Avukat Erdem Akçay

Evlenmeye İtiraz: Evlenmeye Nasıl İtiraz Edilir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Mayıs 6, 2013

Evlenme için başvuruda bulunmuş kişilerin evlenmeye ehil olmamaları ya da evlenmelerine engel bir neden olması halinde ilgili kişi, yazılı olarak evlenmeye itiraz edebilir. İtirazın en geç evlenme gününden önceki günün mesai saati bitimine kadar yapılması şarttır. Bu zamandan sonra yapılan itirazlar geçerli olmayacaktır. Filmlerde izlediğimiz şekilde, evlenme töreni anında bir kişinin çıkıp “Bunlar evlenemezler” şeklinde itiraz etmesi, geçerli değildir.

Evlenmeye itiraz dilekçesinde eğer, evlenme engelleri dışında bir sebep belirtiliyorsa, itiraz eden dilekçesinde; açık kimliğine, adresine yer verip, dilekçeyi imzalamalıdır. Şüphesiz ki bu düzenleme, kötü niyetli itirazları önlemeye yöneliktir. Eğer itiraz, evlenme engellerinden birisine dayandırılarak yapılıyorsa, itiraza dayanak olan belgelerin dilekçeye eklenmesi ya da bu yapılamıyorsa, inandırıcı bilgilere dilekçede yer vermek gereklidir.

Evlendirme memuruna düşen bir yükümlülük de, usulüne uygun yapılmış itirazı, evlenme başvurusu yapan taraflara 24 saat içerisinde duyurmasıdır. Taraflar bu bilgilendirmeden itibaren 10 gün içerisinde, itiraz dileçesinde beyan edilen durumun aksini gösterir bilgi ve belgeyi evlendirme memuruna sunarlar. Evlendirme memuru, ilgili makamlarla yazışmak suretiyle gerekli bilgi ve belgeyi de toplayacaktır. Bu araştırma sürecinin ardından evlendirme memuru dosyayı tekrar inceler ve netice olarak:

 1. Evlenmeye yapılan itiraz yerinde görülürse, taraflara ve itiraz edene derhal bilgi verilerek, evlenme yapmanın reddedildiği bildirilir.
 2. İtirazda ileri sürülen hususlar gerçek değilse ya da gerçek olmakla birlikte, konu engelin daha sonraki bir hukuki işlem ile ortadan kalktığının tespiti halinde, evlenme memuru itirazı reddederek taraflara ve itiraz edene kararı bildirir ve evlenme işlemi yürütülmeye devam edilir.

Eğer itiraz eden, itirazının reddilmesinden itibaren 10 gün içerisinde mahkemeden evlenmenin men’i davası açıldığına ve evlenmenin durdurulduğuna dair bir karar getirirse, evlenme işlemleri mahkeme sonuna kadar durdurulur.

Cumhuriyet Savcılığı’nın Evlenmeye İtiraz Yetkisi

Evlenmeye itirazda ilgilinin itirazını, en geç evlenme gününden önceki günün mesai saati bitimine kadar yapması gerektiğini belirtmiştir. Cumhuriyet Savcıları ise, mutlak butlan sebeplerinden birinin varlığı halinde, bu nedene dayanarak evlenme akdi yapılıncaya kadar evlenmeye itiraz edebilirler. Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan ihbar ciddi bulunursa, evlendirme memurluğuna bildirilir. Yukarıda belirtilen usul ve esaslara göre evlendirme memuru itirazı inceler. İtirazın yerinde bulunması halinde önceki açıklamalarımıza göre işlem yapılır. İtiraz  yerinde görülmezse, Cumhuriyet Savcılığı’na bilgi verilir ve evlenme işlemi yürütülür. Cumhuriyet Savcılığı eğer 10 gün içerisinde evlenmenin men’i davasının açıldığını bildirmezse, evlenme akdi yapılır ve sonuç gerekçeli olarak Cumhuriyet Savcılığı’na bildirilir.

Kategori: Evlenme

5 Yorum

 • sevim diyor ki:

  2 gün önce nikah yapıldı itiraz emek istiyorum ne yapmam gerekir

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Sayın Sevim, siz mi evlendiniz? Evlenenlerin yakını mısınız? İtiraz nedeniniz nedir?

 • sevim diyor ki:

  evlenenlerin yakınıyım düğün olmadı bazı anlaşmazlıklar çıktı devam edemiyeceklerini düşünüyorlar yol yakınken dönmek isteniliyor

 • Melis d******* diyor ki:

  Benim 2 gün önce nikahım Kıyıldı ama ben istemiyorum nasıl itiraz edebilirim evlendigim kişi cezaevinde

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Nikah töreni usule uygun yapıldıysa boşanma davası açabilirsiniz. Usule uygun yapılmadıysa iptali için başvurabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz