Avukat Erdem Akçay

Soru: Boşanma Davası Kapsamında Zina Ne Anlama Gelir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Kasım 19, 2014

Ayten Hanım’ın sorusu:

Eşimin işyerindeki bir memurla ilişkisinin olduğunu düşünüyorum. Kadınla mesajlarını gördüm. Zina sebebiyle boşanma davası açabilir miyim? Teşekkür ederim.

Yanıt:

Zina nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için, zina eyleminin varlığı gereklidir. Zina, eşlerden birinin eşinden başka birisiyle cinsel ilişkide bulunması demektir. Yani eğer eşiniz, bahsettiğiniz kadın ile cinsel ilişkide bulunmuşsa, bu zinadır. Ancak sadece mesajlar, görüşmeler, öpmek ya da sevdiğini söylemesi gibi eylemler mevcut ise, zina gerçekleşmemiştir. Her ne kadar öpüşmek gibi fiiller cinselliğin parçası olsa da, cinsel birlikteliğin tamamlanmış olması halinde ancak zinadan söz edilebilir. Bu nedenle, mesajlara dayanarak zina sebebiyle boşanma davası açmanız doğru olmayacaktır. Ancak evlilik birliğinin sarsılmasına dayanarak boşanma davanızı açabilir ve mesajları delil olarak ileri sürebilirsiniz.

2 Yorum

  • Cengiz A**** diyor ki:

    Eşimin facebookta başka birisiyle yazıştığı gördüm. Yazışmalar cinsel içerikliydi. Zina sayılır mı bunlar?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Zina, cinsel ilişkinin gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Eğer yazışmaları bunu ispatlayacak mahiyette değil ise, zina nedenine dayanamayacaksınız.

Yorum Yapabilirsiniz