Avukat Erdem Akçay

Soru: Boşanmada Küçük Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Mart 28, 2015

Gizem Hanım’ın sorusu:

Şu anda eşimle boşanma aşamasındayız, davamız devam ediyor. Eşim sürekli olarak çocuğumuzun velayetini kazanacağını, çocuğu bana göstermeyeceğini söylüyor. Çocuğumuz 2 yaşında. Annesiz büyümesinin mantıksız olduğunu düşünüyorum ve boşanma avukatı da aynı şeyi söylüyor ama içimde şüphe oluştu. Çünkü sürekli aynı şeyleri söylüyor. Eşimin maddi durumu benimkinden iyi. Çocuğumuzun velayeti babaya verilebilir mi?

Yanıt:

Boşanmanın gerçekleşmesi halinde müşterek çocuğun velayeti taraflardan birisine bırakılacaktır. Ancak bu demek değildir ki diğer tarafın çocukla kişisel ilişki kurması yasaklanacaktır. Velayeti alamayan taraf da çocukla kişisel ilişki kuracak, bunun ne şekilde yapılacağı da kararda belirtilecektir. Dolayısıyla öncelikle boşanma davası neticesinde velayeti kaybetseniz dahi çocuğu görememeniz söz konusu olmaz.

Boşanma sebebinizin ne olduğunu belirtmemişsiniz. O yüzden genel cevap verilebilir. Yargıtay, boşanma davası neticesinde çocuğun anne yanında kalmasının tercih edilmesi gerektiği yönünde karar vermektedir. Karara göre, eğer çocuğun anne yanında kalması halinde, çocuğun bedeni, fikri ve ahlaki gelişimine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller bulunmuyorsa, küçük çocukların anne şefkatine ihtiyaç duymaları nedeniyle çocuğun velayeti anneye verilmelidir.

Kategori: Soru Cevap

18 Yorum

 • Naciye e**** diyor ki:

  Merhaba benim 20 aylık bir oğlum var esimle anlasamiyoruz ben gizli sigara iciyorum eşim bunu bilmiyor ve icmemi istemiyo öğrendi sorunlarimiz oldu boşanmak istiyoruz oğlumu benden sürekli alcagini söylüyor oğlumun velayeti babasına verilirmi

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Belirttiğiniz yaştaki bir çocuğun velayetinin annesine verilmesi beklenir. Ancak şüphesiz ki mahkeme çocuğun yararını etkileyecek tüm unsurları araştıracaktır.

 • Elif G*** diyor ki:

  Esimle siddetli gecimsizlikden dolayi ben tek tarafli bosanma davasi actim. Oglum 31 aylik velayeti tarafima talep ettim bu durumda kime verilir?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Çocuğun yararı düşünülerek mahkeme karar verecektir buna. Dosyayı incelemeden yorum yapmak doğru değildir.

 • Metin d*** diyor ki:

  Merhaba ben şuanda eşimden ayrıyım bir kızım var 18 aylık eşim ben işteyken evi terk etti çocuğumuzu almış gitmiş dava açsam mahkeme çocuğumuzu kime verir anne mi babayami

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Kadının ağır bir kusuru yoksa bu yaştaki çocuğun velayetinin kadına verilmesi beklenir.

 • Taner diyor ki:

  Oglum 4 yasinda velayeti anneainde annesi sigara icmeye yönlendiriyir ve bunu videosu var kanıt olarak velayeti bana verilirmi tesekkurler..

 • Hüseyin d**** diyor ki:

  4 yasinda bir oğlum ve 2 yasinda bir kizim var. Annesi daha once pskolojik tedavi gormus ve iki deva intaar etmistir. Ayrica anne cocuklarina vakit ayirmamakta ve calsimaktadir. Cocuklara anneannesi bakiyor. 4 yasinda ki oğlum bana cok duskun bensiz durmuyo annesini bile istemiyor. Anne surekli barda veya arkadaslariyla icki iciyor bunun da elimde videolari var. Ayrica esim paronayak uyustrucu klullandimi beyan etmis madde bagimlisi diye fakat ben tsk mensubuyum. Hemen amateme gidip rapaor aldim kanitladim bunu kullanmadiğimi. Surekli iftralar pesinde. Ve agzi cok bzuk. Ses kayitlarini cd haline grtirdim kanit olmasi icin ve videolari da. Suan ki evimde ogluma ait odasi ve herseyi var. Gecici velayeti uzerine gecti suan. Oglumu alma sansim varmi. Sır raporu diye bisey varmis onu talep ettim gerekli belgeleride verdim.mahkemeye oğlumun velayetini alabilirmiyim. Kolay gelsin.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Bahsettiklerinizi ispatlayabiliyorsanız çocuğun velayetinin size verilmesi beklenir. Bir avukattan hukuki destek alınız.

 • Hüseyin d**** diyor ki:

  Tabiki elimde hersey. Barda cekikmis canli videolar. Icki icerken kiz arkadaslariyla. Ve babasi da sabikali. Cinayetten ve diger suclardan. Ayni evde yasiyolar. Diher kardesinden ayirabilirler yani. Cocgun pedegog yardimiyla ifadesi alinabiliyormu bide. Ben suan gemi gorevinde oldugum icin burdan yazabiliyorum 15 gun sonra karaya ayak basicam tekrar tesekkuurler.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Çocuğun tanıklık yapıp yapamayacağına mahkeme karar verir. Pedagog, raporunu düzenlemeden önce çocuk ve taraflarla görüşür, onları dinler. Raporunda, hem tarafların hem çocuğun anlatımlarına yer verir.

 • Ümran g***** diyor ki:

  İyi günler benim 3 yaşında oğlum var eşim şiddet uyguluyor ve boşanmak istiyorum çocuğumun velayetini vermiyceni söylüyor oğlumu az mıyım

 • Özlem t***** diyor ki:

  6 yaşında ikiz erkek çocuk annesiyim ben hemsireryim eşimde memur.çoğu kez pskolojik bazen de fiziksel şiddete maruz kalıyorum is dışında evden çıkamama izin vermiyor evime misafir gelmesini kabul etmiyor arkadaslarimla sivil de görüşmeme izin vermiyor.ailelerimiz ayni yerde oturmasına rağmen sürekli onun ailesine gidiyoruz kendi benim ailemle iyi yönde ilişki kurmadigi gibi benimde ailemle gorusmem gidip gelmek istemem problem haline geliyor.ve beni sürekli cocuklarimi alırım sen defol git diyerek çocuklarımı benden ayırmakla tehdit ediyor.merak ettigim boşanma olursa annenin cocuklarina bakacak maddi gücü var ve herhangi kotu alışkanlığı yoksa ikizleri ayırmadan anneye verirler mi velayeti.herhangi bir maddi talepte de bulunmazsam eğer çocuklarımı bana verirler mi

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Velayetin, tarafların gelirleri ile ilgisi bulunmuyor. Maddi durumunuz yetersiz bile olsa çocukların velayeti size verilebilir. Eşiniz de nafaka öder.

 • Selda k**** diyor ki:

  1 buçuk yıllık evliyim eşimle anlaşamıyoruz tehtit mesajları atiyor 3aylık bebegımi benden alacağını idea ediyor ölüm tehtit mesajları var Oğlumun velayeti kime verilir tehtit mesajları ile ne yapabılırız

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Tehdit etmek suçtur. Karakol ya da Cumhuriyet Savcılığına başvurarak şikayetçi olabilirsiniz. Aile mahkemesine başvurarak koruma tedbiri talep edebilirsiniz(uzaklaştırma, vb). 3 aylık çocuğun velayetinin anneye verilmesi beklenir.

Yorum Yapabilirsiniz