Avukat Erdem Akçay

Soru: Benden Habersiz Adıma Telefon Hattı Açılmış

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ağustos 6, 2014

Berat Bey’in Sorusu:

Merhabalar Sayın Akcay,

Öncelikle böyle bir web sitesi açtığınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Size bir sorum olacak bilgi verirseniz sevinirim.

Numara taşıma yaptığım bir bayi kimliğimi kullanarak şahsımdan habersiz farklı bir imza atılarak yeni bir hat çıkarmış. Söz konusu hattı çıkaran operatorden ilgili sözleşmeyi talep ettim. Tarafıma gönderilmiş olan söz konusu sözleşmede yer alan imza benim imzam değildir. Ve emin olduktan sonra konuyla ilgili sikayette bulundum. İmzalarım alındı. ( 1 yıl once)

Ancak imzanın benimle yakından uzaktan alakası yoktur. Söz konusu bayi, imzayı atmamışsa ( imzayı başka tanıdıklarına attırdılarsa ), dava geçersiz mi olur ? ( yani atan kişi belli değilse )

Ancak ben dilekçede hattı açan ve kullananlardan şikayetçiyim dedim. Kendini savunması gbi bir durum olsa dahi söz konusu dava ne kadar uzar ? Bilgi verirseniz sevinirim.

Ve söz konusu olayla ilgili olarka manevi tazminat açabilir miyim..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Yanıt:

İlgili sözleşmedeki imzanın size ait olmadığının ispatı, hat kullanılmak suretiyle işlenecek suç ya da diğer hukuki konularda zarara uğramamanız için önemli.

Sizin şikayetiniz, Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturulacaktır. Eğer suç niteliği taşıyan bir durum mevcut ise, suçu işleyenin tespit edilmesine çalışılacaktır. Suçu işleyeni sizin şikayetinizde belirtmeniz zorunlu değildir. Bunu Cumhuriyet Savcılığı bizzat araştıracak ve değerlendirecektir. İmzayı atan bayi sahibi değilse, kim olduğu öğrenilmeye çalışılacaktır.

Tazminat, zarar halinde mümkündür. Eğer manevi ya da maddi bir zarara uğradıysanız, dava yoluyla bu zararın tazminini talep edebilirsiniz.

Yargılama süresi, iş yoğunluğu ve delillerin toplanma süresine göre değişmektedir.

28 Yorum

 • zehra y**z diyor ki:

  merhaba bir sorum olcaktı benim eşimin üstüne 2tane haberi olmadan hat açılmış turkcel hattı msj geldi icra konulucak diye zordurumdayız ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   İcra ödeme emrine, süresi içerisinde itiraz edersiniz. Karşı taraf itirazın iptali davası açar. Hatların sizin tarafınızdan açıldığını ve kullanıldığını ispat edebilirlerse ödeme yapmak durumunda kalırsınız. İspat edemezlerse, ödeme yapmanız doğal olarak gerekmez.

 • taner diyor ki:

  Merhaba bir sorumda benim olacaktı. Kuzenimle aramızda husumetten ötürü kırgınlık vardı. Bundan yaklaşık 6 ay önce telefonculuk yapan kuzenim benden habersiz benim telefon hattımı kimlik bilgilerimin oldugu fotokopi ile sahte imzayla avea’dan turkcell’e taşımış. Turkcell beni aramadan hattı belli bir süre sonra taşımış. Bana ulaşmak isteyen arkadaşlarıma hattı kullanan kuzenim yedek sim kartla cevap verip hakkımda ileri geri onur kırıcı konuşmalarda bulunmuş. Ben de bu olayın farkına akşam vardım hemen turkcell’e gidip hattımın bilgimin dışına dair taşındıgını belirtip hemen iptal ettirdim. Bundan 2 ay önce avea’dan haciz işlemi başlatıldı maaaşıma yaklaşık 2000 lira. Ben o numaramla telefon kampanyasından yararlanmıştım ve düzenli ödüyordum. Ama bilgimin dahili olmamaasına ve hattımın taşınmış olmasına rağmen taahhüdü bozmuş oldugumdan ceza geldi. Size sorum şu; ben savcılığa başvurup beni maaddi zarara sokan kuzenimi mahkemeye versem alacagı ceza ne olur? Kuzenimi madddi manevi zararımı karşılaması için açacağım davada kazanma şansım ne olur saygılarımla.(bu arada ben izmirde ikamet etmekteyim, memur olarak çalışmaktayım. Kuzenim ben İzmir’deyken Elazığ’da hattımı taşımış)

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Kuzeniniz hakkında şikayette bulunduğunuzda Cumhuriyet Savcılığı gerekli görürse ceza davası açılması için iddianame düzenler. İddianamede, şahsın(şüpheli) hangi suçtan yargılanması gerektiği de belirtilir. Dolayısıyla sizin, şikayet aşamasında bir suç tespiti yapmanız gerekmez. Olası yargılama sonucunda nasıl bir karar verileceğini öngörmek şu aşamada pek mümkün değil.

   Maddi-manevi zararınızın giderimi için açacağınız davanın sonucunu öngörmek de yine mümkün değil. Ortaya koyacağınız delillere göre sonuç değişecektir. Kısacası, ispatlayıp ispatlayamamak sonucu belirler.

   Bir avukattan hukuki destek almanız, her iki yargılmada da hak kaybına uğramamanız için faydalıdır.

 • kamil diyor ki:

  merhaba erdem bey,
  üzerime benden habersiz hat açılmış ben tesadüfen türkcell internet siztesine girince ögrendim ve arayıp hattın aramalara ve aranılanlara kapattım ama dava açmak istiyorum özellikle örnek olabilecek bir tazminat davası bunun için hangi yollara başvurabilirim bide kimlik bilgilerim kulllanıldıgınıda göz önünde bulundurursak tazminat davasını kazanma şansım varmı acaba saygılarım la şimdiden teşşekkürler

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Taminat davası açabilmeniz için maddi-manevi zararınızı ortaya koyabilmeniz gereklidir. Bir avukattan hukuki destek almanız faydanızadır.

 • Erhan k**c diyor ki:

  Merhaba erdem bey benim kimliğin ile bilgim olmadan turkcell iletişim de çalışan eski kız arkadaşım tarafından hat çıkartılmış bu konuda turkcell tarafından icralikoldum ve hala açık durumda savcılığa verdiğim dilekçe sonucunda kişi bilgisi vardı erkek arkadaşımdi die bir ifade vermiş hiç bir evrak imzalamadigim halde sadece kimliğimle hat çıkartması bile suç deilimi bu konuda ne yapabilirim şimdiden icralik oldugum icin hicbir bankayla islem yapamiyorum bu maddi manevi magduriteyimi nasil giderebilirim teşekkür ederim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Konunuz bireysel bir sorun. Bir avukattan hukuki yardım talep ediniz.

 • hasan c**n diyor ki:

  İyi çalışmalar Erdem bey üzerime faturali hat açılmış ve cihaz taahhüdü bulunuyor. Ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hat açılması ve cihaz ile ilgili sözleşmede imzanız yok ise, doğal olarak sizi bağlayan bir husus da bulunmamaktadır. Şimdiden gsm firması ile iletişim kurup durumu belirtebilir ve sorunu çözmelerini isteyebilirsiniz. Ya da ileride size yapılacak ödeme bildirimlerine itiraz edebilirsiniz.

 • Fadime ö***n diyor ki:

  Merhaba!2007 yılında aveadan faturalı hat almıştım arkadaşım için arkadaşım ödediğini söylemişti bende sözüne inanarak takip etmedim sonuçta ödemeseydi eve bununla ilgili bir yazı gelirdi diye düşündüm sonra aynı yıl o adresten taşındım ve ikametgahımı ordan aldım şimdi 2014yılında bir avukat beni arayıp haciz kararı var dedi bende neden 5yıldır ikametgahımın sabit olduğunu ve neden herhangi bir bilgilendirme gelmediğni sordum bayan bana aveA hattı alırken belirtmiş olduğum adrese iki kez ihbarname gönderildiğini fakat geri döndüğünü söyledi.şimdi benim sorum şu ben anaparası 560tl olan borcu haberim olsaydı öderdim fakat şuan o borç 2560tl olmuş ve icra takibi başlamış yani avukatın demesi bu ama ben e-devlet kullanıcısı olarak hakkımda açılan herhangi bir dava olmadığını görüyorum.ben sadece anaparayı ödemek için ne gibi bir yol izlemeliyim yardım edin

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Haciz kararı alınabilmesi için ödeme emrinin tebliğ edilmiş olması gerekir. Bunun için de icra takibi yapılmış olmalıdır. Meslektaşımızla iletişim kurup, dosya numarasını öğrenerek icra dairesine gidin ve dosyayı inceleyin. Dosyadan, harç, masraf, faiz gibi bilgileri görebilir, borcun neden yükseldiğini öğrenebilirsiniz. İcra takibi başlatılmış ve borç kesinleşmişse, dosyada belirlenen borç miktarını ödemekle mükellefsiniz. Aksi halde haciz gerçekleştirilebilir. İcra takibi başlatılmamışsa, yine avukat meslektaşımızla iletişim kurup daha ayrıntılı bilgi alabilir, ödeme şartlarını konuşabilirsiniz.

 • Yusuf A*** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey…

  Öncelikle Kolay Gelsin Diyorum… Şimdiden Soruma Cevabınız İçin Teşekkür Ederim…

  28/11/2014 tarihinde +90 5** *** ** 89 Numaralı *** Hatıma *** Tarafından Hattımın 29/11/2014 tarihinde 09:05:00 saatinde ***’e Taşınacağı bildirilmiştir. Ancak Bu konu ile ilgili ne yazılı, ne de Sözlü Olarak *** Kurumuna Herhangibi Bir Baş vurum olmamış, Ve bu izinsiz ve onaysız Numara Taşımayı *** Yapmıştır.

  Bu Hattıma Bağlı 4 Bankaya ait internet mali hesaplarım ve internet şifreleri bulunmaktadır. ***’e Başvuru Yaptım ancak Çözüme gitmiyorlar. Ve Şu anda Hattımı Kim olduğunu Bilmediğim biri Tarafından Kullanıldığını Öğrendim. Ortada ciddi bir suç bulunmaktadır.

  Bu Konuyla İlgili Nasıl Bir Sonuca Varabilirim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Telefon numarasının farklı bir operatöre taşınabilmesi için, numara sahibinin imzalı talep formu doldurması zorunludur. Aksi halde taşıma işlemi gerçekleştirilemez. İlgili operatöre durumu açıklayan bir ihtarname ile başvurarak, durumun önceki hale dönüştürülmesini ihtar edebilirsiniz. İhtarnamenin karşılıksız kalması halinde yönetmelikte belirlenen kuruma şikayet ya da dava yoluna gitmeniz gerekecektir. Numaranın başkası tarafından kullanılması ise ayrı bir konudur. Bununla ilgili yine aynı yolları kullanabileceğiniz gibi adli makamlara şikayette de bulunabilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek almanız faydanız olacaktır.

 • Sibel ı**z diyor ki:

  Erdem bey benimde bir sorum var benim haberim yokken üstüme hem hat hemde cihaz alınmış ve bugün öğrendim ödenmemiş yasal takip başlıcak diye msj geldi ama ben böyle bir hat açtırmadım ben ne yapabilirim bu bayiye nasıl dava açarım bana cvp yada yardımcı olmanızı istiyorum

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   İcra takibine itiraz edip, sizden habersiz adınıza hat açanlar hakkında da şikayetçi olabilirsiniz.

 • Gizem D****z diyor ki:

  Erdem Bey ;

  Merhaba ,
  Öncelikle burda vermis oldugunuz faydali bilgiler ve mesleginize olan sevgi ve sayginizdan dolayi size tesekkür ederim. Benim size bir sorum olucak , bilgilendirme yapip yardimci olursaniz sevinirim. Gecen sene ***den viiin internet paketi kullaniyordum. 12 ay sözlesme sürecinde faturalarimi düzenli ödedim. Son faturamida òdeyip viini kapatma talebinde bulundun. Sözlesme yenilenmeden iptalim gerceklesti. Baayiime hic bir borcum yok sonradan fatura gelmez iliskim tamamen kesildi degil mi diyede sordum. Bana iliskimin tamamen kesildigini borcum olmadigini söylediler. Iptalim 10. Ayin 1’inde gerceklesti. Ama aylar sonra bana bir mesaj gönderdi ve aradi. 2 ödenmemis faturam oldugunu söyledi. Pazartesi ödeme yapilmazsa dava masraflariyla beraber icralik olucagimin bilgisini verdim. Toplam borc 2 aylik 85 tl oldugu halde. Arastirdim. Bayiim yanlis bilgi vermis 10. Ayin faturasini benden almamis. Sisteme yanlis girdim. Ben 9. Ayi öderken o 10. Ayi ödedim bitti sanmis. Burda bir ihmal söz konusu. Fakat o ay sözlesmen devam ettigi ve interneti kullandigim icin ben 10. Ayin ödemesini yaptim bugün. Bayiimde sorumlu oldugu , yanlis bilgi verdigi icin yari yariya birlikle ödedik. Fakat iptalim 10.ayda gerceklestikten sonra. *** tarafima tekrar internet paketi tanimlamis , bundan benim haberim yok. Ve hic kullanmadigim sistemlerinde de gözüküyor. 11. Ayin faturasinida bana ödetmeye calisiyorlar. Bu konuyla alakali haklarinda dava acmak sikayette bulunmak istiyorum. Hakli cikabilir miyim ? Ve ne sekil bir davada bulunmaliyim ? Sonucta sistemde hersey net gözüküyor. Bu konu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim. Simdiden ilginize tesekkür ederim. Iyi calismalar …

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Nezaketiniz için ben de teşekkür ederim.

   Sözleşme yenilenmeden iptal etmeniz nedeniyle, yeni faturayı ödeme yükümlülüğünüz bulunmuyor. Ancak gsm şirketleri, başvuruyu aynı gün değerlendirirken, iptalleri bir haftada gerçekleştiriyorlar. Bu nedenle de sanki bir ay daha kullanmışsınız gibi sizden ödeme talebinde bulunuyorlar.

   İptali gerçekleştirmenize ilişkin bilginin sistemde ve iptal talebine ilişkin yazının bayide olduğunu varsayarak, talep edilen bedele itiraz edebileceğiniz söylenebilir.

 • Yunus E**** diyor ki:

  Erdem bey merhaba.. Benim adıma 2001 yılında iki adet turkcell faturalı hat açılmış.. 2012 yılında bana faturaların ödenmediğine dair mesaj geldi. Ben o tarihte cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundum..sonrasında 2014 Ekim ayında cep telefonuma icra dairesinden ihbar yazısı geldi. Son gün olduğunu ve parayı yatırmsz isem Evet icra geleceğini yazıyordu. Ben kuzu kuzu parayı yatırdım.. Sonra savcılığa gidip daha önceki suç duyurusunu araştırdım. Savcılık kamu zararı olmadığı için zaman aşımı kararı diyerek takipsizlik kararı vermiş .. Daha sonra *** aradım. Bu iki hat bana ait olmayan ikametgah bilgileri ile sahte bir adres gösterilerek açılmış.. Hatta kimlik fotokopisinin bile net olmadığını söylediler…ben paramı geri almak istiyorum. Yaklaşık 1500 TL ödedim.. Bunun İçin hangi mahkemeye başvurmam gerekir.. Teşekkürler

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Alacak konusu olması nedeniyle hukuk mahkemelerinde hakkınızı arayabilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek almanız, olası hak kayıplarına sebebiyet vermemek adına yararınızadır.

 • mustafa g****ş diyor ki:

  Mrb.2000 yilinda haberim olmadan adima faturali hat açilmiş.2014 yilinda tlf mesaj geldi.borcum oldugunu 2600 tl oldugunu msj atmislar.savciliga suç duyurusunda bulundm.imza örnekleri verdm.sonuc geldi zaman aşimina ugradigi için kovuşturmaya yer olmadigi yaziyordu.ben ne yapmam lazim başkasinin borcunu niye ödüym bu konuda ne yapmam lazım tşk.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Şikayet ile borca itiraz ayrı konulardır. Borca itiraz edebilirsiniz.

 • Murat k****a diyor ki:

  Erdem bey merhaba ; gecen yıl Adana’ya bi hastalık nedeni ile gittim ve bir cihaz ile bir hatta ihtiyacım olduğu için Vodafone şubesine gittim ve bir hat ile cihaz aldım ve çıktım ; iki gün önce öğrendimki adıma benim çıkmamamdan 5 dk sonra yeni bir hat açılmış ve Avukatlık olmuşum müşteri hizmetlerini Aradım tam bir sonuç alamadım ,yalnız ticaret ile uğraştığım için ödeme yapmazsam ticari sicilim lekelenir diye Tereddüt içindeyim lütfen ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim ; saygılar ve selamlar

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hattı çıkartanlar hakkında suç duyurusunda bulunup, hakkınızda icra takibi başlatılırsa borca itiraz edebilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek almak yararınızadır.

 • Mustafa ** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey
  2 yıl önce arkadaşlarımın isteği üzerine dükkanlarına internet bağlattırdım.(öğrenci kampanyasından yararlanmak için)Bu dükkanla hiç bir bağlantım yok.Son 6 aylık faturayı ödememişler ve dava açılacaktır mesajı geldi.Benim bir hak iddia etmeye hakkım var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Faturayı ödemelisiniz. Arkadaşlarınıza, ödediğiniz miktarı size ödemeleri için başvurabilirsiniz. İcra takibi ya da dava yolunu kullanabilirsiniz.

 • GÜL A***Y diyor ki:

  merhaba Erdem bey benimde sizin bilginize ihtiyacım var benim kardeşimin üzerinede birden fazla hat açılmış ve kapatılmış,operatör değiştirilmiş bütün bilgileri alarak savcılağa başvurduk imza verdi kaç kez kardeşim ama sonuç kim yaptığı belli bile değil adresler hep farklı illerde farklı yerlerde gösterilmiş.tekrardan kardeşime kullandığı hattına mesaj geldi şu hatınızın ödemesini yapın diye tabi bizim olmadığı için yapmadık tekradan ** mesaj gönderdi icra işlemlerine başlacağız diye mesaaj gönderdi biz bu durumda ne yapmalıyız ve kardeşimin sürekli bu tarz hat meselelerinden karakola gidip ifade verdi psikoloji bozulmaya başladı biz bu durumda ne yapabiliriz.birde ben artık **in ve diğer operatörlerinin alt bayilerini kontrol etmesi gerektiğini düşünüyorum bu durumdan **in sorumlu olduğunu düşünüyorum bu sebepten **e dava açabilirimiyiz bilgi verebilirseniz çok sevinirim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   İcra takibi başlatıldığında, borca itiraz ederek konuyu mahkemeye taşıyabilirsiniz. Maddi-manevi tazminat davası açma hakkınız mevcut. Bir avukattan hukuki destek almanız faydanızadır.