Soru: Ters İbraz Nedeniyle Ceza Alır mıyım?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2014-11-03

Umut Bey’in sorusu:

Merhaba Erdem Bey,

Ters ibrazın hukuki yaptırımı nelerdir?

Paypal sistemini hem alıcı hem satıcı olarak yoğun bir şekilde çok uzun bir süredir kullanmaktayım. Çok eski kullanıcılardan olduğumdan hesabımda eski müşterilerime veya arkadaşlarıma ait kredi kartı bilgileri mevcut. Vakti zamanında onlar için paypal kullanmadıkları için yaptığım satın almalar veya verdiğim hizmetler karşılığı ücret almak amaçlı girilmiş bilgilerdir. Kendi satın almış olduğum bir hizmet için 1000$’lık bir ödeme yaptım.Normalde ödeme yapmadan önce hangi kartla yapılacağını soran paypal sistemi, aynı yere daha önce ödeme yapıldığı için sormadan sisteme kayıtlı ilk karttan bu çekimi gerçekleştirdi. Kart sahibi kişi ters ibrazda bulununca hesabım askıya alındı. Sadece son 4 hanesini görebildiğim kartın sahibine ulaşamıyorum. Paypal ile yaptığım görüşme sonrası banka ile iletişime geçmemi söylüyorlar fakat bankanın hangi banka olduğu bilgisini paylaşmıyorlar. Kısacası ödemeyi yapıp durumu düzeltmek istememe rağmen elim kolum bağlı kaldım. Bu durumda ters ibrazı düzeltmediğim takdirde hakkımda yasal bir işlem yapılır mı? Yapılmaması için ne yapabilirim?

Saygılarımla

Yanıt:

Başkasına ait kredi kartını, bu kişinin rızası olmadan kullanmak yasalarımıza göre suçtur. Dolayısıyla hakkınızda soruşturma açılabilir ve cezalandırılabilirsiniz.

Ters ibraz başvurusunda karşı tarafa, başvuranın adı soyadı gibi bilgiler gönderilmektedir. Ödeme yapılan firma ya da kişiye ulaşıp, ters ibraz başvurusu yapanın bilgilerini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca sürecin hızlı işlemesi ve tarafların mağduriyetinin hemen sonlanması için, bu firma ya da kişiye tekrar ödeme yapacağınızı, ters ibraz başvurusunu kabul ederek önceki ödemeyi iade etmesini isteyebilirsiniz. Zira, eğer başvuru yapanın ters ibraz başvurusu reddedilirse, bu kez yargı yoluna başvurabilir ve hem ödemeyi sizden talep edebilir, hem hakkınızda şikayetçi olabilir.

Etiketler:

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.