Soru: Benden Habersiz Açılan Telefon Hattı İçin Fatura Gönderiliyor

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2015-04-09

Hasan Bey’in sorusu:

Merhabalar sayın Akçay;

Haberim olmadan kimlik bilgilerim kullanılarak faturalı hat açılmış. Ben bunu telefonuma gelen bir borç mesajı ile öğrendim. Müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmelerde; bu faturalı hat 3 ayı geçkin kullanılmış, hattın nereden açıldığını ve kimin benim adıma açtığını sorduğumda net bir cevap alamadım. Bulunduğum ilçedeki *** bayisine gittiğimde durumu anlattığımda uğraşmamam gerektiğini ve borcu ödememi söylediler. Buna dayanarak ortalama 90 TL olan borcu hattan bir an önce kurtulmak için ödedim. Fakat daha sonra ekstra borçlar çıkmaya başladı. Tabi ki o 90 TL’yi ödediğime pişman oldum. Bunun araştırılması için müşteri hizmetlerine dilekçe yazdım. 5 aydır da bir cevap alamadım. Aradığımda ise araştırılmaya devam ediliyor diye cevap veriyorlar. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Bundan kurtulmam için ne yapmam gerekiyor? Bana yol gösterirseniz memnun olurum .

Yanıt:

Kişiler, yaptıkları sözleşmelerden sorumludurlar. Her gün sözleşme yapıyoruz. Ekmek alırken, araba alırken, evlenirken, tedavi olurken, vb. İstisnai haller dışında, yapılan sözleşmelerden sadece taraflar sorumludurlar. Bahse konu telefon hattı açılması da, tarafları bağlayan bir sözleşmedir. Sözleşmenin tarafı olmayana sorumluluk, borç yüklemek mümkün değildir. Bilginiz, imzanız dışında sizin adınıza açılan telefon hattı ile ilgili sorumluluğunuz, Kanada’daki bir kişinin elektrik faturasından sorumlu olduğunuz kadardır. Yani sorumluluğunuz yoktur. Adınıza fatura düzenlendiğinde gsm firmasına, adınıza icra takibi başlatıldığında icra müdürlüğüne itiraz edebilirsiniz. Bilginiz dışında adınıza açılan hattın borcunu ödemek zorunda değilsiniz. Gerekli gördüğünüz takdirde, adınıza hat açan kişileri ve gsm firmasını şikayet edebilirsiniz.

Kategori: Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.