Soru: Kimliğimi Kaybettim. Adıma Şirket Kurulmuş Olabilir mi?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2015-04-02

Halil Bey’in sorusu;

Avukat bey, iyi günler. 1 yıl önce kimliğimi kaybettiğim zamanlarda bir şahıs kimliğimin üstüne kendi fotoğrafını yerleştirip sahte kimlik düzenlemiş. Kaybettiğim tarihten 2,5-3 ay sonra şahıs yakalandı ve bana mahkeme tarafından mağdur olduğuma dair tebligat gönderildi. Bu şahıs benim adıma şirket kurmuş olabilir mi ? İnternette sorgulattığımda adıma herhangi bir vergi numarası ya da vergi borcu çıkmadı. Kaybettiğim dönemde de herhangi bir iş yapmıyordum sigorta başlangıcım vs. yoktu. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Yanıt:

Kimliğinizi kaybettiğinizde, yenisi için zaman kaybetmeden başvuruda bulunduysanız, adınıza şirket kurulamaz. Yeni nüfus cüzdanı çıkartıldığında, eski kimliğe ait seri numarası iptal olmakta. Dolayısıyla bir geçerliliği kalmamakta. Çalıntı ya da kayıp kimlikler kullanılmak suretiyle kredi çekildiği, gsm abonelikleri başlatıldığı, vb gibi haberler sık sık duyulsa da, eğer yeni kimlik için derhal başvuru yaptıysanız, sorunla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşük. Zira imzanız olmadan adınıza yapılan işlemlerde, satışı yapanın gerekli özeni gösterme yükümlülüğü bulunmakta. Bununla beraber bankalar işlem yaparken sistemden kimlik bilgilerinin geçerliliğini sorguladıklarında, cüzdanın iptal edildiğini görebileceklerdir.

Ancak; ikinci el cep telefonu, vb ürün alan telefon satıcıları, malı kimden aldıklarını ispatlayabilmek adına nüfus cüzdanı fotokopisi almakta. Satışa konu cep telefonunun hırsızlık malı olması gibi hallerde, kimliğin sahibi sorun yaşabilmekte, soruşturma ya da kovuşturmalarda ifade vermek zorunda kalabilmektedir.

Kategori: Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.