Avukat Erdem Akçay

Soru: Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 2, 2014

Cengiz Bey’in sorusu:

Merhaba Avukat Bey, Almanya’da boşandım ama tanıma tenfiz davasını daha açamadım. Eski eşime ulaşamıyorum. Bu durumda dava açabilir miyim ve tanıma ve tenfiz davam ne kadar sürer?

Yanıt:

Eski eşinizle beraber hareket edebiliyor olsanız, tanıma ve tenfiz davası kısa sürede sonuçlanabilirdi. Yaklaşık 1 ay sürerdi. Ancak eski eşinizle irtibat kuramamanız nedeniyle, tebligat sürelerin uzaması söz konusu olacaktır. Eski eşinizin tebligat adresinin bulunması ve sürelerin olabildiğince kısa olması için, Türkiye’de bir avukatla davanızı takip etmeniz yararınıza olacaktır. Dava açma hakkınız vardır.

12 Yorum

 • Göksü A*** diyor ki:

  Avukat Bey, tanıma tenfiz davasını en hızlı nasıl sonuçlandırabiliriz?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Tanıma tenfi davalarında sürenin uzamasına neden olan, tebligat süreleridir. Eğer iki taraf da Türkiye’den birer avukata vekaletname verirse, tebligat süreleri kısalacağından, dava da hızlı şekilde sonuçlanır.

 • Süreyya A*** diyor ki:

  mrb almanyada 2012de bosandm. eski esim vekalet vermediginden tek tarafli dava acilcak..tebligat adresini biliyorum, nekadar sürer davanin sonuclanmasi

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Süre belirtmek pek mümkün değil ancak, eğer eski eşiniz tebligatları alırsa, davanız kısa sayılabilecek bir sürede sonuçlanır.

 • Tuncay d**** diyor ki:

  İyi günler.Avusturya’da ikamet etmekteyim.esimle 13 sene önce boşandık.Tanıma davası açmak istiyorm.Boşandığım eşim de Avusturya’da ikamet etmekte ve adresi mevcut.Eşimle irtibatımız yok şuan. Türkiye’den bir avukata vekalet verip dava acarsam ne kadar sürede sonuçlar.yardimci olursanız minnettar kalırım şimdiden teşekkür ederim saygılar..

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Süresini öngörmek mümkün değil. Avusturya’ya en az 2 defa tebligat gönderilmesi gerekli. Bu da zaman alacaktır. Ancak tanıma davası ya da Türkiye’de boşanma davası açmak dışında şu an için yol yok. Bu nedenle bir an önce dava açmanız faydalı olacaktır.

 • cengiz.K diyor ki:

  iyi günler almanyada esimden bosandik eski esim türkiyede tenfiz davasi acti ve sonuclandi benimde ayreten tenfiz davasi acmam lazimmi tesekkürler

 • Yeşim o*** diyor ki:

  2012 de Almanya da bosandim trde iki kes tanıma davası sonuca ulaşamadan kapandı şimdi yeni çıkan kanunla nüfus mudurlugunde boşanmış sayilacakmiyim.bu arada eşim alman ben türküm ve trde ikamet ediyorum

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   KHK’ya göre beraber başvuruda bulunmaz gerekli. Nüfus müdürlüğü re’sen işlem yapmaz.

 • Metin s**** diyor ki:

  Merhabalar Avukat bey Sorun eşimden boşandım Fransa’da Her şey tamam Türkiye’den mahkemeden başvurdum ilk duruşma oldu
  Eşim terbigatı almıyor Ve ikinci duruşmaya bana randevu verdiler eşim terbikatları almıyorum şimdi nasıl olacak
  Teşekkür ederim saygılarım

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Tebligat hususunun takibi için bir avukattan yardım istemenizi öneririm. Yurt dışı tebligat zor bir işlem.

Yorum Yapabilirsiniz