Avukat Erdem Akçay

Soru: İkalede Anlaştığımız Ücreti İşveren Ödemezse Ne Yapabilirim?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ocak 28, 2017

Erkan Bey’in sorusu:

Merhaba, ben 31 .12 2016 tarihinde iş yerinden emekliligimin yakın olması ve sezon sonu sebebi ile iş yeriyle anlaşarak şimdiye kadar çalışmış oldugum haklarımın ihbar hariç kıdem tazminatının tarafıma ödenerek işimin sonlandırılmasını istedigime dair bir dilekçe verdim. Onlar da uygun gördü işten çıkardılar. Oradaki anlaşmamıza göre bir kısmı ilk aylarda parayı yatıracaklardı yatırmadılar, bahaneler öne sürdüler. Diger kısmını da 30 nisanda ödeyeceklerdi ama bana bütün olarak tazminatın hepsi 30 nisanda ödenmesi ile ilgili bir kağıt imzalattılar. Bu durumda ben herhangi bir hak kaydına uğrar mıyım? Paramı yatırırlar mı? Şüphelenmeye başladım normalde iş kanuna göre haksız bir şekilde çıkarılırsa 1 ay içinde iş mahkemelerine başvurulur diye biliyorum bunu ögrenmek istiyorum size şimdiden teşekkür ediyorum. Bana yardımcı olursanız çok minnettar kalırım size teşekkürler.

Yanıt:

Durumunuz biraz karışık. Zira, iş akdinin sonlandırılması için dilekçe verdiğinizi söylüyorsunuz. İşveren bunu, her ne kadar aranızda bir anlaşma olsa da, istifa ettiğiniz şeklinde değerlendirebilir. Bu durumda sizden ihbar tazminatı dahi talep edebilir. Eğer işvereniniz böyle bir yola gitmez ya da siz anlaşarak iş sözleşmenizin sonlandırıldığını ispat edebilirseniz, aranızda yaptığınız bu sözleşme geçerli hale gelir. Yaptığınız bu sözleşme, ikaledir. Yani bozma sözleşmesidir. İkalenin geçerli olduğu ortaya konabilirse, anlaştığınız hususlara göre işvereniniz size ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Ödemezse icra takibi yapabilirsiniz.

Tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için yapmanız gereken, ikaleyi yazılı şekilde düzenleyip işverene de imzalatmaktı. Ya da en azından, onların size imzalattıkları gibi siz de onlara, ödemenin yapılacağı tarihi ve miktarı belirten bir belge imzalatabilirsiniz.

İkalede size ödenecek olan miktar, kıdem tazminatı değildir. Zira ikalede kıdem tazminatı söz konusu olmaz. Ancak bir miktar üzerinde anlaşmanız mümkündür.

Eğer işvereniniz kararlaştırılan ödemeyi yapmazsa, ikaleyi ispat etmeniz gerekecek. İspat ile, kararlaştırdığınızı söylediğiniz miktarı talep edebileceksiniz.

İkale geçerli olsa ve miktarı işveren size ödemese bile, işe iade ya da kıdem tazminatı talebinde bulunamazsınız. Bu durumda ancak, sözleşmeyi işverenin haksız şekilde feshettiğini ortaya koyarak işe iade talebinde ya da tazminat taleplerinde bulunabilirdiniz. Ya da ikalenin varlığını ispat ederek, alacağınızı talep edebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almanız faydanıza olacaktır.

Yorum Yapabilirsiniz