Avukat Erdem Akçay

Soru: Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka Ödenir mi?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ağustos 17, 2014

Atilla Bey’in sorusu:

Selamlar ,

Merhaba erdem bey ben 21 yaşında üniversite öğrencisiyim annem ile babam 3 yıldır ayrı yaşıyorlar ama boşanmadılar. Bu sürede babam ssk’dan malülen emekli bize herhangi bir yardımı bulunmuyor. Bu süreçte neler yapabiliriz? Maddi yardım için, nafaka için? Annem çalışmıyor herhangi bir güvencesi yok.

Yanıt:

Yasalarımız uyarınca; anne babanızın ayrı yaşamaları, evlilik birliğinden doğan sorumluluklarını yerine getirmemeleri için bir dayanak değil. Babanız, maddi imkanı el verdiği ölçüde ve yapılacak katkı hesabına göre aileye parasal destekte bulunmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için, şu yollara başvurulabilir;

 1. Anne babanız birlikte ya da sadece biri, hakimin müdahalesini isteyebilir. Bu müdahale ile hakim, gerekli önlemleri alacak, eşlerin yapması gereken parasal katkıyı belirleyecektir. Özetle hakim, -sorunuzla bağlı kalarak basitçe belirtiyorum- babanızın, annenize ve size sağlayacağı parasal katkıyı belirleyecektir. Bunun sağlanması için annenizin, hakimin müdahalesini talep eden bir dava açması gereklidir.
 2. Eğitiminizin devam etmesi sebebiyle anne babanız, hallerinin el verdiği ölçüde size bakmakla yükümlüdürler. Dolayısıyla babanıza karşı bir nafaka davası açarak, eğitim hayatınız tamamlanana kadar size nafaka ödemesini sağlayabilirsiniz.

Özet şekilde belirtildiği üzere babanız, hem annenize hem eğitim hayatınız devam ettiği için size parasal katkıda bulunmalıdır. Aile Mahkemesi’nde açacağınız dava ile bu sonuca ulaşabilirsiniz. Mahkeme, parasal katkının miktarını belirleyecektir.

50 Yorum

 • Ayşe diyor ki:

  Merhaba.Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ni (örgün 4 yıllık) kazanıp oraya yerleştim.Ben adli yardım ile avukat talep edip üniversiteyi kazanınca nafaka davası açıp kazandım. Öncesinde hiç bir şekilde nafaka almıyordum. Bağlanmıştı ama ödememişti. Annemde talep etmemişti. Üniversiteyi kazanınca dava açtım kazandım aylık 550 tl bağlandı. Üniversiteyi bitirdim ve aynı ay içinde yüksek lisansı kazandım ve başladım. Şimdi babam bana nafaka kaldırmak için dava açmış. Yüksek lisans kazandığımı bilmiyor muhtemelen. Nafakamı kaldırabilir mi mahkeme? Şimdi ailemin yanında yüksek lisans yapıyor olmam lisansta aldığım nafakayı etlilee mi?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Yüksek lisansın da yasada belirtilen “eğitim” kapsamı içerisinde bulunması nedeniyle anne ve babanızın, kendilerinden beklenebilecek ölçüde size katkıda bulunmaları gereklidir. Mahkeme durumu değerlendirerek karar verecektir.

 • Esra M*** diyor ki:

  Merhaba ben 24/yaşındayım eskişehir anadolu ünv öğrencisiyim
  Eşime boşanma davası açtım fakirlik belgesi talep edebilir miyim?? İyi günler..

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Fakirlik belgesi, beyana dayalı olarak muhtarlık tarafından verilmektedir. Muhtarlığa başvurabilirsiniz.

 • Mustafa diyor ki:

  25 yaşındayım üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. annem babam 11 sene önce ayrıldı. Eğitimim için babamdan nafaka talep edebilir miyim ?

 • Sevgi diyor ki:

  Ben şuan babamdan nafaka alıyorum bi işe girdim sigortalı ama aynı zamanda acikogretimden üniversite okuyorum nafakam kesilir mi ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Belirttiğiniz durumda iştirak nafakanız kendiliğinden ya da otomatik kesilmez. Babanız, nafakanın kaldırılması ya da azaltılması için dava açarsa, elde ettiğiniz gelire göre mahkeme karar verecektir. Dava açmadığı sürece, şu anki haliyle devam eder.

 • Ozkan k***** diyor ki:

  İlk esimden 1997 dogumlu oglum var.universite okuyor.2 yillik bu yil 2.ci sinifta.2005 te bosandik.80 tl nafaka veriyordum.simdi bana nafaka davasi acacak.ikinci esimden 2 cocugum var.sezonluk calisiyorum.6 ay calisiyoru bir yilda.kirada oturuyorum.uzerimde hicbir mal varligim yok.ne kadar nafaka alabilir benden.birde davayi acarsa Avukat parasini ben mi oderim.tesekkur ederim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Bu bilgilere göre sorunuza yanıt vermek mümkün değil. Bir avukata dosyanız ile beraber başvurup, hukuki değerlendirme istemeniz faydalı olacaktır.

 • Adnan Ç**** diyor ki:

  Oğlum yardım nafakası alıyor 07 02 1992 doğumlu yüksek lisans yapıyor nafakası nezaman kalkar

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Oğlunuzun durumuna bakılmalıdır. Yüksek lisans yapıyor olsa da, geliri ya da malvarlığı varsa, nafaka ödenmesi artık gerekmeyecektir. Temelde, eğitimi bitince yardım nafakası da kesilmelidir. Zira artık çalışabilecek hale gelmiştir.

 • İrem B*** diyor ki:

  Merhaba ben 19 yaşındayım annemle babam ayrı iki kardeşiz benim velayet annemde ablam da babannemde kalıyo ben başka bir şehirde 4 yıllık üniversite okuyorum şuan. Nafaka açsam bağlanır mı bağlanırsa ne kadar bağlanır annem 2.evliliğini yaptı ve ev hanımı annemin hiç bir geliri yok okumakta çok zorlanıyorum babamla görüşmüyoruz bile üstelik hem emekli hemde ek iş de yapıyo oda evlendi yardımcı olursanız sevinirim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Kararı şüphesiz ki hakim verecektir ancak babanızın gelirinin olması, sizin öğrenci olmanız ve gelirinizin olmaması düşünüldüğünde, bir miktar nafakaya hükmedilmesi beklenir.

 • Enver y*** diyor ki:

  Kızim 1989 doğumlu şu anda bir yildir calisiyor sigortalì olarak ayni zamanda üniversite 4sìnîfta kay idi var fakat şehir dişinda caliştigi için derslere girmiyor sürekli okulu uzatîyor bendende2yìldir nafaka aliyor daha ne zamana kadar nafaka vermek zorunda yim saygîlar teşekkür ederim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Dava açtığınız takdirde nafaka ödeme yükümlülüğünüzün kaldırılması söz konusu olacaktır gibi duruyor.

 • kasım a** diyor ki:

  ben 1998 doğumluyum ailem 8-9 yıl önce ayrılmış babam hiç nafaka yatırmamış.Şimdilerde Üniversite tercihinde bulunacağım babam maddi destekte hiç bulunmadığından zorlanıyorum dava açmayı düşünüyorum önceki nafakaları alma ve o zaman 100 tl gibi bir rakam olan değeri arttırabilir miyim ? Belirtmekte fayda var Babamın geliri 8000-9000 civarı bir şey alabileceğim nafaka ne kadar olabilir ? Tabi Mülk ve araçlarıda var bunların alacağım nafakada etkisi olur mu ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İcra takibi tarihinden önceki 10 yıla ilişkin nafakaları alabilirsiniz. Nafaka miktarının artırımı için dava açılması gerekir. Miktarına delilleri değerlendiren mahkeme karar verecektir.

 • merve g*** diyor ki:

  Merhaba benim şuan babamdan nafaka almaktayım ve bir sene daha üniversite sınavına hazırlanmak istiyorum lisesi geçtiğimiz ay bitirdim. Nafakamda kesilme söz konusu olur mu ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   18 yaşını doldurduğunuzda babanızın nafaka ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar. Yeni bir dava açarak nafaka talebinde bulunmanız gerekir.

 • melisa ç* diyor ki:

  Merhabalar. Annemle babam 8 senedir ayrılar.18 yaşına kadar cüzi miktarda nafaka alıyordum.Özel üniversitede okuyorum ve okul paramı burssuz bir şekilde 3 senedir annem ödüyor.Babam 2 sene boyunca aylık 750 TL yolluyordu ancak son 1 senedir 500 TL yolladı.Anneme katkısı olması açısından KYKdan geri ödemeli kredi alıyorum.Annem emekli ama çalışmaya başka yerde devam ediyor.Bu sene okul parasını ödemesini talep ettiğimden dolayı kavga ettik ve harçlık yollamayı kesti okul parasına yardım etmeyi de reddetti.Şuan elimde sadece KYK kredim var lakin onu ev masrafları için kullanıyoruz.Bu sene 3. sınıfa başlayacağım çift anadal yapıyorum ama annemin okul paramı ödemek için yıllardır çekmediği kredi ödemediği borç kalmadı.Babam bir üniversitede öğretim üyesi ve aynı zamanda özel bir üniversiteye yaz okuluna ve ikinci öğretim derslerine giriyor.Geliri oldukça iyi. Bu durumda babama yardım nafakası için dava açabilir miyim? Teşekkürler

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Dava açabilirsiniz. Nafaka ödenip ödenmeyeceğine mahkeme karar verirken, babanızın geliri ve sizin ihtiyaçlarınız değerlendirilecektir.

 • ilknur diyor ki:

  Merhabalar.20 yaşındayım. üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Babamdan aylık 200 tl nafaka alıyordum. Babam bana reşit olduğum gerekçesiyle nafakamın iptali için dava açıp kazandı. Toplamda dört kardeşiz hepimiz okuyoruz. Zor durumda okuyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir. Bana lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Konuda bahsedildiği üzere babanızdan nafaka talep edebilirsiniz. Dava açmanız gerekli.

 • Tuğçe k diyor ki:

  Merhabalar, annemle babam ayrılalı 7 sene oluyor. 2013 yılında bana 250 tl nafaka bağlandı. 2016 yılında 2 yıllık üniversiteden mezun oldum. Haziran ayında mezun olup eylül ayında erzurum atatürk üniv açıköğretimde okumaya başladım. 2016 yılımdan beri nafakam yatmıyor. Yatırılması gerekiyor muydu? Açıköğretimde olsa eğitimim devam ediyor

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   18 yaşını doldurduğunuzda nafakanız kesilir. Nafaka ihtiyacınız devam ediyorsa, yeni bir dava açmanız gerekir.

 • Busra diyor ki:

  Erdem Bey oncelikle burada sorulan tum sorulara sabirla yanit verdiginiz icin tesekkur ederim. 20 yasindayim okulum devam ettigi icin nafaka aliyorum (ki daha yeni baglandi 2 ay oldu) yurtdisindayim yurtdisinda okuyorum. Karsi taraftan bana nafakanin kaldirilmasi icin dava acilmis. Okula odedigim ucretin faturasini makbuzunu vs istemisler. Okul ucreti makbunuzunun hukmu nedir? Buradaki okullar ucretli evet ama Turkiyede universite okusaydim ucret odemeyecektim. Problemim su ki okuldan ogrenci mektubumu aldim ama makbuz cikarmakta zorlaniyorlar cunku boyle bir sey burada hic talep edilmiyor.. Zamaniniz icin tesekkur ederim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Nafaka miktarının tespitinde, nafaka bağlanan kişinin masrafları araştırılmalıdır. Ücretsiz okulda okuyan kişiye bağlanacak nafaka ile ücretli okulda okuyana bağlanacak nafaka farklı olacaktır. Mahkeme de bu araştırmayı yapıyordur.

 • Mustafa d****** diyor ki:

  Merhaba.kizima 17 yaşından 23 yaşına kadar hukuki zorunluluğum olmamasına rağmen iştirak nafakası ödedim 4 yıllık üniversiteyi okuduktan sonra nafaka ödemedim.simdi 24 yaşında yardım nafakası açmış.e devlette tensip zaptı hazinlandi yaziyor.annesinin evi var durumları benden iyi.emekli maaşım krediden dolayı kesiliyor500 ytl anca elime geçiyor.şimdiki eşimle zar zor geçiniyorum.uzerimde hic bir mal varligim yok.gelirimin düşük olması ve kanıtlamam halinde nafakanin baglanmamasini sağlığa bilirmiyim?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Çocuğunuzun malvarlığı, geliri yoksa ve nafakaya ihtiyaç duyuyorsa, sizin ödeme gücünüz değerlendirilerek bir miktar nafaka ödemenize karar verilmesi beklenir.

 • Rukiye diyor ki:

  merhaba 1999 doğumluyum.annem ve babam 2008 yılında ayrıldı.velayet anneme verilmiş ve o zamanlar babama 150 tl iştirak nafakası baglanmıs. Fakat annemin böyle bir talebi olamamış ve şuan 18 yaşındayım gazi üniversitesi 1. sınıf öğrencisiyim.bu zamana kadar hiçbir desteğini görmedim. bu sene kykdan geri ödemesiz burs almaya başladım. şuan babama dava açıp birikmiş nafakamı almak istiyorum. aldığım burs nafakamı almama engel olabilir mi? teşekkürler

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Geçmiş 10 yıla ilişkin birikmiş nafakayı talep edebilirsiniz. 18 yaşını doldurduğunuz günden sonraki talep edemezsiniz. Bir avukatla görüşerek hesap yaptırıp, icra takibi yapmanızı öneririm. Aldığınız bursun birikmiş nafaka ile ilgisi bulunmuyor.

 • Muhammet k*** diyor ki:

  Merhaba ben şehir dışında üniverste kazandım ve baba 4000 tl maaş alan bir memur annem ve babam ayrılma kararı aldı nafaka bağlarlarmı bağlanırsa 500 tl üzeri olurmu

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Nafaka bağlanır gibi gözüküyor. Miktarını mahkeme, sizin giderlerinizi ve babanızın gelirlerini değerlendirerek belirler.

 • Mustafa ö*** diyor ki:

  20 yaşındayım üniversite 1 öğrencisiyim nafaka almak için dava mı açmam gerek yoksa dilekçeylede alabilir miyim?

 • mcemalettin b***** diyor ki:

  sn.av.Erdem Akçay..öncelikle bu gibi konulara vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.benim sizden öğrenmek istediğim konu; 29 nisan 1994 doğumlu oğlum var.ve ben kendisine 4 yıldır yardım nafakası ödemekteyim.kendisi 2 yılık turizm otelcilik le ilgili gedik üniversitesin de okumuştur ve bitirmiştir. şu an itibarı ile açık öğrenim kaydı olduğunu zannediyorum..bu şartlarda daha ne zamana vede kaç yaşına kadar nafaka ödemem söz konusu dur.. saygılar..

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Çocuğun eğitim hayatı devam ediyorsa, başka geliri yoksa, sizden alacağı nafakaya muhtaçsa ve sizin de nafakayı ödeme gücünüz varsa, en azından okulu bitene kadar nafaka ödemeniz gereklidir.

 • dilara k**** diyor ki:

  merhaba öncelikle tüm soruları yanıtladığınız için tsekkürler.annemle babam 10 sene önce anlasmalı olarak bosandılar.babam hic bir sekilde nafaka ödemedi.simdi ben 25 yasındayım babama öğretim için dava actım.ben 2500 olarak tutar belirledim ama kazanırsam eger bu ücretin verilmesini kim karar veriyor?babam tutarı onaylarsa hakim daha düşük ucreti onaylarmı?davalar uzun sürüyormu cok tesekkurler simdiden..

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Nafaka miktarına mahkeme karar verir. Karara rağmen ödemezse icra takibi yapabilirsiniz. Babanız miktarı kabul ederse, o miktar üzerinden nafaka belirlenir.

 • Yiğit G**** diyor ki:

  Merhabalar ben 97 dogumlu universite 3. sınıf ogrencisiyim. Annemle babam uzun zamandir ayri yasiyorlar fakat bosanmadilar. Daha once bosanma davalari goruldu fakat mahkeme anlasmaya gitmeleri icin bosamayi gerceklestirmedi. Babam yaklasik 7 yildir bizden uzakta yasiyor ve aylik sadece 500 tl gonderiyor. Annem ev hanımı bir geliri yok, eve benle ablam çalışarak bakıyoruz ve küçük bir tane de kız kardeşim var. Ben sehir dışında okuyorum ve çalıştığım zaman okulumu olumsuz etkiliyor. Bu koşullarda babama dava açabilir miyim? Kazanabilir miyim? İzlemem gereken yollar nelerdir? Annemle babamin resmi olarak evli gozukmesi ne gibi sorunlara sebeb olur? Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Babanıza yönelik olarak yardım nafakası talepli dava açabilirsiniz. Mahkeme konunun ayrıntılarını inceleyerek karar verecektir.

 • nilgün s**** diyor ki:

  eşimden 2008yılında anlaşmalı olarak boşandık.ben devlet memuruyum 1999 doğumlu bir oğlumuz var.oğlum için de nafaka almamıştım.ancak oğlum bu yıl üniversiteye başladı,ben emekli olmak istiyorum ve oğlumun da nafaka alması için dava açmak istiyorum. eski eşim öğretmen iki çocuğu var.geriye dönük nafaka talebinde bulunabilir miyim.O??.Ortalama ne kadar nafaka alabilir?

 • Buse k**** diyor ki:

  Merhaba. Annem ve babam uzun zaman önce ayrıldı. Bana belirli bir nafaka verildi ama babam hicbirini göndermedi. Zaten biz de istemedik. Aradıgım zamanlar cok az bir miktar gonderiyor her zaman ama artık cok tatsız bir hal almaya basladı bu durum. Telefon ettigimde sürekli bir bahane buluyor ve ben üniversite okumama ragmen cogu zaman parasız kalıyorum. Ne şekilde dava açabilirim? Ve geçmişten bugüne ödemesi gereken nafakaları alabilir miyim?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Zamanaşımına uğramayan önceki nafakalar için icra takibi yapabilir, bundan sonrası ile ilgili olarak yardım nafakası için dava açabilirsiniz.

 • Faruk p**** diyor ki:

  Merhabalar ben 1995 dogumluyum.Annem babam ben 5 yasindayken ayrildi.Suan 24 yasindayim babam bu sure boyunca hic nafaka yatirmadi,ne yapmam gerekiyor Dava acsam hakkimi alabilirmiyim

 • havva e***** diyor ki:

  size ve sizin gibi mesleğin gereği ihtiyaç duyan herkese yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. 13 senedir eşimden ayrıyım ve kızım için nafaka ödemediğinden kesinleşen nafakayı icra yolu ile aldık. 29 hazıranda kızım 18 ini dolduracak üniversiteye giden öğrencinin nafakayı alabileceğini verdiğiniz bilgilerden anladım. 1. sorum; kızımın bana vekalet vermesi durumunda davayı ben açabilirmiyim? ayrıca kesinleşen maddi manevi tazminatı ödemeyen eşime haciz işlemi yaptım ancak üzerine kayıtlı hiçbirşey olmadığından sonuçlanmadı. yeni kanuna göre mal rejiminde evlendikten sonra edinilen mallar ortaktır hükmü var ise kendi üzerine bilerek hiçbirşey yaptırmıyor ise bunun sebebi belli. bu durumda evlilikten sonra evlendiği eşinin üzerinde bulunan taşınır yada taşınmazlara borcunu ödeyene kadar tedbir koyma yada haciz koyma durumu söz konusumu lütfen yardımcı olun yada başka ne yapabilirim. teşekkür ediyorum çok sağolun

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Davayı kızınız ya da kızınızın avukatı açabilir. Diğer konuda tedbir kararı verilmemelidir. Mal rejiminin mal ayrılığına dönüştürülmesi talep edilebilir. Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

Yorum Yapabilirsiniz