Uyarıcı Levha Olmadan Radarla Hız Kontrolü İle Trafikte Ceza Kesilemez

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2014-11-19

Alaşehir ilçesinde meydana gelen traik kontrolü nedeniyle açılan davaya ilişkin olarak Adalet Bakanlığı’nın olağanüstü itiraz yollarından birisi olan kanun yararına bozma yolu ile yaptığı başvuruyu inceleyen Yargıtay kararını verdi. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, uyarıcı levha olmadan trafikte radarla hız kontrolü yapılamayacağına hükmetti. Bakanlık başvurusunda, verilen idari para cezasının kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararının kaldırılmasını talep etmişti.

Yargıtay kararında, devletin, esasen ve öncelikle kuralların ihlalini önleme görevi bulunduğunun kabul edilmesi gerektiği kaydedildi. Kararda, hukuk devletinin bir erki olan idarenin görevinin, öncelikle bireylerin kuralları ihlal etmesini bekleyip cezalandırma yoluna gitmesi değil, kurallara uygun davranma düzeyini ve alışkanlığını geliştirmek olduğunu belirtti.

Kategori: Hukuk Haberleri

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.