Avukat Erdem Akçay

Soru: Fazla Ödenmiş Nafaka Geri İstenebilir mi?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 13, 2017

Meral Hanım’ın sorusu:

Eşim benden boşanmak için boşanma davası açmıştı. Dava boyunca tedbir nafakası olarak bana her ay banka yoluyla para gönderiyordu. Boşanma davası reddedildi ve boşanmadık. Ama ayrı yaşadığımız için nafaka göndermeye devam etti. Şimdi bu paraları geri istiyor. Benden alabilir mi bu paraları?

Yanıt:

Tedbir nafakası, aksine bir karar olmadıkça kararın kesinleşmesine kadar devam eder ve bu andan itibaren kendiliğinden ortadan kalkar. Eşiniz eğer otomatik talimat nedeniyle ya da bilemediği için bu ödemeleri göndermeye devam etmişse, yani haklı bir nedeni varsa, sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak ödediği fazla nafakaları geri isteyebilir. Siz, şartları mevcutsa, bu ödemelerin ailenin giderlerine katılma ya da bağış anlamında olduğunu ileri sürebilirsiniz.

Kategori: Nafaka Davası

2 Yorum

  • Mustafa d**** diyor ki:

    Selam.kizim Bursadan dava açmış ben Adanada yasiyorum.ifademi Adana da vermem mümkün mü ?Böyle bir talep hakkım varmı Acaba?

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Dilekçe ile iddia ve taleplerinizi yazılı olarak dile getirip, dilekçenizi Adana mahkemeleri aracılığı ile Bursa mahkemelerine gönderebilirsiniz. Yetkili mahkeme Bursa mahkemesi olmayabilir. Bunu da araştırmalısınız. Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

Yorum Yapabilirsiniz