Avukat Erdem Akçay

Soru: Tebligat Geldi, Ne Yapmalıyım?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ağustos 17, 2015

Tebligat; mahkeme, Cumhuriyet Savcılığı ya da icra dairesi tarafından size gönderilen, resmi bir işlemle ilgili olarak bilgilendirici yazıdır. Tarafınıza tebligat gönderildiğinde, tebligat içeriğini dikkatli şekilde okumalı, gönderen makamın sizden ne yapmanızı istediğini öğrenmelisiniz. Genellikle yapılması gereken işlem süreli bir işlemdir ve sizin işleminizi bu süre içerisinde yapmanız zorunludur. Süreye uymadığınız takdirde, işlemin zorla yaptırılması için hakkınızda karar çıkabileceği gibi, hak kaybına da uğrayabilirsiniz.

Tebligat kağıdının üzerinde, tebligat gönderen makamın bilgileri ve konunun özeti yazılı olacaktır. İçeriğinde ise, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bir nedenle içeriksiz olarak gönderilmişse, derhal ilgili makamla iletişim kurmalı, konuyu öğrenmelisiniz. Makamdan bilgi talep ederken, tebligat üzerindeki esas ya da dosya numarasını makama bildirmeniz işlemleri hızlandıracaktır.

Tebligat muhtara bırakılmış. Ne yapmalıyım?

Tebligatın muhtara bırakılmış olması, size tebliğ edildiği anlamını taşır. Dolayısıyla zaman kaybetmeden muhtarlıktan tebligatınızı almalı ve gerekli işlemi yerine getirmelisiniz.

 

Kategori: Soru Cevap

2 Yorum

  • Önder Ş*** diyor ki:

    Boşanma ile ilgili bir sorum olacaktı. Ben alman vatandaşıyım eşim Türk vatandaşı. Yaklaşık bir sene önce almanyada boşandık. Türkiye’de de boşanmam gerekiyor mu? Birde vekalet vermediğim halde karşı taraf Türkiye’de boşanmayı gerçekleştirebilir mi?

    • Av.Erdem Akçay diyor ki:

      Türkiye’de de evli gözüküyorsanız, ya Almanya’da verilen boşanma kararının Türkiye’de tanıma ve tenfizini yaptırmalısınız ya da Türkiye’de yeni bir boşanma davası açmalısınız. İşlemlerin hızlı ilerlemesi adına sizin de vekaletname vermeniz faydalı olacaktır. Aksi halde tebligatların size ulaşması zaman alacağı için, dava da uzayacaktır.

Yorum Yapabilirsiniz