Avukat Erdem Akçay

Soru: Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ocak 22, 2017

Ebru Hanım’ın sorusu:

4 yıldır evliyiz. Çocuğumuz yok. Eşimden nafaka, tazminat istemiyorum. Bir evimiz var. Boşanma konusunda anlaştık ancak mal paylaşımını nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Bu konuda ne yapılabilir?

Yanıt:

Öncelikle, anlaşmalı boşanma için mal rejiminin tasfiyesi yani mal paylaşımı zorunlu değildir. Bu hususta anlaşmadan da anlaşmalı boşanma. Şüphesiz ki, çekişmeli olarak da boşanabilirsiniz. Zira mal paylaşımı, çekişmeli boşanma davasının da konusu değildir.

Eğer mal paylaşımı konusunda anlaşılamıyorsa, anlaşmalı boşanma davası kesinleştikten sonra mal rejiminin tasfiyesi için taraflardan birisi dava açabilir. Mahkeme, yargılama neticesinde mal paylaşımına ilişkin kararını verir.

Bazı anlaşmalı boşanma için hazırlanmış anlaşmalı boşanma protokolü, ifadelerin doğru kullanılmaması nedeniyle mal paylaşımıyla ilgili sorunlar çıkmakta. Bu konuda özen gösterilmesi gereklidir. Yargıtay kararlarına uygun ifadeler kullanılmalıdır.

6 Yorum

 • sevgi k**** diyor ki:

  Ben iki sene once bosandim kurtulmak icin hic bisey dusunemedim anlasmali ayrildim ama evim ona kaldi dava acabilirmiyim bosanma evrakinda .hic evden bahsetmedik cocuklarda bende ne yapabilirim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Protokolde mal paylaşımına dair ibare yoksa, mal paylaşımı için dava açabilirsiniz.

 • Neziha s***** diyor ki:

  Esimin beni aldatdini ogrendim tarih 6 oncesini gosteriyor budurumda delilleri gostererek dava acabilirmiyim.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Öğrenme tarihiniz, bu tarihten sonra eşinize karşı nasıl davrandığınız önemli. Sorunuzun cevabı hem evet, hem hayır, olabilir. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 • Ahmet a*** diyor ki:

  Çekişmeli boşanırken 2. Mahkememizden sonra Eşimin avukatı benim avukatımdan 10bin tl ve üç beş eşyasını istemiş bende kabul ettim şimdi avukatım protokol hazırlayacak öncesinden ve sonrasından maddi ve manevi tazminat almayacağım diye ben bu 10bin tlyi eşyalarını mahkeden önce istiyor daha sonra bir prüz çıkarmı acaba

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Meslektaşım gerekli önlemi almıştır. Eşyaları ve 10 bin TL’yi maddi ya da manevi tazminat olarak protokole yazmak ve karar kesinleşince ödemek/vermek ileride çıkabilecek sorunlardan korunmak için iyi bir yol olacaktır.

Yorum Yapabilirsiniz