Soru: Nafaka Miktarı Artırılabilir mi?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2016-09-19

Gülsüm Hanım’ın sorusu:

4 ay önce eşimden boşandım ve mahkeme 500 TL nafaka verilmesine karar verdi. O zaman çalıştığım işte şu an çalışmıyorum ve nafaka çok az geliyor artık. Bu nafakanın artırılmasını isteyebilir miyim?

Yanıt:

Nafaka ile ilgili karar kesinleştikten sonra ortaya çıkan esaslı sebelerin bulunması halinde taraflar, nafaka miktarının artırılması, düşürülmesi ya da kaldırılmasını talep edebilirler. Dikkat edilmesi gereken temel husus, kesinleşen karardan sonra tarafların mali durumlarında değişiklik olması ya da hakkaniyetin değişikliği gerektirmesidir. Sorunuza gelindiğinde, işten ayrılmanız nedeniyle gerçekleşen mali durumunuzdaki değişiklik, haklı bir sebep olacaktır. Şüphesiz mahkeme, hem bu değişikliği, hem tarafların mali durumlarını inceleyerek karar verecektir. Davayı açmak için süre mevcut değildir. “Şu kadar beklemek gerekir“, ifadesi yersizdir. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki, mali durumda esaslı bir değişim meydana gelmiş olmalıdır. Aksi halde dava reddolunacaktır.

 

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.