Küçükçekmece Aile Avukatı

Küçükçekmece aile avukatı olarak boşanma, nafaka, velayet, soybağı davaları başta olmak üzere Türk Medeni Kanunu kapsamındaki tüm aile mahkemesi davaları ile ilgili olarak faaliyet gösteren hukuk büromuzda ayrıca ceza, miras ve iş hukukundan kaynaklı alacak davalarına da bakılmaktadır.

Küçükçekmece Aile Avukatı

Aile avukatı denilince akla iki türde avukatlık gelebilir. Bunlardan birisi, Türk Medeni Kanununun “Aile Hukuku” başlıklı ikinci kitabına dahil davalara bakan ve bu tür davalarda çalışmaları bulunan avukatlıktır. TMK madde 118-494 arasındaki hususları içeren bu tür davalara örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Boşanma davaları
 • Nişanının bozulmasından kaynaklanan davalar,
 • Boşanmadan kaynaklı tazminat davaları,
 • Nafaka davaları,
 • Hakimin müdahalesi,
 • Mal rejimi ve mal rejiminin tasfiyesine ilişkin davalar,
 • Soybağı davaları (babalık, analık),
 • Evlat edinmeye ilişkin işlemler,
 • Velayete dair davalar,
 • Vesayete ilişkin davalar

Küçükçekmece aile avukatı olarak biz de Türk Medeni Kanunu kapsamındaki bu hususlarla ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemlerin yerine getirilmesinde çalıştığımız gibi aile mahkemelerinde açılan davalarla müvekkilerimizi temsil etmekteyiz.

Aile avukatı denilince ayrıca ailenin tüm davalarıyla ilgilenen avukat da kastedilmektedir. Yukarıda açıklanan davalar da bu avukatlık hizmetinin içinde olmakla birlikte, “ailenin avukatı” diye de adlandırılabilecek bu hizmette avukat hem hukuk hem ceza yargılamasına ilişkin dava ve işlerde aile üyelerini temsil eder. Aile avukatlığının faydalarından bahsetmek gerekirse, şu bilgileri vermek mümkündür:

 1. Aile avukatı temelde önleyici avukatlık hizmeti vermektedir. Aile bireylerinin, hukuki sorunlarla karşılaşmadan önce bilgi aldıkları aile avukatı onları hukuka uygun davranışa yönlendirebilir.
 2. Aile avukatı, hukuki danışmanlık anlamına da gelir. Aile bireyleri diledikleri zaman diledikleri konuda aile avukatlarına danışarak, iş ve özel hayatlarındaki davranış ve sözlerinde olumsuz sonuçlarla karşılaşmamayı sağlayabilirler.
 3. Teknolojinin gelişmesiyle artık her an avukatlara ulaşmak mümkün olsa da, özellikle gece saatlerinde karşılaşılan olumsuz durumlarda bir aile avukatının hukuki desteğini alabilmek, ileride sorun yaratabilecek durumların önlenmesi ya da hak kayıplarının hemen ortadan kaldırılabilmesi adına önemlidir.
 4. Aile avukatı, ailenin güvendiği kişi olması nedeniyle, uzun süreli hukuki bilgilerin korunmasını da sağlayabilir. Örneğin bir vasiyetnamenin saklanmasında, aile avukatının faydası oldukça yüksektir.

Küçükçekmece’de aile avukatı olarak hukuki danışmanlık hizmeti veren büromuz, hem hukuk hem ceza davalarında faaliyet göstermektedir. Küçükçekmece Adliyesi’nde halihazırda 9 aile mahkemesi bulunmaktadır. Küçükçekmece’nin nüfusunun birçok ilden daha fazla olması nedeniyle aile mahkemesi sayısı da bir ilçeye göre oldukça fazladır. Küçükçekmece aile avukatı olarak işbu aile mahkemelerinde boşanma davaları başta olmak üzere, velayet, nafaka, soybağı ve diğer davalarla ilgili olarak çalışmalarımız bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Aile avukatı, boşanma, velayet, nafaka ve soybağı gibi davalarda müvekkilinin hukuki haklarını korur.

Aile hukukundan kaynaklı davalar Küçükçekmece Adliyesi'nde bulunan aile mahkemelerinde görülmektedir.

Aile avukatı olarak her avukat, avukatlık asgari ücret tarifesinde belirtilen rakamların altında kalmamak üzere dava ücretlerini kendisi belirlemektedir. Her dava için avukatlık ücreti değişmektedir.

Kategori: Küçükçekmece
Yazar: Avukat Erdem Akçay

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "Küçükçekmece Aile Avukatı" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.