Soru: Adresi Belli Olmayan Eşten Boşanmak Mümkün müdür?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2016-10-18

Deniz Hanım’ın sorusu:

Yaşadığımız sorunlar nedeniyle eşim 3 yıl önce evden ayrıldı. Ara ara haber alıyorum ama nerede oturduğunu bilmiyorum. Artık boşanmak istiyorum ama davayı nasıl açacağım?

Yanıt:

Hukuk sistemimiz göre dava dilekçesinin davalıya tebliği gerekmekte. Aksi halde davadan haberdar olamaz,  kendisini savunamaz, haklarının korunmasında sıkıntı yaşayabilir. Davalının adresi bilinmese de, varsa kendisine ulaşılabilecek bilgiler mahkemeye verilmelidir. Mahkeme, zabıta tahkikatı ile adresini bulmaya çalışacaktır. Bunun sonucunda dahi bir adrese ulaşılamazsa, ilan yolu kullanılmak suretiyle tebliğ yapılacaktır. Özetle, öncelikle adres araştırması gereklidir. Ancak tebligata uygun adres bulunamaması, dava açılamayacağı anlamına da gelmemektedir. İlan usulü bu noktada davacılar için çözüm yoludur.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.