Soru: Boşandıktan Sonra Kadın Hangi Soyadını Kullanır?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2015-02-03

Şeyma Hanım’ın sorusu;

Eşime boşanma davası açtım. Sormak istediğim, boşanma gerçekleşirse hangi soyadımı kullanmak zorundayım? Kızlık soyadımı mı yoksa eşimin soyadını mı?

Yanıt:

Türk Medeni Kanunu, boşanma davası neticesinde kadının kızlık soyadını kullanacağına hükmetmektedir. Bu genel kural olmakla birlikte, eğer kadın için eski kocasının soyadını kullanması bir menfaat teşkil ediyorsa ve eski eşin soyadını kullanması kocaya zarar vermiyorsa, talep halinde kadının eski eşinin soyadını kullanmasına devam etmesine karar verilir.

Örneğin, tıp doktoru olan kadının boşandıktan sonra kızlık soyadına dönmesi halinde, levhasındaki soyadını dahi değişmesi gerekecektir. Bu durumun bazı durumlarda kadınlara külfet getirdiği, toplumdaki tanınırlığına zarar verdiği şüphesizdir. Kanun, bu durumun ortaya çıkmaması için, bu düzenleme ile önlem almıştır.

Kategori: Boşanma, Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.