Avukat Erdem Akçay

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Zamanaşımı

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Kasım 18, 2014

Zina, Türk Medeni Kanunu’nda boşanma nedeni olarak sayılmıştır. Zina nedeniyle boşanma davası, diğer eş tarafından açılabilmektedir. Yasa, zina dayanağıyla açılabilecek boşanma davasında hak düşürücü süre belirlemiştir. Bu düzenlemeye göre, dava açma yetkisine sahip olan eş davasını, zina eylemini öğrenmesinden itibaren 6 ay içerisinde ve her halde zina eyleminin üzerinden 5 yıl geçmeden açmalıdır. Burada bahse konu 5 yıl, kesin hak düşürücü süredir. 5 yılın geçmesinden sonra zina eylemi öğrenilse dahi artık diğer eş, zinaya sebebiyle boşanma davası açamayacaktır. Eğer eş, zinayı öğrendikten sonra 6 ay içerisinde davasını açmazsa, yine bu hakkını kaybedecektir.

Hak düşürücü sürenin yanısıra, eğer diğer eş zina eylemini affettiğini ortaya koymuşsa, artık zina sebebiyle boşanma davası da açamaz. Ancak bu durum, diğer sebeplere dayanarak dava açmasına engel değildir.

Zina sebebiyle açılacak boşanma davasında hak düşürücü sürenin geçip geçmediğine mahkeme re’sen bakacaktır. Karşı tarafça ileri sürülmesi gerekmez. Konu ile ilgili Yargıtay Kararı: Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 1988/8407 Esas ve 1988/9547 Karar sayılı kararı.

4 Yorum

 • S***** M*** diyor ki:

  Merhaba eşimle gecimsizligimiz var ve He ikimiz de birbirimizi aldattık. Benim aldatmamı 2013 yılında öğrendi eşim ve kötü kavgalar sonrasında affettigini söyledi bu zamana kadar devam ettik bir şekilde. Şuan aldatma davası açmaya hazırlanıyor. Ayrıca tam olarak zamanını hatirlamasamda benim bir darp raporum var ve eşimin ertelenmiş bir darp cezası var. Benim aldatma olayını sadece gsm operatör kayitlariyla kanitlayabilir. Ayrıca ev ve arabadan feragat etmemi istiyor. Çünkü ben bu olaydan utanıyorum ve kimsenin duymasını istemiyorum. Bunu kullanıyor. Ne yapabilirim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   YApmanız gereken, bir avukatla yüz yüze görüşerek durumunuzu anlatmanızdır. Zira konunuz basit, iki satırla özetlenebilecek, yorum yapılabilecek bir konu değil.

 • Ali a**** diyor ki:

  Esim beni aldatali 3 sene oldu dava acsam kazana bilirmiyim ve resmi olarak bosandik.vatsap gecmisini mahkeme karaiyla geri alabilirmiyim.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Nasıl boşandığınız, ne zaman boşandığınız önemli. Bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.

Yorum Yapabilirsiniz