Soru: Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2018-03-20

Ebru Hanım’ın sorusu:

4 yıldır evliyiz. Çocuğumuz yok. Eşimden nafaka, tazminat istemiyorum. Bir evimiz var. Boşanma konusunda anlaştık ancak mal paylaşımını nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Bu konuda ne yapılabilir?

Yanıt:

Öncelikle, anlaşmalı boşanma için mal rejiminin tasfiyesi yani mal paylaşımı zorunlu değildir. Bu hususta anlaşmadan da anlaşmalı boşanma. Şüphesiz ki, çekişmeli olarak da boşanabilirsiniz. Zira mal paylaşımı, çekişmeli boşanma davasının da konusu değildir.

Eğer mal paylaşımı konusunda anlaşılamıyorsa, anlaşmalı boşanma davası kesinleştikten sonra mal rejiminin tasfiyesi için taraflardan birisi dava açabilir. Mahkeme, yargılama neticesinde mal paylaşımına ilişkin kararını verir.

Bazı anlaşmalı boşanma için hazırlanmış anlaşmalı boşanma protokolü, ifadelerin doğru kullanılmaması nedeniyle mal paylaşımıyla ilgili sorunlar çıkmakta. Bu konuda özen gösterilmesi gereklidir. Yargıtay kararlarına uygun ifadeler kullanılmalıdır.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.