Avukat Erdem Akçay

Boşanma Davalarında Avukat Tutmak Zorunlu mudur?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Kasım 19, 2014

Türk hukuk sistemi, belirli haller dışında yargılamalarda kişinin avukatla temsil edilmesini veya savunulmasını zorunlu kılmamıştır. Boşanma davalarında da; boşanmayı talep eden davacı ya da karşı taraf olan davalı, dava ehliyetine sahip olmaları halinde kendi davalarını takip edebilirler ya da tayin ettikleri avukat aracılığıyla yargılamayı takip edebilirler.

Her ne kadar davayı kişiler kendi başlarına takip edebilirlerse de, özellikle boşanma davalarında hukuki bilgi, davanın her aşamasında oldukça gereklidir. Boşanma davası dilekçesi hazırlarken başlayan süreç, hükmün kesinleşmesine kadar bir çok özellik ve aşama kateder. Bu aşamalarda yapılacak hatalar ya da eksiklikler, kişilerin haklarını kaybetmelerine sebep olabilecekleri gibi, hiç beklemedikleri maddi manevi zararlara da sebebiyet verebilir. Örneğin, maddi-manevi tazminat istemlerinin dava dilekçesinde talep edilmeleri ile sonradan talep edilmeleri arasında oldukça büyük fark bulunmaktadır. İlk yöntemde nisbi harç ödemek zorunda kalınmaz. Hatta, kabul görmeyen kısım için karşı vekalet ücreti ödenmekten de kurtulunur.

Boşanma davaları, sadece boşanma talebinden ibaret değillerdir. Hangi unsurların ve taleplerin bulunacağı yönünde iyi bir hazırlık ve çalışma gerektirdiği gibi, davanın hızlı bir şekilde sonuçlanması için de hukuki bilgiye sahip olmak şarttır.

Özellikle boşanma davaları, bolca anlatım içermektedirler. Halbuki hakim, bu anlatımlardan sadece dava ile ilgili olanları gözönünde bulundurabilecektir. Örneğin, zinayı gündeme getiren taraf, olayı ayrıntıları ile anlattıktan sonra, “Çocuklarım için affettim”, derse ne olacaktır? İşte burada hukuki bilgi önplana çıkmaktadır. Zinayı affeden eş, artık zina savıyla boşanma talebinde bulunamaz. Dolayısıyla hazırlanan dilekçeler, yapılan masraflar, vb bir anda boşa gidecektir.

6 Yorum

 • Selim Y******* diyor ki:

  Ben işim gereği bazı bilgilere sahip olduğum için boşanma davamı kendim açmıştım. Ama şu aşamada bir avukat tutmak istiyorum. Sizce faydalı olur mu?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Davanın her safhasında bir avukattan hukuki destek alabilirsiniz. Avukat, hukuku bilen kişidir. Dolayısıyla haklarınızın korunması anlamında yaşamınızın her anında faydalı olacaktır.

 • Hatice *** diyor ki:

  Esim beni ve oğlumu bırakıp izmire gitti bizi getireceğini söyledi fakat halen daha goturmuyor 10 aydır annenin evindeyim bu sure zarfında surekli boşanma lafları duydum.beni aldattığını düşünüyorum sosyal medyada bir kişi dikkatimi çekti surekli eşinin paylasinlarini beğenip duruyor birbirleri silip tekrar ekliyorlar karşılıklı paylasimlar yapılıyor boşanma davası acarsam nafaka tazminat çocuğun velayetini alabilirmiyim ve ben ev Kadınıyım isim yok .ve o kadinla arasinda bisilerin olduğunu hukuk yoluyla ispat etme gibi bir durumum olurmu tlf kayıtlarından veya internet hesaplarındaki yazışmalardan yanı beni aldatiyor diye dava acabilirmiyim int hesaplarının yada tlf kayıtlari incelenirmi cevabiniz için şimdiden tesekurler

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Eğer eşlerden birisi ortak konuta dönmüyorsa, diğer eşin terk nedeniyle boşanma davası açması mümkündür. Aldatma ve ayrılık ise, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilmek için dayanaklardır. Boşanma davasında kusursuz olan taraf diğer taraftan, tazminat talebinde bulunabilir. Nafaka ve çocuğun velayeti de yine talebi mümkün haklardır. Bilgisayar ekran görüntüleri delil olarak kullanılabilir ancak destekleyici diğer delillere ihtiyaç duyulur. GSM şirketleri, telefon numaraları arasındaki konuşmaların tarihlerini verebilmektedir.

 • Bahar diyor ki:

  17 yıllık evliyim eşimle çok defa kavgalarımız oldu. Son dönemde alkol problemi yüzünden şiddet de gördüm. Ama çocuklarım yüzünden ayrılamadım. Son zamanlarda aramızda kavgalar artmıştı. Telefonun da bu hafta bir kadınla gün boyu mesaj atmış. Sildiği için fatura detayından yakaladım. Yakalandığını anlayınca iş için yazışıyordum. Deyip geçiştirirmeye çalışıyor. Dava açacağım mesaj içeriğini görmesem de kanıt sayılır mı?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Eşin üçüncü bir kişi ile sık sık ya da olağan olmayan saatlerde mesajlaşması boşanma sebebi olarak değerlendirilebilir. Ancak her olay kendi içerisinde incelenmelidir. Mesajlaşma için makul bir sebep ileri sürebilirse, davanız reddolur.

Yorum Yapabilirsiniz