Avukat Erdem Akçay

Soru: Boşandıktan Sonra Kadın Hangi Soyadını Kullanır?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Şubat 5, 2015

Şeyma Hanım’ın sorusu;

Eşime boşanma davası açtım. Sormak istediğim, boşanma gerçekleşirse hangi soyadımı kullanmak zorundayım? Kızlık soyadımı mı yoksa eşimin soyadını mı?

Yanıt:

Türk Medeni Kanunu, boşanma davası neticesinde kadının kızlık soyadını kullanacağına hükmetmektedir. Bu genel kural olmakla birlikte, eğer kadın için eski kocasının soyadını kullanması bir menfaat teşkil ediyorsa ve eski eşin soyadını kullanması kocaya zarar vermiyorsa, talep halinde kadının eski eşinin soyadını kullanmasına devam etmesine karar verilir.

Örneğin, tıp doktoru olan kadının boşandıktan sonra kızlık soyadına dönmesi halinde, levhasındaki soyadını dahi değişmesi gerekecektir. Bu durumun bazı durumlarda kadınlara külfet getirdiği, toplumdaki tanınırlığına zarar verdiği şüphesizdir. Kanun, bu durumun ortaya çıkmaması için, bu düzenleme ile önlem almıştır.

Kategori: Boşanma, Soru Cevap

2 Yorum

  • fahri ö*** diyor ki:

    merhaba ablam eşinden ayrıldı kendisine ait tapuda evlilik soyadı yazmakta.tapu kaydının şu an kullanmakta olduğu kızlık soyadının olması için ne yapmamız gerekli… tapu kaydı yaşadığı ilde değil. vekalet ile olabilirmi. şayet kendi ilgilenecek olursa izlememiz gereken yol hakkında bizi bilgi paylaşırsanız çok seviniriz ilginiz için şimdiden teşekkürederim

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Boşanma davasındaki ilam ve nüfus belgesi ile tapu müdürlüğüne başvurabilir. Vekaletle mümkün ancak yetki açıkça yazmalıdır.

Yorum Yapabilirsiniz