Soru: Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka Ödenir mi?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2014-08-17

Atilla Bey’in sorusu:

Selamlar ,

Merhaba erdem bey ben 21 yaşında üniversite öğrencisiyim annem ile babam 3 yıldır ayrı yaşıyorlar ama boşanmadılar. Bu sürede babam ssk’dan malülen emekli bize herhangi bir yardımı bulunmuyor. Bu süreçte neler yapabiliriz? Maddi yardım için, nafaka için? Annem çalışmıyor herhangi bir güvencesi yok.

Yanıt:

Yasalarımız uyarınca; anne babanızın ayrı yaşamaları, evlilik birliğinden doğan sorumluluklarını yerine getirmemeleri için bir dayanak değil. Babanız, maddi imkanı el verdiği ölçüde ve yapılacak katkı hesabına göre aileye parasal destekte bulunmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için, şu yollara başvurulabilir;

  1. Anne babanız birlikte ya da sadece biri, hakimin müdahalesini isteyebilir. Bu müdahale ile hakim, gerekli önlemleri alacak, eşlerin yapması gereken parasal katkıyı belirleyecektir. Özetle hakim, -sorunuzla bağlı kalarak basitçe belirtiyorum- babanızın, annenize ve size sağlayacağı parasal katkıyı belirleyecektir. Bunun sağlanması için annenizin, hakimin müdahalesini talep eden bir dava açması gereklidir.
  2. Eğitiminizin devam etmesi sebebiyle anne babanız, hallerinin el verdiği ölçüde size bakmakla yükümlüdürler. Dolayısıyla babanıza karşı bir nafaka davası açarak, eğitim hayatınız tamamlanana kadar size nafaka ödemesini sağlayabilirsiniz.

Özet şekilde belirtildiği üzere babanız, hem annenize hem eğitim hayatınız devam ettiği için size parasal katkıda bulunmalıdır. Aile Mahkemesi’nde açacağınız dava ile bu sonuca ulaşabilirsiniz. Mahkeme, parasal katkının miktarını belirleyecektir.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.