Soru: Fazla Ödenmiş Nafaka Geri İstenebilir mi?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2017-12-13

Meral Hanım’ın sorusu:

Eşim benden boşanmak için boşanma davası açmıştı. Dava boyunca tedbir nafakası olarak bana her ay banka yoluyla para gönderiyordu. Boşanma davası reddedildi ve boşanmadık. Ama ayrı yaşadığımız için nafaka göndermeye devam etti. Şimdi bu paraları geri istiyor. Benden alabilir mi bu paraları?

Yanıt:

Tedbir nafakası, aksine bir karar olmadıkça kararın kesinleşmesine kadar devam eder ve bu andan itibaren kendiliğinden ortadan kalkar. Eşiniz eğer otomatik talimat nedeniyle ya da bilemediği için bu ödemeleri göndermeye devam etmişse, yani haklı bir nedeni varsa, sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak ödediği fazla nafakaları geri isteyebilir. Siz, şartları mevcutsa, bu ödemelerin ailenin giderlerine katılma ya da bağış anlamında olduğunu ileri sürebilirsiniz.

Kategori: Nafaka Davası

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.