Avukat Erdem Akçay

Soru: Telefonla Konuşma Kaydına Dayanarak Şikayetçi Olabilir miyim?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ağustos 21, 2014

Ferdi Bey’in sorusu:

Ben bir kadınla telefonda sohbet ettim mesajlaştık vb kadın evliymiş bilmiyordum. Mesajı kocası yakalıyor ve eşine beni rahatsız etti diye şikayet etmesini söylüyor. Beni de arayıp hakaret etti ben sakince dinledim telefonum akıllı telefon olduğundan konuşmayı kaydettim. Sorularım: 1) Kadın beni rahatsız ediyor diye şikayet ederse ne gibi işlem yapılır ve bana sorun yaratır mı? 2) Telefondan kaydedilen konuşmayla bana hakaret etti diye ben adamdan şikayetçi olabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yanıt:

Mesajlaştığınız kadın, hakkınızda şikayetçi olursa, Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma başlatılır. Soruşturmada deliller toplanır. Gerekli görülürse iddianame düzenlenir ve hakkınızda dava açılır. Bu aşamadan sonra kovuşturma yani duruşmalar evresi başlar.

“Sorun yaratmak” ifadesi çok geniş. Ancak, yargılanmak “sorun” değildir. Yargılanmak bir yükümlülük olduğu kadar, bir haktır da. Yargılama sonucunda ceza alıp almayacağınıza ise delilleri değerlendirerek mahkeme karar verecektir. Delillerin tamamını görmeden, dosyayı incelemeden yorum yapmak doğru değildir.

Herkesin olduğu gibi sizin de şikayetçi olma hakkınız mevcut tabii ki. Yine deliller değerlendirilecek ve ona göre yargılama neticelenecektir. Yalnız bu olayda önemli bir husus mevcut. Karşısındaki kişinin izni olmadan telefon konuşma kayıtlarının alenen ifşa edilmesi suç teşkil etse de, sizin olayınızdaki gibi durumlarda konuşmaların kaydedilmesi suç sayılmayabilmekte ve konuşma kayıtları delil olarak değerlendirilebilmektedir.

 

Yorum Yapabilirsiniz