Soru: Boşanmada Aldatmayı Telefon Mesajlarıyla ya da Maillerle İspatlayabilir miyim?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2015-03-27

Güral Bey’in sorusu:

Eşimle uzun süredir sorunlarımız bulunuyor. Her ne kadar özel hayatına saygım olsa da geçen gün mailinin açık olduğunu gördüm ve bazı maillerine baktım. İnternetten tanıştığı belli olan biriyle canımlı cicimli konuşmalarını gördüm. Telefonunu kontrol ettiğimde yine benzer mesajlar, “geliyorum canım”, “kaçta buluşalım”, gibi telefon mesajlarını gördüm. Boşanma davası açarsam bunlar yeterli olur mu boşanmam için?

Yanıt:

Boşanma davasının zina sebebine dayanarak açılması halinde zinanın ispatı zorunludur. Aksi halde dava reddedilecektir. Zina, ispatı çok kolay olmayan bir eylemdir. Zina’dan ise cinsel birliktelik anlaşılmaktadır. Yani mesajlaşma, flörtleşme, öpüşme gibi eylemler zina olarak değerlendirilmez. Zinanın ispatının mümkün olmadığı durumlarda şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak mümkündür. Bu davada eşinizin sadakatsiz olduğunu ileri sürebilirsiniz. Ancak şu da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır ki kısa mesajlar ve mailler, kesin delil değillerdir. Hakim, vicdanen boşanma sebebini varlığına kanaat getirmelidir.

Kategori: Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.