Soru: Boşanmada Küçük Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2018-12-17

Gizem Hanım’ın sorusu:

Şu anda eşimle boşanma aşamasındayız, davamız devam ediyor. Eşim sürekli olarak çocuğumuzun velayetini kazanacağını, çocuğu bana göstermeyeceğini söylüyor. Çocuğumuz 2 yaşında. Annesiz büyümesinin mantıksız olduğunu düşünüyorum ve boşanma avukatı da aynı şeyi söylüyor ama içimde şüphe oluştu. Çünkü sürekli aynı şeyleri söylüyor. Eşimin maddi durumu benimkinden iyi. Çocuğumuzun velayeti babaya verilebilir mi?

Yanıt:

Boşanmanın gerçekleşmesi halinde müşterek çocuğun velayeti taraflardan birisine bırakılacaktır. Ancak bu demek değildir ki diğer tarafın çocukla kişisel ilişki kurması yasaklanacaktır. Velayeti alamayan taraf da çocukla kişisel ilişki kuracak, bunun ne şekilde yapılacağı da kararda belirtilecektir. Dolayısıyla öncelikle boşanma davası neticesinde velayeti kaybetseniz dahi çocuğu görememeniz söz konusu olmaz.

Boşanma sebebinizin ne olduğunu belirtmemişsiniz. O yüzden genel cevap verilebilir. Yargıtay, boşanma davası neticesinde çocuğun anne yanında kalmasının tercih edilmesi gerektiği yönünde karar vermektedir. Karara göre, eğer çocuğun anne yanında kalması halinde, çocuğun bedeni, fikri ve ahlaki gelişimine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller bulunmuyorsa, küçük çocukların anne şefkatine ihtiyaç duymaları nedeniyle çocuğun velayeti anneye verilmelidir.

Kategori: Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.