Avukat Erdem Akçay

Soru: Evli Kadının Yapabileceği Meslekler Nelerdir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Soru: Evli kadının yapabileceği meslekler nelerdir?

Cevap: 

Öncelikle sorunun soruluş şekli hatalıdır. Anayasa tarafından koruma altına alınmış eşitlik ilkesi gereği bu türdeki sorularda, “erkek” ya da “kadın” diye sormamak, doğrudan “eş” diye sormak doğru yöntemdir. Dolayısıyla soruyu, “evli kişilerin yapabileceği meslekler nelerdir?” şeklinde düşünerek cevap vermek, yerindedir.

Türk Medeni Kanunu md.192 konuyu;

Eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak, meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur.

şeklinde düzenlemiştir. Madde metninden de anlaşılacağı üzere eşler meslek seçerlerken, diğer eşin rızasına ihtiyaç duymamaktadırlar. Ancak, iş ya da meslek seçerken ya da bunları yürütürken, evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde bulundurulmalıdır.

Hangi iş ve meslekler icra edilebilir sorusuna ise net yanıt vermek mümkün değildir. Her durum ayrı ayrı değerlendirilmeli, kanunun sınırladığı çizginin aşılıp aşılmadığı belirlenmelidir. Örneğin bir aile için eşlerden birinin 6 ay gemide seyahat ederek çalışması sorun olmazken, diğer aile için huzuru bozucu nitelik taşıyabilir.

Konuyla ilgili temel bilgileri Eşlerin Meslek ve İş Seçimi sayfasında da bulabilirsiniz.

Kategori: Evlenme, Soru Cevap

Yorum Yapabilirsiniz