Soru: Düzenli ve Sürekli Geliri Olan Kadına Nafaka Bağlanır mı?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2019-04-26

Soru: Eşimle boşanma davamız devam ediyor. Kendisi memur ve geliri benimkiyle aynı sayılır. Babasından kalan bir evi bile var. Buna rağmen benden nafaka istiyor. Nafaka ödenmesinde herhangi bir sınır yok mu, eşime nafaka ödemem gerekir mi?

Cevap: Şüphesiz ki her dosya kendi niteliklerine göre değerlendirilmeli ve ona göre karar verilmelidir. Ancak genel itibariyle yoksulluk nafakası, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek eşe verilir. Türk Medeni Kanunu yoksulluk nafakası için şu hususların aranması gerektiğine hükmeder:

  • Boşanma olmalı,
  • Boşanma yüzünden eş yoksulluğa düşmeli,
  • Nafaka talep edilen eşe nazaran daha az kusurlu ya da kusursuz olmalı,
  • Nafaka, ödeyecek eşin mali gücü oranında belirlenmeli.

Sorunun özü ile ilgili olarak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 2015/19866 Ess ve 2016/12494 Karar sayılı kararında, tarafların mali durumlarının benzer olduğu, nafaka talep eden eşin düzenli ve sürekli gelirinin bulunduğu değerlendirilerek nafaka talebinin reddine karar verilmesi gerektiğine hükmetmiştir.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.