Soru: Benden Habersiz Adıma Telefon Hattı Açılmış

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2015-01-26

Berat Bey’in Sorusu:

Merhabalar Sayın Akcay,

Öncelikle böyle bir web sitesi açtığınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Size bir sorum olacak bilgi verirseniz sevinirim.

Numara taşıma yaptığım bir bayi kimliğimi kullanarak şahsımdan habersiz farklı bir imza atılarak yeni bir hat çıkarmış. Söz konusu hattı çıkaran operatorden ilgili sözleşmeyi talep ettim. Tarafıma gönderilmiş olan söz konusu sözleşmede yer alan imza benim imzam değildir. Ve emin olduktan sonra konuyla ilgili sikayette bulundum. İmzalarım alındı. ( 1 yıl once)

Ancak imzanın benimle yakından uzaktan alakası yoktur. Söz konusu bayi, imzayı atmamışsa ( imzayı başka tanıdıklarına attırdılarsa ), dava geçersiz mi olur ? ( yani atan kişi belli değilse )

Ancak ben dilekçede hattı açan ve kullananlardan şikayetçiyim dedim. Kendini savunması gbi bir durum olsa dahi söz konusu dava ne kadar uzar ? Bilgi verirseniz sevinirim.

Ve söz konusu olayla ilgili olarka manevi tazminat açabilir miyim..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Yanıt:

İlgili sözleşmedeki imzanın size ait olmadığının ispatı, hat kullanılmak suretiyle işlenecek suç ya da diğer hukuki konularda zarara uğramamanız için önemli.

Sizin şikayetiniz, Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturulacaktır. Eğer suç niteliği taşıyan bir durum mevcut ise, suçu işleyenin tespit edilmesine çalışılacaktır. Suçu işleyeni sizin şikayetinizde belirtmeniz zorunlu değildir. Bunu Cumhuriyet Savcılığı bizzat araştıracak ve değerlendirecektir. İmzayı atan bayi sahibi değilse, kim olduğu öğrenilmeye çalışılacaktır.

Tazminat, zarar halinde mümkündür. Eğer manevi ya da maddi bir zarara uğradıysanız, dava yoluyla bu zararın tazminini talep edebilirsiniz.

Yargılama süresi, iş yoğunluğu ve delillerin toplanma süresine göre değişmektedir.

Kategori: Ceza Hukuku, Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.