Soru: Eşimin Anne Babası ile Yaşamak Zorunda mıyım?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2017-12-02

Selime Hanım’ın sorusu:

Eşimle 1,5 yıldır evliyiz ve 3 aylık bir çocuğumuz var. İlk günden beri eşimin anne babasının evinde, hep beraber yaşıyoruz. Ev küçük değil ama sürekli hizmetçi gibiyim. İşim bitmiyor. Annesi ile de sorunlar yaşıyoruz. Defalarca başka bir eve çıkmayı istedim ama kocam buna karşı çıkıyor. Maddi durumumuzun iyi olmadığını söylüyor. Bu şekilde yaşamak zorunda mıyım?

Yanıt:

Eşler evin giderlerine ortak olarak ve maddi güçleri oranında katılmak zorundalardır. Geliri ve mal varlığı bulunmayan eşten giderlere katılması beklenmez. Olayınızda evin giderlerine katılması gereken kişi eşinizmiş gibi duruyor. İkinci nokta, evliliğin bağımsız bir konutta devam etmesi gerekliliğidir. Taraflar buna mecbur değillerdir ancak sizin durumunuzda eşiniz, evliliğe devam etmek istiyorsa, bağımsız bir konutu ailenizin yaşamına uygun şekilde hazırlamak zorundadır. Aksi halde, bağımsız konutun bulunmaması nedeniyle boşanma davası açabilir ya da ayrı yaşama talebiyle eşinizden hem kendiniz hem çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz. Son çözüm olarak da mahkemeye başvurup, hakimin sorunu çözmesi için müdahale etmesini talep edebilirsiniz.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.