Avukat Erdem Akçay

Soru: Nişanlım Nişanı Attı, Evlenme Vaadiyle Kandırıldım

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Mart 29, 2015

Selime Hanım’ın sorusu:

Nişanlanma için tören yapmadık ama aramızda nişanlanmıştık. Nişanlımla kavga da etmedik denebilir ama birden vazgeçtiğini söyleyip gitti. Evlenmeyeceğini söylüyor. Evlenmeye zorlamak mümkün değilmiş ama ne yapabilirim? Planlarım, umutlarım hep yok oldu.

Yanıt:

Yasalarımız uyarınca nişanlanma evlenme vaadiyle olur. Nişanlanma için usul belirlenmemiştir. Evlenme vaadi ciddi şekilde yapılmışsa ve karşı taraf bu teklifi ciddiye almışsa, halin icabı gereği ciddiye alınabilecek bir teklifse, nişanlanma gerçekleşmiştir. Hatta çevrelerince tarafların evlenecekleri yönünde güçlü öngörü oluşmuşsa, bu da nişanlanma anlamına gelecektir.

Nişanın bozulması halinde ise; nişanlılardan biri haksız bir sebeple nişanı bozmuşsa ya da nişan, birinin kusuru nedeniyle bozulmuşsa, diğer taraf kendisine evlenme harcamaları nedeniyle uygun bir miktar tazminat ödenmesini isteyebilir. Bu durum, nişan giderleri için de geçerlidir. Bununla birlikte nişanın bozulması nedeniyle kişilik hakları zarara uğrayan taraf, diğer taraftan manevi tazminat da talep edebilir.

Yorum Yapabilirsiniz