Soru: Almanya’da Boşandım. Türkiye’de de Boşanmış Sayılır mıyım?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2014-12-02

Kemal Bey’in sorusu:

24/02/2014 tarihinde Almanya mahkemesinde boşandık. Ancak Türkiye’deki nüfus kaydımda hala evli gözüküyorum. Tekrar evlenebilmem için ne yapmam gereklidir? Türkiye’de de mi boşanmalıyım? Teşekkürler.

Yanıt:

Almanya’daki ilgili mahkemece boşanmanıza karar verilmiş olması, Türk mahkemelerini ve kamu kurumları ile sizin kayıtlarınızı doğrudan etkilememektedir. Alman mahkemesinin verdiği kararı, Türk mahkemesinde tanıtmalısınız. Bu davaya tanıma ve tenfiz davası denmektedir. Almanyadaki mahkeme, sadece boşanma için karar vermişse, tanıma davası, icra gerektiren bir karar da verilmişse, tanıma ve tenfiz davası gerekecektir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?” başlıklı konuda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tanıma ve tenfiz davası neticelendiğinde, Türk mahkemesi kararını ilgili nüfus idaresine gönderecek ve Türkiye’de de tekrar evlenmenize engel bir husus kalmayacaktır. Davanın hızlı sonuçlanabilmesi için, mümkünse eski eşinizle de irtibat kurmanız ve onun da bir avukat ile Türkiye’de temsil edilmesini sağlamanız faydanızadır. Sadece siz bir avukata vekalet vererek davayı takip ettiğinizde, tebligat süreleri nedeniyle dava da daha uzun sürecektir. Ancak her ne şartla ya da süreyle olursa olsun, bu dava gereklidir.

 

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.