Soru: Sürekli Kredi Çekerek Aileyi Zor Duruma Düşüren Baba Kısıtlanabilir mi?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2014-11-12

Gizem Hanım’ın sorusu:

Merhabalar, çok zor bir durumdayız, yardımcı olabilir misiniz lütfen.

Biz dört kardeşiz, her birimiz evli ve meslek sahibiyiz çalışıyoruz. Annem ve babam 19** yılından beri resmi nikahlı evliler ve beraberler yaşıyorlar. ** yaşında babam var, kendimizi bildik bileli borçlular kapımızda, borcu borçla kapatarak bugünlere geldi. Eskiden bankalardan kredi kartı yada kredi çekme olanağı yokken elden ordan burdan borç alıyordu, eve bir telefon geliyordu “bana borcu var ödemiyor” diye ancak bu şekilde haberimiz oluyordu. Bizlerin okul masrafları artınca ve borçlar bitmedikçe annem 40 yaşından sonra çalışmaya başlayıp çocuk baktı, evlere temizliğe gitti ve borçların ödenmesinde de çok katkısı oldu.

Ancak 2004 yılından beri babam bankalardan kredi çekmeye başlamış, *** Bankasından. Bu bankadan emekli maaşı alıyor. Mevcut krediyi kapatmadan daha yüksek tutarlı yeni kredi çekip eskisini ödemiş ve 10 yıldır bu şekilde devam ediyor. 3000 lira çekmiş ödemeden 5000 çekip 3000’ i kapatmış; omu ödemeden 10.000 lira çekmiş falan borç kartopu gibi büyümüş.Bizim bankadan gelen bir evrakı yeni görmemizle haberimiz oldu, tanıdıkla falan sistemden baktırdık bu durumu yeni öğrendik. Parayı nereye harcıyor bilgimiz yok. Konuştuk söylemiyor.

En son gördüğümüz belge ile yıkıldık. Oturdukları evi birisine satıp 5 ay sonra geri almış ve 80 000 lira konut kredisi çekmiş. Annem ve biz tıkılmış durumdayız, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Doğru düzgün hiç ödemeden yeni kredileri banka nasıl verebiliyor, bankanın müdürü ile konuştuk bu adama kredi vermeyin diye tabii ki umurunda değil. 1500 lira emekli aylığı var, aylık 1300 lira konut kredisi 150 lira da tüketici kredisi ödemesi var.

Vasi tayini için başvurabiliriz miyiz; annemin ya da bizim hukuken yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Artık kredi çekmesini engellemek için yapabileceğimiz bir yol var mıdır?

Annem senelerdir adamın borçları yüzünden depresyon hastası oldu, ilaçla ayakta durabiliyor. Lütfen bize bir yol gösterin. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler…

Yanıt:

Erginlerin hangi durumlarda kısıtlanabileceğini Türk Medeni Kanunu düzenlemiştir. Kısıtlanma nedenleri arasında savurganlık ve malvarlığının kötü yönetimi de mevcuttur. Bu dayanakla babanızın kısıtlanmasını ve kendisine vasi atanmasını talep edebilirsiniz. Sonuç olarak da, karardan sonra babanızın, vasisinin rızası olmadan borç altına girmesini engelleyebilirsiniz.

Kategori: Aile Hukuku, Soru Cevap

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.