Küçükçekmece Avukat ve Hukuk Bürosu

Küçükçekmece Avukat bürosu olarak İstanbul ve diğer il ve ilçelerdeki hukuki faaliyetlerimiz hakkında bilgilere yer verilen sayfada, Küçükçekmece Adliyesi ve vatandaşların dava ve dosya bilgilerine ulaşma yollarına da değinilmiştir. Küçükçekmece Hukuk Büroları, Sefaköy, Atakent ve Halkalı avukat büroları olarak boşanma, ceza, miras ve iş davaları ile hukuki danışmanlık alanında çalışmalar göstermektedir.

Küçükçekmece Avukat ve Hukuk Bürosu

İstanbul ilinde bulunan Küçükçekmece, 800.000’i aşkın nüfusuyla en büyük ilçelerden biridir. İstanbul’un birçok ilçesinde adliye bulunmazken, yoğun nüfusu nedeniyle ilçede Küçükçekmece Adliyesi mevcuttur. Küçükçekmece haricinde bu adliye Başakşehir ve Avcılar ilçelerine de hizmet vermektedir. Örneğin Avcılar’da gerçekleşen bir suçla ya da bir boşanma davasıyla ilgilenecek olan adliye Küçükçekmece Adliyesi’dir. Ancak bu adliyede iş mahkemesi bulunmaması nedeniyle iş davaları Bakırköy Adliyesi’nde görülmektedir. Dava açarken bu hususa dikkat etmek gerekmektedir.

Küçükçekmece Adalet Sarayı, 4 Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Sulh Ceza Hakimliği, 27 Asliye Ceza Mahkemesi, 4 İcra Ceza/Hukuk Mahkemesi, 4 İcra Müdürlüğü, 9 Aile Mahkemesi, 13 Asliye Hukuk Mahkemesi, 8 Sulh Hukuk Mahkemesinden oluşmaktadır. Adliyenin konumuna ve santral telefonuna buradan ulaşabilirsiniz. Sayfada ayrıca adliyeye nasıl gidileceği ile ilgili bilgiler de yer almaktadır.

Küçükçekmece Hukuk Büroları

Nüfusu ile orantılı olarak ilçede birçok hukuk bürosu bulunmaktadır. İlçe merkezi olarak kabul edilen Sefaköy’de avukat sayısı fazla olsa da, yeni binaların daha yoğun olduğu Halkalı ve Atakent çevresinde de avukat büro sayısı oldukça çoktur. Küçükçekmece avukat büroları da diğer ilçelerde olduğu gibi hukukun her alanında faaliyet göstermektedir. Şikayet ya da ihbardan başlamak üzere ceza yargılamaları, başvuru ile ortaya çıkan hukuk davaları ve icra takipleri gibi hukuki meselelerde Küçükçekmece avukatları müvekkillerine hizmet vermektedir. Ancak ceza davaları, iş davası, boşanma davası ve miras davaları ile ilgili konuların ağırlıklı olarak gündeme geldiği söylenebilir.

Küçükçekmece’de avukatlık yapabilmek için öncelikle bir hukuk fakültesinden mezun olmak, avukatlık stajını tamamlamak ve avukatlık ruhsatını almak gereklidir. Avukatlar, ülkenin her yerinde faaliyet gösterebilirler. Bazı yabancı ülkelerde olduğu gibi bizde şehir ya da ilçeler için avukat kotası bulunmamaktadır. Bu nedenle ruhsatını alan avukat, Küçükçekmece’de bir hukuk bürosu açarak hukuki faaliyetine başlayabilir. Tüm avukatlar Türkiye Barolar Birliği sicil numarasına sahip oldukları gibi faaliyetlerini ağırlıklı olarak yürüttükleri ilin baro levhasına da kayıtlı olmalılardır. Dolayısıyla Küçükçekmece’de avukatlık yapmak için İstanbul Barosu’nun levhasına kayıtlı olmak mecburidir. Tabii bu durum, diğer il ve ilçelerde bürosu bulunan avukatların Küçükçekmece Adliyesi’ndeki dava ve işleri takip etmelerine engel teşkil etmez.

Küçükçekmece Avukat ve Danışmanlık Hizmetleri

Küçükçekmece’de bulunan hukuk büromuzla biz de aşağıdaki alanlarda hukuki faaliyetlerimize devam etmekteyiz:

  • Ceza davaları: Önleyici avukatlık kapsamında daha soruşturma dahi açılmadan ceza avukatlık hizmeti alarak, ileride karşılaşılabilecek hukuki sorunların önüne geçmek en doğru yoldur. Bunun mümkün olmaması halinde soruşturma ve kovuşturma aşamalarında hem katılan vekilliği hem de sanık müdafiiliği hizmetleri ile ceza davalarının takibini yapmaktayız.
  • Boşanma davaları: Aile hukuku ile ilgili davalara(velayet, babalık, soybağı, vs) bakmakla birlikte bu alandaki ağırlık boşanma davalarındadır. Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davası açacak vatandaşların hukuki durumları değerlendirilerek davalarda vekil olarak kendilerini temsil etmekteyiz.
  • İş davaları: Küçükçekmece Adliyesi’nde iş mahkemesi bulunmamakta olup, bu davalar Bakırköy Adliyesi’nde görülmektedir. İşçi ile işveren arasında kıdem, ihbar, ücret, vb alacaklarla ilgili iş davalarının takibini yapmaktayız.
  • Miras davaları: Mirasçılar arasında hukuki uyuşmazlıkların çözümü için ortaklığın giderilmesi ve dolayısıyla mirasın paylaşımı başta olmak üzere diğer miras davalarında avukatlık yapmaktayız.

Yukarıda da belirtildiği üzere faaliyetlerimiz sadece Küçükçekmece’de avukat olarak sınırlı olmayıp, İstanbul’un diğer ilçelerinde ve diğer illerde hukuki çalışmalarımız bulunmaktadır.

Küçükçekmece’deki Davalarla İlgili Nereden Bilgi Alınabilir?

Küçükçekmece’de bulunan bir davanızla ilgili bilgi alabilmeniz için şu yolları kullanabilirsiniz:

  • e-Devlet: E-devlet uygulama ve İnternet sitesinden dava ve icra takiplerinizin genel bilgilerini görebilirsiniz.
  • Vatandaş UYAP: E-devlet şifrenizle giriş yapabileceğiniz Vatandaş UYAP sistemine uygulama ya da İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz. Sistemde bulunan Dosya İşlemleri > Dosya Sorgulama sayfasını ziyaret ederek tüm dava ve icra takiplerinizle ilgili bilgiye ulaşabilir, dosyaların içinde bulunan evrakları dahi görüntüleyebilirsiniz.
  • Küçükçekmece Adliyesi: Kişisel verilerin korunması kanunu gereğinde adliyeyi arayarak dosyalarınız hakkında özel bilgilere ulaşmanız mümkün değildir. Bu nedenle adliyeye gidip, mahkeme kalemini ziyaret ederek dosyalarınızın detayını öğrenebilirsiniz.
  • Küçükçekmece Avukatları: Dosya bilgilerinizi Küçükçekmece’de faaliyet gösteren bir avukata vererek kendisinden dosyanızın detayını öğrenmesini talep edebilirsiniz. Avukatlar sistem üzerinden dosya içeriğine ulaşamamakta ancak adliyeden gerekli bilgilere erişebilmektedir.

İstanbul’un farklı bir adliyesine yakınsanız ya da farklı bir ilde yaşıyorsanız, dosyanızın içeriğini yukarıdaki yöntemlerle öğrenebilirsiniz. Yani bulunduğunuz ildeki adliyeden, Küçükçekmece Adliyesi’ndeki bir dosyanın içeriğine ulaşamazsınız. Ancak size yakın olan adliyeden, Küçükçekmece Adliyesi’ne evrak ya da dilekçe göndermeniz mümkündür.

Küçükçekmece Avukat Ücretleri

Diğer bölgelerde faaliyet gösteren avukatlar gibi Küçükçekmece avukatları da, her yıl yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenen ücretlerle bağlı olup, bu ücret miktarlarının altında iş alamazlar. Ancak bu rakamların üzerinde bir ücret tarifesi uygulamak ise avukatın kendi kararıdır. Hukuk biliminin çok geniş bir alanı kapsaması nedeniyle her iş için ayrı ücret belirlemek avukat için bir zarurettir. Ama örneğin konusu para alacağı olan bir davada avukat, elde edilecek alacak miktarının yüzde 16’sından daha az bir vekalet ücreti isteyemeyecektir. Davanın duruşma sayısı veya keşif yapılıp yapılmayacağı gibi unsurlar da vekalet ücretini etkileyen unsurlardır.

Sık Sorulan Sorular

Hukuk büromuzda ceza, boşanma, miras, işe iade, işçi alacakları, vb davaları alanlarında faaliyet göstermektedir.

İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasındaki adliyelerde görülen davalar başta olmak üzere ülke çapındaki tüm adliyelerde faaliyet gösterilmektedir.

Evet. Görüşmeler randevu sonrası büroda yapılmaktadır. Telefonla randevu alabilirsiniz.

Kategori: Küçükçekmece
Yazar: Avukat Erdem Akçay

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "Küçükçekmece Avukat ve Hukuk Bürosu" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.