Avukat Erdem Akçay

Boşanmada Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış Ne Demektir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 6, 2014

Kanun, özel boşanma sebepleri arasında hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranışı da saymıştır. Bu nedenler, mutlak boşanma nedenidir. Dolayısıyla hakim ayrıca durumun, tarafların ortak yaşamalarına engel olup olmadığını araştırmayacaktır. Durumun tespiti halinde boşanmaya karar verecektir.

Pek kötü veya onur kırıcı davranışın varlığı, yaşanan olayın özelliklerine göre mahkemece değerlendirilecektir. Dolayısıyla bunların maddeler halinde sayılması mümkün değildir. Ancak pek kötü muameleden, eşe eziyet edilmesi, acı çektirilmesi, bedensel ve ruhsal açıdan zarar verip bedeni ve ruhi sağlığına zarar veren davranışlar anlaşılmaktadır.  Onur kırıcı davranışlar ise, kişinin kendisine duyduğu ya da başkaları tarafından ona duyulan saygınlığın, haysiyetin zarar gördüğü davranışlardır. Eylemler kasıtlı olmalı, eşe yöneltilmiş olmalı ve zarar verici nitelik taşımalıdır.

Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış Sebebiyle Boşanma konusunda ayrıntılı açıklama mevcuttur. Bunun yanısıra, kişinin eşi ile ilgili olarak suç uydurma suçunu işlemesi, gibi eylemler, onur kırıcı davranış niteliği taşır.

2 Yorum

  • Meltem F**** diyor ki:

    Eşim bana sürekli hakaret ediyor. Sırf bu nedenle boşanma talebinde bulunabilir miyim?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Hakaret, manevi zarar doğurmaktadır Dolayısıyla pek kötü ve onur kırıcı davranış kapsamında değerlendirilecektir.

Yorum Yapabilirsiniz