Avukat Erdem Akçay

Tanıma ve Tenfiz Davasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Aralık 2, 2014

Tanıma ve tenfiz davası, uluslararası sözleşmelere göre belirlenmiş kurallar dahilinde, yabancı bir mahkemece verilen kararın, Türk mahkemelerince de tanınması ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından da, yabancı mahkemenin verdiği kararın uygulanmasıdır. Tanıma ve tenfiz davalarının en sıkıntılı özelliği, genellikle tarafların tebligat adreslerinin yurtdışında bulunması nedeniyle, yapılması zorunlu tebligatların yapılması için uzun süreler beklenmesidir.

Sürelerin kısaltılması için en basit yol, tarafların Türkiye’deki avukatlar tarafından davada temsil edilmeleridir. Bu sayede tebligatlar avukatlara yapılacak, yukarıda bahsedilen süre oldukça kısalacaktır.

Tanıma ve tenfiz davalarındaki tebligat sürelerinin yanısıra bir diğer önemli husus, davayı açan davacının, dava dilekçesini eksiksiz hazırlaması gerekliliğidir. Zira dosyaya sunulması gereken ancak sunulmamış olan bir belge, bunun tamamlanmasının beklenmesine sebep olabileceği gibi, davanın reddine de neden olabilir. Örneğin, yabancı mahkeme kararını alan kişi, bu belge ile tanıma ve tenfiz davasını açamayacaktır. Bu kararın yeminli bir tercüman tarafından Türkçe’ye çevrilmesi ve çevrilen metnin de Türk makamlarınca doğruluğunun onanması gereklidir. Aksi halde salt yabancı mahkeme kararı ile davanın kabulu mümkün olmayacağı gibi, yapılacak masraflar da zayi olacaktır.

6 Yorum

 • Derya P*** diyor ki:

  2014 yılında yabancı eşimden boşandım. Tanıma tenfiz davasını ne kadar sürede açmalıyım?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Bir süre bulunmamaktadır. Ancak ileride hak kayıplarına uğramamak için şimdiden davayı açmanızı önerebilirim.

 • selen diyor ki:

  Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açtım, avukatım yok. Eski eşim Türkiye’de yaşadığı için mahkemeye katılacak, ben yurtdışındayım katılmak zorunda mıyım? Ayrıca çocuklarım benimle birlikte velayet konususunda bir problem yaşanır mı? Tanıma ve tenfiz davalarında çocuk velayet konusu zorunlu mudur cünkü yabancı mahkemeler velayeti ortak kılıyor. Sonuç olarak mahkemede bulunmazsam bir kaybım olur mu ? Teşekkürler.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Eşiniz duruşmaya katılmazsa ya da katılıp, dosyayı takip etmeyeceğini beyan ederse, dosya işlemden kaldırılır. Hak kaybına uğramamak için duruşmaya katılmalı ya da kendinizi bir avukatla temsil ettirmelisiniz.

 • Kadir B**** diyor ki:

  erdem bey merhaba,

  hakli oldugumuz bi davada tahkim mahkemesinde tahkim avukatlarının tarafli davranması neticesinde davayı kaybettik ve bi üst mahkemede davanın kararrina karisamiyacklari geekcesi ile davayı kaybettik
  simdi karşı taarafin avukatı 74.000 euro gibi mahkum ve avukatlık ücreti istiyor
  bu konuda yapmamız gereken nedir ve tenfizi bizim mahkeme kabul ederimi

  ilgiye yardimlarinza tesekkür ederim
  kadir b****

Yorum Yapabilirsiniz