Soru: Cinsel Birlikteliğin Olmaması Boşanma Nedeni midir?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2018-03-20

Hüseyin Bey’in sorusu:

Eşimle 4 ay önce evlendik ve düğün yaptık. Ancak bu tarihten beri cinsel ilişkiye giremedik ve artık ayrı odalarda kalıyoruz. Böyle devam etmeyeceğini düşünüyoruz ama boşanma nedeni midir, değil midir çözemedik. Anlaşmalı boşanmamız da mümkün olmuyormuş. Ne yapmamız gerekli?

Yanıt:

Bahsettiğiniz gibi evliliğiniz 1 yılı tamamlamadığı için anlaşmalı boşanma mümkün olmayacaktır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. Bu davada mahkeme, cinsel birlikteliğin neden gerçekleşmediğini, varsa kusurun kimde olduğunu inceleyip, ortaya çıkan sebebin bir boşanma nedeni olup olmadığına karar verecektir. Eğer cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi tedavi ile ortadan kaldırılamayacak bir nedene dayanıyorsa, boşanma kararı verilmesi muhtemeldir. Aksi halde davanız reddolunabilir.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.