Soru: Anlaşmalı Boşanma Davasından Sonra Velayet Davası Açılabilir mi?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2017-01-19

Gülcan Hanım’ın sorusu:

Eşimle 4 yıl önce anlaşmalı olarak boşandık. Anlaşmalı boşanma davası için yaptığımız protokolde çocuğumuzun velayetinin babaya verilmesinde anlaşmıştık. Maddi durumumun yetersizliği ve çocuğun okulu nedeniyle böyle bir karar almıştım. Şimdi ise çocuğumun velayetini istiyorum. Çocuğumuz da benimle kalmak istiyor. Dava açmam mümkün müdür velayet için?

Yanıt:

Her ne kadar anlaşmalı boşanma davalarında taraflar müşterek çocuğun velayeti hususunda anlaşmaya varmak zorunda olsalar da, bu kararlarından dava sonrasında dönebilirler ve velayetin değiştirilmesi için dava açabilirler. Ancak, boşanma davasında verilen mahkeme kararındaki husus ile ilgili yeni bir karar alabilmek için, önceki kararın kesinleşme tarihinden sonra yeni bir durumun ortaya çıktığının ispatı gerekecektir. Yeni durum ispatlanamazsa ya da karşı yan davayı kabul etmezse, önceki karar ile verilmiş velayetle ilgili kararın değiştirilmesi, hukuki olarak doğru olmayacaktır.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.