Avukat Erdem Akçay

Evlenme Töreni Nerelerde Yapılabilir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Mayıs 6, 2013

Esas olarak evlenme törenleri, ilgili makamlarca evlenme törenleri için tahsis edilmiş olan resmi yerlerde yapılır. Ancak bu, mutlak bir kural değildir. Tarafların isteğinin olması halinde evlenme töreni, ikametgahlarda(evlerde), özel bina ve salonlarda(düğün salonları gibi), eğer taraflar ya da taraflardan birisi tutuklu veya hükümlü ise Cumhuriyet Savcısılığı’ndan izin alınmak suretiyle ceza veya tutukevinde, baştabibin veya hastane müdürünün izin vermesi halinde hastanelerde de evlenme töreni yapılabilir.

Görüldüğü üzere yasa, evlenme törenin yapılabileceği yerleri oldukça geniş tutmuştur. Kısıtlama olaraksa yasa, evlenmenin mahiyeti ile bağdaşmayan veya tarafların serbestçe iradelerini açıklamalarına imkan vermeyen yerlerde evlenme törenini yapılamayacağını belirtip, özel olarak da mabetlerde resmi evlenme töreni yapılamayacağına hükmetmiştir. Böyle bir durumun varlığını tespit eden evlendirme memuru, evlenmeye erteler.

Camilerde, kiliselerde evlenme töreni yapılabilir mi?

Evlendirme Yönetmeliği md. 26 uyarınca mabetlerde resmi evlenme töreni yapılamaz. Tarafların bu yöndeki talepleri reddedilecek ve evlenme töreni ertelenecektir.

Kategori: Evlenme
Etiketler:

Yorum Yapabilirsiniz