Avukat Erdem Akçay

Zina(Aldatma) Nasıl İspatlanabilir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Kasım 26, 2014

Zina sebebiyle boşanma davası açılabilmesinin en temel kuralı, zina eyleminin gerçekleşmiş olmasıdır. Zinadan, cinsel birleşmenin gerçekleşmesi anlaşılır. Öpme, beraber dolaşma, beraber yemek yeme, sarılma, vb eylem ve durumlar zina olarak nitelendirilemez. Dolayısıyla zinayı ispat edecek olan davacı eşin, öncelikle zina eyleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemesi gerekir.

Zinanın ispatı oldukça zordur. Suçüstü hali ise pek mümkün değildir. Bu durumda eş, diğer eşin zina yaptığını nasıl ispatlayacaktır?

Sorunun yanıtını Yargıtay vermektedir. Yargıtay’a göre zinanın illa suçüstü ile ispatlanması gerekmez. Zina eyleminin gerçekleştiği kuvvetli emareler ile ortaya konabiliyorsa, ispat gerçekleşmiş sayılacaktır. Örneğin, zina eden eşin, diğer kişi ile imam nikahı kıydığı, beraber yaşadığı, bu kişiye ev tuttuğu, otelde aynı odada kaldıkları, vb ispatlanabiliyorsa, zina da ispatlanmış sayılacaktır.

42 Yorum

 • Zeliha Y**** diyor ki:

  2014’te eşimin başkasıyla ilişkisinin olduğunu öğrendim ancak evliliğimiz devam etti. Şimdi boşanmak istesem, mümkün olur mu?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Zina fiilinin affedilmesi halinde, artık bu olaya dayanarak dava açamazsınız.

 • erhan k*** diyor ki:

  Esim beni aldatiyor ve ben bunu ses kaydi ile ogrenmis oldum bu yasal degil galiba benim bunu nasil ispatlamam gerekiyor biliyorum ama ispat zor cunki calistigi icin bahanesi cok oluyor iste musterim vs gibi biraz kurnaz oyle resim veya bir otel yok ama aldatiyor bunu biliyorum cunki duydum ve aldatmanin hakli bir gerekcesi varmi

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Ses kaydının ne surette elde edildiği önemlidir. Bir durumda delil olarak kullanılabilecekken, bir diğer durumda hem delil niteliği taşımaz hem suça konu olabilir. Aldatmanın haklı gerekçesi olamaz. Eşlerin sadakat yükümlülüğü vardır. Boşanmaya karar verdiğinizde, zinayı ispat edemiyorsanız, evlilik birliğinin temelinden sarsılması dayanağına başvurabilirsiniz.

 • havva c*** diyor ki:

  Esime zina davasi actim delillerimde var ancak o anlasmali bosanma istiyor. Eger anlasmali olarak bosanirsak zina sucu siciline islenecek mi islenmeyecek mi? Eger islenmeyecekse anlasmazsam dava asagi yukari nasil sonuclanir. Tesekkur ederim…

 • Emine **** diyor ki:

  Merhaba Erdem bey ben eşimden iki aydır ayrıyım ve baskasıyla birlikte yaşıyorum eşim bana zina davası ile birlikte bosanma davası acmıs fakat zaten benim bu insanla görüstüğümü zaten kendisi biliyordu size sormak istediğim ikitane çocuğum var biri 3 digeri 5 yasinda bu zina davasi cocuklarımın velayetinin bana verilmesini etkiler mi ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Affetme hususu ileri sürülebilse de sizin durumunuzda bunun geçerliliği olmayacaktır kanaatindeyim. Zira affetme, affetme anından öncesi için geçerlidir. Sizin olayınızda devamlılık var. Çocukların velayetleri hususunda zina oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

 • Sevgi u**** diyor ki:

  Esimin tesadufen piknik alaninda baska kadinla piknik yaptigini gordum fotog cektim eve 3 gunde 1 ugruyor zaten eve de herhangi bir harcama yaomiyor para birakmiyor.sonra yine tesaduf sokagimdaki bir evin onude park ettigini gorup takip ettim ayni kadinin evine girip cikiyor orfa kaliyor parkta bisiler icip samimi hallerde davraniyor bunu nasil kanitlayabilirim tazminat davasi acip bosanmak istiyorum nasil kanitlarim

 • Sebahattin Ö**** diyor ki:

  Slm benim eşim tlf sevgilisiyle resim çektirmiş beraber olurken evde falan ben bunları gördüm resimleri ve kendi tlf kopya aldım şimdi ben boşanmak istiyorum neler yapmalıyız biran önce boşanmak istiyorum

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Resimlerine içeriğine göre evlilik birliğinin temelinden sarsılması ya da zinaya dayalı olarak boşanma davası açabilirsiniz. Bir avukatla görüşünüz.

 • Enes s**** diyor ki:

  Eşimle 4 aydır ayrı yaşıyoruz.Herhangi bir boşanma davası açılmadı. Yalnız kullandığı tel numarası bana aitti.kullanıp atmış bende çıkardım ve kimlerle konuştuğuna baktım bir tane çocuk çarptı gözüme aralarında mesaj ve uzun süteli konuşma var.çocuk itiraf etti telefonda bende bunları kayıt aldım bu çocuğuda şahit olarak göstersem aldatmadan dolayı boşanabilirmiyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Telefon kayıtları, Yargıtay’ın aradığını şartlara uyuyorsa, boşanma için yeterli delil olabilecektir.

 • Cem K*** diyor ki:

  merhaba eşimin telefon dökümlerinden eski erkek arkadaşı ile görüştüğünü öğrendim telefonda mesajlaşmalarını ve birlikte çekilmiş fotoğraflarını yakaladım.Arkadaşına eski erkek arkadaşından hamile kalıp onu kürtaj yoluyla aldırdığını söyledi bu kayıtlar duruyor.sormak istediğim boşanma davası açıcam zina davası açsam bu doneler yeterli olur mu ? ve aralıkta 2 yaşını dolduracak bir kızım var velayetini alabilir miyim ve onlara tazminat davası açabilir miyim lütfen yardımcı olabilir misiniz rica ediyorum.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Zina davası açtığınızda, zina eylemini ispatlamanız gerekir. Hem zina hem şiddetli geçimsizlikten dava açabilirsiniz. Bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.

 • Asu Ş. diyor ki:

  Merhaba Eşimden 1 senedir ayrı yaşıyorum ocak 2017 de ayrılır ayrılmaz boşanma davası açtım . Aralık 2017 de hakim boşadı. Ama hala gerekçeli karar gelmedi.3.5 yasında kızım var velayeti de bana verildi babası kızı almak için sürekli biriyle olduğumu iddia edip beni şikayet ediyor . En son sosyal hizmetler den geldiler . Mahkeme esnasında sir raporu tutulurken çocuğun yasadıgı ortamın ve benim ona bakabileceğim kanısına da varılmıstı . Eşimin ruh dengesi yerinde değil .Çocuğuma birşey yapacak diye bile korkuyorum. Ne yapmalıyım ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Gerekçeli karar yazılmışsa, taraflardan birinin kararın tebliğe çıkartılmasını talep etmesi gerekir. Aksi halde dosya bu hali ile durur. Çocuğa zarar verme ihtimali varsa eşinizin, durumu belirten bir dilekçe ile hakimden, tedbir almasını talep edebilirsiniz.

 • Mahmut k***** diyor ki:

  Benım karımın ses kaydını çektım başka bır ierkekle beraber olduklarını hem arkadaşına anlatıyor sonrada erkeğe telafon edıyor nıye yazmıyon nıye telafon etmeyin dıyor oda evde annen var kocan var musaıt olurmusum dıye cevap verıyor bu da ona onlar olsun sen yaz onemli degıl erkek kocan geldıkten sonra gelemiyorsun yanıma karıda yılbasında once hergun yanında degılmıydım dıyor bu kanunen zına sayılırmı

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Hayır, sayılmaz. Zina, cinsel birliktelik demektir. Bunu ortaya koyan delil olmalı. Sizin elinizdekler, sadakatsizlik ya da güven sarsıcı davranışlara delil olarak değerlendirilip, evlilik birliğinin temelinden sarsılması davasında kullanılabilir. Tabii, elinizdekilerin yasal delil olup olmadığı da ayrıca değerlendirilmelidir.

 • Yagmur diyor ki:

  Selam eşim ben yurtdışındayken eve birini almış tarakta kadının saçı vardı boşanma davası actim ama nasıl ispat edebilirim

 • Emre D***** diyor ki:

  ************ Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Sorunuz oldukça özel bir konu olduğu için yazdıklarınızı düzenledim. Bir avukattan hukuki destek almanız faydanıza olacaktır. Delil toplamak doğru yoldur ancak suçlu duruma düşmemeye özen göstermelisiniz.

 • Nihan. diyor ki:

  Esimim beni aldattığını öğrendim kadının msjlarini gördüm ve normal aramalari yanliz kisa kisa konusulmus ancak msjlari esim sildi ben dava acicam ama delil yok mahkemede vatsap dokümanları istenilebiliyormu

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   WhatsApp gibi uygulamaların dökümleri istenemiyor. Ancak taraflar arasındaki görüşme ve kısa mesaj dökümleri istenebilir.

 • Meltem S**** diyor ki:

  Bir süredir şüphelendiğim eşimin beni aldattığını saptadım telefonundaki mesajlardan ve hangi otellerde kaldıklarını biliyorum. Eşimde sonrasında herşeyi anlattı. Bununla birlikte eşimin beni aldattığı kız beni arayıp ağıza alınmayacak laflar etti. Zina davasını elimde kanıt olmadan açabilir miyim, otelleri aradım ancak mahkeme kararı ile bilgi veririz diyorlar, dava açsam mahkeme kararı ile otel kayıtlarını çıkartabilir miyim?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Oteller, mahkeme kararına uygun şekilde bilgileri vermek zorundadırlar. Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

 • Meltem S**** diyor ki:

  Bir de ilave etmek istediğim bir konu daha var. Ben üçüncü şahısa aslında dava açmak istiyorum. Kaldıkları tüm otelleri, gittikleri yerleri biliyorum. Ancak kanıtım yok elimde.

  Yorumlarınızı rica ederim.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Üçüncü kişiye dava açamazsınız. Davaları eşinize yöneltmeniz gerekli.

 • Murat k---- diyor ki:

  Eşim Zina dan boşanma davası açtı, benden habersiz WhatsApp e kopyalamış ve yazışmaları okumuş resimleri görmüş, zina yaptığımı iddia ettiği kadınla buluşmuş ve kadın evet biz beraber olduk demiş bunu mahkemede de söylerim demiş şahit yazdırmış, beraber resim cekindik beraber gezdik ama zina yok, bunu nasıl ispatlayacaklar ben eşimi seviyorum ayrılmak istemiyorum.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Dosya örneğini mahkeme kaleminden alıp bir avukata gösterin. Konunuz basit değil.

 • Gulay c**** diyor ki:

  Avukat bey iyi gunler.Esimin beni aldattigini yakaladim.watsapp uzerinden kendisi bana itiraf etti.Afedersiniz hayat kadinlarina gittigini.Bunu defalarca yaptigini kabul etti.Bu watsapp yazismalari zina icin delilmidir

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Durumun özelliklerine ve başkaca delil bulunup bulunmamasına göre değerlendirmek gerekir. Bir avukatla yüz yüze görüşünüz.

 • Selma B**** diyor ki:

  İyi günler avukat bey eşim beni 8 aydır baskasiyla aldatıyor.3 tane çocuğum var en küçüğü 5 aylık.elimde mesajları var eve gelmiyor o kadinla beraber yaşıyor size sorum okadina tazminat davasi acabilirmiyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Üçüncü kişiden tazminat talep edemezsiniz. Eşinizden tazminat talep edebilirsiniz.

 • Hakan f***** diyor ki:

  Mrb .13 yıl önce eşim beni aldatmış..ben yeni öğrendim boşandım 3 çocuk var biri üçüncü kişiden büyük ihtimal ucununde dna si yapılacak.sorum zinadan ceza almalarını istiyorum böyle bir dava açılır mı…üçüncü kişiye çocuk benden çıkmazsa maddi manevi tazminat davası acabilirmiyim.tesekkurler.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Zina suç değildir, cezası bulunmuyor. Tazminat ile ilgili konuyu bir avukata, konuyu ayrıntılı anlatarak danışınız.

 • Emre g**** diyor ki:

  Merhaba Bir sorum olacaktı ben 2 yıllık evliyim eşim hamile sorunlarımız olduğu için bir süredir ailesinde kalıyor ailesinin evinde dogum yaptı hiç gitmedim eşim eski erkek arkadasıyla sosyal medya uzerınden gorusuyor bende yazışmaları telefonuma kayıt ettim ama hiç yuz yuze gelmediler sadece İnterneten ben bu yazışmaları notere tastıklettırdım sonra barıştık uzerınden 1sene gectı duan tekrar bosanmak istiyor bu belge gecerli olur mu ve 1 yasında Kı cocugumu alabilir iyim yardımınızı bekliyorum

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Noterin özel hayata ilişkin yazışmaları neden tasdiklediğini anlamamakla birlikte, affetmeden önceki olaylara boşanma davasında dayanamazsınız. 1 yaşındaki çocuğun velayetinin anneye verilmesi beklenir.

 • Ali o***** diyor ki:

  Erdem bey kolay gelsin 14 yıldir evliyim 2 çocugum var esimi sevemedigim ve ısınamadıgım için mutlu olamadıgım için başka biriyle görüşmeye başladım bunu eşim mesjlarda görmüş 6 7 ay biz görüştük mesajlaştık buluştuk ama ilişki olmadı o benim evli oldugumu bilmiyordu sonradan ögrendi ögrenince bitirdi 9 aydir görüşmüyoruz eşim ona ve bana tazminat davası açacagını söylüyor fakat boşanmaya yanaşmiyor 2 ay öncede evden kovdu ne yapmam gerekli ben eve gitmiyorum dışarida kalıyorum boşanma davasını ben açsam yada anlaşmalı boşansak sonuç ne olur tazminat davası açabilirmi bana ve 3 şahısa

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Üçüncü kişiden eşler tazminat isteyemezler. Sizden maddi-manevi tazminatı, boşanma davasının eki olarak talep edebilir eşiniz. Siz boşanma davası açabilirsiniz, eşinizin açması mecburi değildir. Boşanma oldukça ayrıntılıdır. Bir avukatan hukuki destek alınız.

Yorum Yapabilirsiniz