Avukat Erdem Akçay

Soru: Psikolog Raporu Boşanmada Kesin Delil midir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Mart 27, 2015

Selda Hanım’ın sorusu:

Hakim tarafından psikologla görüşmemiz emredildi. Görüşmeye göre doktorun düzenleyeceği rapor kesin delil midir? Yani raporda ne yazıyorsa ona mı karar verilecek?

Yanıt:

Hakim, düzenlenen raporları kararında değerlendirecektir ancak bu, raporu aynen kararına yazması gerektiği anlamına gelemez. Bilimsel raporlar, verilecek kararda yol gösterici nitelik taşırlar. Her ne kadar uygulamada, doğru olan da budur, bilimsel raporlarla uyumlu kararlar verilse de, bu hiçbir şekilde mahkeme kararının kesin olarak raporla uyumlu olması gerektiği anlamına gelmez. Bazı boşanma davalarında düzenlenen raporun yetersiz ya da hatalı olduğu da görülmektedir. Bu durumda yeni rapor almayı engelleyici düzenleme bulunmamaktadır. Yeni rapor talebini taraflar gerekçeleriyle beyan ortaya koyabilirler.

Boşanmada hakimin kanaati önemlidir.

Kategori: Soru Cevap

2 Yorum

  • Zehra bayar k**** diyor ki:

    İyi günler 6 yıldır evliyim yalnız bu 6 yılda eşim doğru düzgün çalışmaz evin ihtiyaçlarını karşılamaz elektrik doğalgaz kesiliyo çoğu zaman ama bunlar eşimin üzerine değil arkadaşının adına ben bunları nasıl delil olarak gösterebilirim.çekişmeli dava açıldı 1 hafta önce ilk duruşma yapıldı yalnız kendisi gelmedi ertelendi bu böyle kaç duruşma daha devam eder ayrıca tedbir nafakası için de aylık 200 liraya karar verdi hakim ödemezse ne yapmam lazım.

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Çekişmeli boşanma davaları kapsamlı ve ayrıntılı davalardır. Bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm. Maddi durumunuz elvermiyorsa, barodan avukat talep edebilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz