Soru: Kimlik Fotokopisi Tek Başına Yeterli Delil midir?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2015-04-09

Ali Bey’in sorusu:

Merhaba Erdem bey, ben de dicle hukukta öğrenciyim şu an da. Bu olay babamın başına geldi. Babam geçen sene ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü. Nedeni ise onun kimlik fotokopisi bir uyuşturucu ticaretinde kullanılmış ve şüpheli diye ifade vermişti ve serbest bırakılmıştı ama bugün yine gözaltına aldılar onu, yarın ifadesi alınacak. Benim merak ettiğim husus şu sadece kimlik fotokopisi bulundu diye ona ceza verilir mi ? Cevaplarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar.

Yanıt:

Yargılama neticesinde sanığın atılı suçlamayı işlediği, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delillerle ortaya konulamadığı takdirde cezalandırmaya hükmedilemez. Bu, evrensel bir hukuk kuralıdır. Bahsettiğiniz kimlik fotokopisi ne derece önemli bir delildir bilemeyiz. Yorum yapabilmek için dosyanın incelenmesi gerekir. Dosyayı bir avukatla takip etmenizi öneririm.

Kategori: Ceza Hukuku, Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.