Avukat Erdem Akçay

Soru: Nafaka Miktarı Artırılabilir mi?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Eylül 19, 2016

Gülsüm Hanım’ın sorusu:

4 ay önce eşimden boşandım ve mahkeme 500 TL nafaka verilmesine karar verdi. O zaman çalıştığım işte şu an çalışmıyorum ve nafaka çok az geliyor artık. Bu nafakanın artırılmasını isteyebilir miyim?

Yanıt:

Nafaka ile ilgili karar kesinleştikten sonra ortaya çıkan esaslı sebelerin bulunması halinde taraflar, nafaka miktarının artırılması, düşürülmesi ya da kaldırılmasını talep edebilirler. Dikkat edilmesi gereken temel husus, kesinleşen karardan sonra tarafların mali durumlarında değişiklik olması ya da hakkaniyetin değişikliği gerektirmesidir. Sorunuza gelindiğinde, işten ayrılmanız nedeniyle gerçekleşen mali durumunuzdaki değişiklik, haklı bir sebep olacaktır. Şüphesiz mahkeme, hem bu değişikliği, hem tarafların mali durumlarını inceleyerek karar verecektir. Davayı açmak için süre mevcut değildir. “Şu kadar beklemek gerekir“, ifadesi yersizdir. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki, mali durumda esaslı bir değişim meydana gelmiş olmalıdır. Aksi halde dava reddolunacaktır.

 

2 Yorum

  • Ugur g***** diyor ki:

    Merhabalar eşimle 2012 de 3 ay evli kaldik sonra benden boşanmayi istedi ve boşanma davası acti çekişmeli oldu dava ve sonucunda 2015 de 20.000 tl tazminat ve aylik 200 tl nafaka baglandi ve son 2 senedir sigortali bir işte calisiyor kendisi ben 5 senedir ne bir sigortali işte ne de başka bir işte calismadim herseyim alt üst oldu ailemin yanina sigindim gecen sene nafaka kaldirilmasi üzere adli yardimli dava actim kabul edildi kendi hala sigortali bir işte calişiyor sizce hakim nafakayi kaldirirmi şimdiden cok tşk ederim..

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Dosya içeriğini incelemeden yorum yapmak doğru olmaz. Durumu ortaya koyan delillerinizi sunmayı başardıysanız, talebinize uygun bir karar çıkması beklenir.

Yorum Yapabilirsiniz