Avukat Erdem Akçay

Terk Sebebiyle Boşanma Davası

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Türk Medeni Kanunu, terki bir boşanma sebebi olarak saymıştır. Kanun maddesi:

Madde 164 – Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim veya noter * tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim veya noter * , esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

Terk Sebebiyle Boşanmanın Şartları:

 • Terk eden eşin amacı, evlilik birliğinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemek olmalıdır. Kanunun hükmettiği yükümlülüklerin yanısıra, sosyal ve toplumsal yükümlülükler de bu kapsamdadır.
 • Ortak yaşamın terk edilmesi ya da haklı bir sebebe dayanılmadığı halde ortak konuta dönülmemesi gereklidir. Mevcut bir boşanma davasının bulunması, ayrılık kararı verilmiş olması gibi durumlarda haklı bir sebep vardır.
 • Ayrılık en az 6 ay sürümüş ve bu durum devam ediyor olmalıdır.
 • Hakim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış olmalıdır.

Ya da;

 • Diğer eşi ortak konutu terk etmeye zorlayan ya da haklı bir sebep bulunmadıı halde geri dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

Ortak konuttan ne anlaşılmalıdır?

Terk eden eşe ihtarda bulunan eş, eşinin dönmesi için bağımsız ve şartları uygun bir konutu, ihtardan 4 ay önce hazırlamakla yükümlüdür. Dikkat edilmesi gereken sürenin yanısıra, konutun bağımsız olması gerekliliğidir. Anne baba ile aynı evde yaşanması, bağımsızlığı ihlal eder.

Terk Nedeniyle Boşanmada İhtar:

Terk sebebine dayanarak boşanma davası açılabilmesi için, öncelikle terk eden eşe bir ihtar çekilmeli ve eve dönmesi gerektiği belirtilmelidir. Aksi halde boşanma davasının açılması mümkün olmayacaktır. Terk nedeniyle çekilecek ihtar, hakimden ya da noterden talep edilebilir. Yer önemli değildir. Zira bu bir dava niteliği de taşımaz.

Terk sebebiyle yapılacak ihtarın geçerli olabilmesi için, dönülecek bir evin olması ve adresinin belirtilmesi, yol gideri, 2 ay içerisinde dönmesi gerektiği, davete uyulmadığı takdirde boşanma davası açılacağı belirtilmelidir. İhtarda bulunulabilmesi için, ayrılığın kesintisiz olarak en az 4 ay sürmüş olması gereklidir.

 

Kategori: Boşanma Davası

12 Yorum

 • Güngör P***k diyor ki:

  Eşim beni 7 ay önce terk etti ve bir daha geri dönmedi. Şimdi terk nedeniyle boşanma davası açabilir miyim?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Öncelikle mahkemeye başvurup ihtar gönderilmelidir eşinize. İhtara rağmen ortak konuta dönmezse 2 ay içerisinde, o zaman boşanma davanızı açabileceksiniz.

 • Mustafa a**** diyor ki:

  Ben 2009 da amerikali bir bayanla evlendim adanada o tarihten bu zamana kadar haber alamiyorum yaklasik 7 yil oldu internet arastirmalarimda kadinin 2012 yilinda amerikada tekrar evlendigini buldum Napa bilirim bu beladan kurtulmak icin bana yardimci olabilirmisiniz hic birsekilde birlikte yasamadik Ben hic amerikaya gitmedim ulasamiyorum kendine bana yardimci olabilir misiniz?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Türkiye’de boşanma davası açabilirsiniz. Resmi kanallarla eşinize ulaşılmaya çalışılır. Eğer ulaşılamazsa ilan edilmek suretiyle tebliğ gerçekleştirilir ve dava neticelenir.

 • Mehmet e**** diyor ki:

  Eşim beni terk etti gitdi. 1 haftayı geçdi ve polise ne kendi ailenin ne kocami gormekk istiyom diye ifade vermiş ve banada seni semoom gbi msj atmiss ben boşanmak isytiomm bosanamammi

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Konu içerisinde belirtilen şartlar gerçekleştiğinde terke dayalı boşanma davası açabilirsiniz.

 • mustafa r*** diyor ki:

  Av.Erdem AKÇAY Hocam ben % 60 heyet raporlu iş göremez bedensel engelli vatandaşım. emekliyim baba dan kalma bir evim var 2010 da eşim in açtığı boşanma davası ile şartsız şurtsuz anlaşmalı olarak açılan dava ile hakim tarafından boşandık. Daha sonra itiraz etmiş boşanma gerçekleşmemiş maksat nafaka ve mal talebi olsa gerek yıl 2016 ve ben 6 yıldır evime sokulmadan dışarda bir kuru maaş ile yaşıyorum.şimdi baba evim de yok
  kendisi çalışıyor 3 çocuğum var 2 si 20 yaş üstünde en küçüğü 14 yaşında
  ben ek iş yapabilecek konumda değilim nafakasız boşanabilirmiyim lütfen fikir veriniz yol gösteriniz lütfen saygılarımla.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Nafaka ödenmesi mecburi değildir. Tarafların gelirleri ve nafaka talep edenin yoksulluğa düşüp düşmeyeceği incelenecektir. Dosyanızla beraber bir avukata danışmanızı öneririm.

 • SAMİ E*** diyor ki:

  Av.Erdem AKÇAY Hocam. 3 çocuğumuz var. Kızlar 13 ve 16 oğlum ise 3,5 yaşında. Eşim Ocak 2015 yılında meme kanserine yakalandı. Alman vatandaşı ve Türk vatandaşlığı var. Tedavi için Almanya ya gitti. Tedavisinin bitmesine rağmen artık Türkiye ye gelmek istemediğini söylüyor. Tedavi biteli 1 yılı geçkin bir süre oldu. Madem gelmek istemiyorsun, Gel ayrılalım deme rağmen gelmek istemiyor. Bu durumda ne yapabilirim. Evlilik akdinin bitmesi için yapmam gereken nedir. teşekkürler

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Eşinize geçmiş olsun öncelikle. Yapmanız gereken, terke dayalı boşanma davası açmak. Bir avukatla bürosunda görüşmenizi tavsiye ederim.

 • Pelin B**** diyor ki:

  Merhaba benim babam alzheimer kısıtlı. Eşini vasi atadık ve sonrasında babama ve bana uzaklaştırma çıkarmış babamı evden uzaklaştırdı polisler bana getirdi… Bu durumda vasiliği üzerime alıp boşanma davası açabilir miyim?

Yorum Yapabilirsiniz