Avukat Erdem Akçay

Soru: Eşimin Anne Babası ile Yaşamak Zorunda mıyım?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 3, 2017

Selime Hanım’ın sorusu:

Eşimle 1,5 yıldır evliyiz ve 3 aylık bir çocuğumuz var. İlk günden beri eşimin anne babasının evinde, hep beraber yaşıyoruz. Ev küçük değil ama sürekli hizmetçi gibiyim. İşim bitmiyor. Annesi ile de sorunlar yaşıyoruz. Defalarca başka bir eve çıkmayı istedim ama kocam buna karşı çıkıyor. Maddi durumumuzun iyi olmadığını söylüyor. Bu şekilde yaşamak zorunda mıyım?

Yanıt:

Eşler evin giderlerine ortak olarak ve maddi güçleri oranında katılmak zorundalardır. Geliri ve mal varlığı bulunmayan eşten giderlere katılması beklenmez. Olayınızda evin giderlerine katılması gereken kişi eşinizmiş gibi duruyor. İkinci nokta, evliliğin bağımsız bir konutta devam etmesi gerekliliğidir. Taraflar buna mecbur değillerdir ancak sizin durumunuzda eşiniz, evliliğe devam etmek istiyorsa, bağımsız bir konutu ailenizin yaşamına uygun şekilde hazırlamak zorundadır. Aksi halde, bağımsız konutun bulunmaması nedeniyle boşanma davası açabilir ya da ayrı yaşama talebiyle eşinizden hem kendiniz hem çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz. Son çözüm olarak da mahkemeye başvurup, hakimin sorunu çözmesi için müdahale etmesini talep edebilirsiniz.

2 Yorum

  • Elif d**** diyor ki:

    Merhaba,boşanmak istiyorum ama 1 yaşında bebegim var anne sütü alıyor,eşim onu bana vermiyor bende bırakıp gidemiyorum bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz,teşekkürler

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Boşanma davası sürecinde ve neticesinde bebeğin velayetinin size verileceği beklenir. Herkes mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bir avukatla görüşerek hukuki destek almanızı öneririm.

Yorum Yapabilirsiniz