Avukat Erdem Akçay

Ceza Davasındaki Şikayetten Vazgeçmenin, Boşanma Davasına Etkisi

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Boşanma davalarının sıklıkla görülen nedenlerinden birisi maalesef, eşler arasındaki fiziksel şiddet. Bu durum şartları oluşmuşsa Türk Medeni Kanunu md. 162 ya da md. 166 kapsamında boşanma nedeni olduğu gibi, Türk Ceza Kanunu md. 86 kapsamında kasten yaralama suçunu oluşturur.

Kasten yaralama suçunun eşe karşı işlenmesi halinde suç, şikayete tabi değildir. Dolayısıyla dava, kamu davası olarak devam eder. Ancak, fiziksel şiddete uğramış eş ceza davasında, evvelden yaptığı şikayetinden vazgeçtiğini, eşinin cezalandırılmamasını istemediğini söylerse, taraflar arasındaki boşanma davası bu şikayetten vazgeçmeden nasıl etkilenecektir?

Karşı yanın kusurunu affetmiş yan, artık bu kusurlara dayanarak boşanma davası açamaz, açmışsa davası reddolunur. Ancak mağdur eşin ceza dosyasındaki şikayettinden vazgeçmesinin, boşanma davasında ileri sürdüğü kusuru da affettiği sonucu, kendiliğinden çıkmaz. Zira Yargıtay;

Kadının şahsi davasından vazgeçmesi, eşini cezadan kurtarmaya matuf olup, boşanma davası yönünden eşini affettiği anlamına gelmez.

demek suretiyle, mağdurun şikayetinden vazgeçmesinin, affetme dışındaki bir sebebe de dayanabileceğini ortaya koymuştur.

Dolayısıyla bu durumda boşanma davasına bakan hakim, şikayetten vazgeçmenin özünde affetme özelliği taşıyıp taşımadığını araştırmalı, sonucuna göre karar vermelidir.

Kategori: Boşanma Davası

2 Yorum

  • Salih a**** diyor ki:

    Iyi gunler benim 5 yil hagb surem vardi karakola aynı suçdan sikayette bulunmuslar gittim tespit resmim cekilip gosterildi daha sonra ifadem alındı ve gidebilirsin bisi olursa ararız zaten dediler ne olucak simdi cok korkuyorum yardımcı olunuz lütfen

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Soruşturmanın neticesinde dava açılırsa mahkemeye çağrılırsınız. Bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.

Yorum Yapabilirsiniz