Soru: Satın Aldığım Domain Hesabıma Geçmedi

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2014-08-05

Erol Bey’in sorusu:

Ben bir siteden bir domaini ödemesini kredi karımdan online yaparak satın aldım .

Ertesi gün bana bu domain in başkası adına kayıtlı oldugunu sistemin yanlışlıkla almama izin verdiğini domaini aslında satın alamayacagımı söylediler

Fakat ben domaini almışım parasını da ödemişim, domaini vermek istemiyorum. Domaini alırsam milyonlarla kıyaslanacak ölçüde gelirler elde edebilirim. Çok önemli bir domain bu durumda ne yapmalıyım.

Yanıt:

Kayıt frmasının sisteminden kaynaklı hata nedeniyle oluşan bir durum. Sebebi, sorgunun doğru yapılamaması olduğu gibi, kötü niyet de olabiliyor. Ayrıca düşen alan adları ile ilgili de sıkça karşılaşılmakta.

İlgili alan adının ne zaman ve kim tarafından satın alındığını, şu an kimin hesabında olduğunu, kayıt eden firmanın hangisi olduğunu inceleyip, kötü niyetin varlığı halinde ilgili firmaya dava açarak alan adını alabilirsiniz. Ancak belirttiğiniz değerdeki alan adlarıyla ilgili benzeri durumlarda genellikle sorun, düşen alan adlarını daha hızlı kaydeden firmalardan kaynaklı olmakta. Sistemlerinin gelişmişliği nedeniyle daha önce kaydetmekteler. Bireysel sorgulamalar da, saliselerin önem arz etmesi nedeniyle hatalı olabilmekte.

Kayıt firmasının kusuru nedeniyle sorunun oluşması nedeniyle ödediğiniz ücreti aynen iade alabilirsiniz. Eğer yukarıda belirttiğimiz şekilde, sorgu nedeniyle oluşmuş bir hata olaya sebebiyet vermişse, kayıt firmasından tazminat istemeniz pek mümkün görünmüyor.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.