Soru: Boşanma Davası Kapsamında Zina Ne Anlama Gelir?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2018-03-27

Ayten Hanım’ın sorusu:

Eşimin işyerindeki bir memurla ilişkisinin olduğunu düşünüyorum. Kadınla mesajlarını gördüm. Zina sebebiyle boşanma davası açabilir miyim? Teşekkür ederim.

Yanıt:

Zina nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için, zina eyleminin varlığı gereklidir. Zina, eşlerden birinin eşinden başka birisiyle cinsel ilişkide bulunması demektir. Yani eğer eşiniz, bahsettiğiniz kadın ile cinsel ilişkide bulunmuşsa, bu zinadır. Ancak sadece mesajlar, görüşmeler, öpmek ya da sevdiğini söylemesi gibi eylemler mevcut ise, zina gerçekleşmemiştir. Her ne kadar öpüşmek gibi fiiller cinselliğin parçası olsa da, cinsel birlikteliğin tamamlanmış olması halinde ancak zinadan söz edilebilir. Bu nedenle, mesajlara dayanarak zina sebebiyle boşanma davası açmanız doğru olmayacaktır. Ancak evlilik birliğinin sarsılmasına dayanarak boşanma davanızı açabilir ve mesajları delil olarak ileri sürebilirsiniz.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.