. Arandığınızda ödeme yapmanız gereken dosya numarasını sorun. İlgili icra dairesine gidip dosyayı inceleyin.

 • Şükriye diyor ki:

  Merhaba Av.Erdem Bey
  Ben bi otobüs firmasından online olarak bilet aldım ve kredi kartı ile ödeme yaptım. Bana sefer bilgileri mail olarak geldi ve kredi kartından ücreti kesti. Daha sonra hiçbir şekilde haber vermeden sefer iptal edildi . Fakat para iadesi yok. Ben bileti iptal ettirmek istedim ve tesadüfi bir şekilde seferin iptal olduğunu öğrendim. Çağrı merkezini aradım yarın arayın daha iyi yardımcı oluruz dediler. İki gün sonra aradım tekrar yarın arayın arkadaş maille sizdeki bilgiye baksin hakliysaniz iadesinizi yapalım dediler. Yarin tekrar aradım fakat sistemde o saatte sefer gorunmuyo otobusun kalktığı yeri arayın dedi. Orayı aradim sefer onlarda da gorunmedgi için çağrı merkezini arayın dedi. Yilmadim yine çağrı merkezini aradım . Bana bilgilerimi birine verip bana donus yapılacağını söyledi. Fakat hala geri dönüş olmadı. Bana surekli o saatte sefer gorunmedgini söylüyorlar.zaten ben seferin iptal olduğunu ve bana bilgi verilmediği gibi birde param arada kaynadi. Şuan elimde sefer bilgilerinin olduğu mail ve kredi kartından şirketin kestiği tutar var. Ne yapabilirim?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak, ödediğiniz ücretin iadesini talep edebilirsiniz.

 • Nuran D*** diyor ki:

  Erdem Bey Merhabalar.
  2011 yılında kaybetmiş olduğum kimliğimle adıma 2 tane Turkcell hat açılmış kimliğimi kaybettiğimi 3 ay sonra farkettiğim için geç çıkartmıştım. Eve ödeme emri geldi ve ben Ankara Adliyesine giderek borca itiraz ettim. Daha sonra mahkeme oldu sanık olarak Turkcellin bayisi vardı. Sanık savunmasında o tarihler içerisinde yurt dışında olduğunu ve Turkcellin kendi personellerinin yapmış olabileceğini söyledi mahkeme sanığa herhangi bir ceza uygun görmedi ve bende temyize gittim bundan birkaç ay önce yargıtay kararı bozmuş ve tekrar mahkeme görüldü fakat sanık mahkemede yoktu ve benim bir sonra ki duruşmaya katılmamama gerek olmadığına sanığın duruşmaya zorla getirilmesi kararı çıktı. Mahkeme görüldü ve eve karar tebliğ edildi kararda sanığa bozma ilamında belirtildiği gibi 5809 sayılı yasa doğrultusunda ön ödeme tebligatı çıkartıldığı ve sanığın 10 günlük süre içerisinde bu ödemeyi gerçekleştirdiği için davanın düşürülmesi kararı verilmiş ve bütün masraflar kamuya bırakılmış.Adliyeye bilgi almak için gittim ve sizin borcunuzu ödemiş dediler. Turkcelle görüştüğüm zaman hala borcum olduğunu öğrendim temyiz süresini de kaçırdım bugün tekrar adliyeye gittim ve sanığın devlete olan bir borcunu ödediği bilgisini aldım. Dosyayla ilgili çok fazla bilgi vermediler. Benim açmış olduğum davada neden sanığa devlete olan borcunu ödeterek davanın düşürülmüş olduğunu anlamış değilim. Adliyedeki memurlar da konuyla ilgili tam bilgi vermediler. Şu an ne yapabilirim? Yalnız şöyle bir ayrıntı var bunu da yeni farkettim bana gelen ödeme emrindeki numaraya itiraz etmiştim ama şikayetimde borcu olmayan hatta şikayette bulunduğum görülmekte. Şimdi o borcu olan hatta ayrı bir şikayette bulunsam bir sonuç alabilir miyim? Bu konuyla ilgili yıllardır turkcellin avukatları tarafından mesaj alıyoruz evinizde bulunun icraya geleceğiz türünde mesajlar. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Dosyayı görmediğimiz için net konuşmak mümkün değil tabii ki ancak, sanırım siz hem borca itiraz etmişsiniz, hem de kişi hakkında şikayette bulunmuşsunuz. Şikayetiniz neticesinde şüpheli/sanık önödeme kurumundan faydalanmış ve dosya işlemden kaldırılmış. Buraya kadar bir sorun bulunmuyor. Zira kişi, yargılanmak yerine peşinen ceza ödemeyi tercih etmiş. Bundan tamamen bağımsız olarak; borca itirazınız ile ilgili olarak alacaklı, itirazın iptali davası açtıysa, önödeme ile neticelenen dosyayı delil olarak kullanabilirsiniz. Şüphesiz, delil bildirme sürenizin geçmemiş olması gerekli. Bir avukattan hukuki yardım almanız faydalı olacaktır.

 • Mutlu ş*** diyor ki:

  Merhaba Erdem bey öncelikle böyle bir uygula maya yer verip bizleri aydinlatiginizdan dolayi teşekkürlerimi sunarim Ben 2004.te kimligimi kaybetim yerel gazateye bildirdim adima 4 adet sabit ev telefonu çikarmişlar bana gelen borç ödeme ermri ile ögrendim itirazlarimla bu imzalarin bana ayit olmadigini kimligimi kulanip adima cikarilmis telefonlarla alakam olmadigini savciliga verdigim dilekcelerimde bildirdim benim 20 sayfa imzalarimi alip karşı imzalarla alakam olmadigini bildiren yazi geldi ama halen bana haciz işlemi uygulanacagini bildiren bildirimler gelmekte bu konuyla alakam olmadigini ispatlamiş bulunmaktadir neden hala borç benimmiş gibi bildirimleler gekmekte ne yapmam gerekmektedir aydinlatirsaniz çok sevinirim saygilarimla.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Bildirimler resmi bir kurumdan geliyorsa, durumu anlatan bir cevap verebilirsiniz. GSM firmasından geliyorsa ve rahatsız edici boyuttaysa, sorumlular hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz