Avukat Erdem Akçay

Soru: Almanya’da Boşandım. Türkiye’de de Boşanmış Sayılır mıyım?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 2, 2014

Kemal Bey’in sorusu:

24/02/2014 tarihinde Almanya mahkemesinde boşandık. Ancak Türkiye’deki nüfus kaydımda hala evli gözüküyorum. Tekrar evlenebilmem için ne yapmam gereklidir? Türkiye’de de mi boşanmalıyım? Teşekkürler.

Yanıt:

Almanya’daki ilgili mahkemece boşanmanıza karar verilmiş olması, Türk mahkemelerini ve kamu kurumları ile sizin kayıtlarınızı doğrudan etkilememektedir. Alman mahkemesinin verdiği kararı, Türk mahkemesinde tanıtmalısınız. Bu davaya tanıma ve tenfiz davası denmektedir. Almanyadaki mahkeme, sadece boşanma için karar vermişse, tanıma davası, icra gerektiren bir karar da verilmişse, tanıma ve tenfiz davası gerekecektir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?” başlıklı konuda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tanıma ve tenfiz davası neticelendiğinde, Türk mahkemesi kararını ilgili nüfus idaresine gönderecek ve Türkiye’de de tekrar evlenmenize engel bir husus kalmayacaktır. Davanın hızlı sonuçlanabilmesi için, mümkünse eski eşinizle de irtibat kurmanız ve onun da bir avukat ile Türkiye’de temsil edilmesini sağlamanız faydanızadır. Sadece siz bir avukata vekalet vererek davayı takip ettiğinizde, tebligat süreleri nedeniyle dava da daha uzun sürecektir. Ancak her ne şartla ya da süreyle olursa olsun, bu dava gereklidir.

 

10 Yorum

 • Salih K**** diyor ki:

  Almanya’da boşandım. Eski eşim de Türk. Yine de tanıma tenfiz davası açmalı mıyım?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Evet. Boşanmanızın Türkiye’de de geçerli olabilmesi için, aldığınız kararı tanıtmalısınız.

 • MUSTAFA Ö*** diyor ki:

  Kolay gelsin tenfiz davasını Türkiye’de aynı avukata vermemizde bir sakınca var mıdır?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Aynı avukattan kastınız, avukatın hem davacıyı hem davalı temsil etmesiyle, bu mümkün değil. Davacı bir avukata, davalı başka bir avukata vekalet vermelidir.

 • Melike A**** diyor ki:

  benim sorum ikimizde türk vatandayisiz 02 11 0015 Alman mahkemesinde bosandik 1 ay icerisinde itiraz hakkim varmis. Ben bosanmak istemiyorum ne yapmak lazim. 33 senedir evliyiz 10 dk bosanilmazki hayir dedigim halde 20 gün sonra bosandiniz diye eve mektup geldi.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Alman yasaları tek tarafın talebine göre boşanmaya izin veriyor olabilir. Almanya’dan bir avukatla görüşerek itirazınızı hazırlamanız faydanıza olacaktır.

   • Melike A*** diyor ki:

    tsk ederim… bir de tekrar Türkiye’demi bosanmamiz lazim?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

     Almanya’da boşanma kararı kesinleşirse, ya o kararın Türkiye’de tanınması için tanıma davası açmalısınız ya da Türkiye’de yeni bir boşanma davası açmalısınız. Bu iki yoldan biri neticelendiğinde Türkiye’de de boşanmış sayılırsınız.

 • Serkan B**** diyor ki:

  Ben Almanyada yıl 2006da evlendim, ve 2015 de Boşandım.

  Kendim çift Vatandaşıyım eski eşim evlendiğimiz tarihte Türk Vatandaşıydı, yıl 2011de Türk Vatandaşlığını iptal edip Alman Vatandaşlığına geçti.

  Ben Türkiyede hala Evli Görünüyorum, ne yapmam gerek ve üstelik eski Eşim yıllardan beri Alman Vatandaşı.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Tanıma ve tenfiz davası ya da Türkiye’de yeni bir boşanma davası açmalısınız.

Yorum Yapabilirsiniz