Avukat Erdem Akçay

Zina(Aldatma) Nasıl İspatlanabilir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Kasım 26, 2014

Zina sebebiyle boşanma davası açılabilmesinin en temel kuralı, zina eyleminin gerçekleşmiş olmasıdır. Zinadan, cinsel birleşmenin gerçekleşmesi anlaşılır. Öpme, beraber dolaşma, beraber yemek yeme, sarılma, vb eylem ve durumlar zina olarak nitelendirilemez. Dolayısıyla zinayı ispat edecek olan davacı eşin, öncelikle zina eyleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemesi gerekir.

Zinanın ispatı oldukça zordur. Suçüstü hali ise pek mümkün değildir. Bu durumda eş, diğer eşin zina yaptığını nasıl ispatlayacaktır?

Sorunun yanıtını Yargıtay vermektedir. Yargıtay’a göre zinanın illa suçüstü ile ispatlanması gerekmez. Zina eyleminin gerçekleştiği kuvvetli emareler ile ortaya konabiliyorsa, ispat gerçekleşmiş sayılacaktır. Örneğin, zina eden eşin, diğer kişi ile imam nikahı kıydığı, beraber yaşadığı, bu kişiye ev tuttuğu, otelde aynı odada kaldıkları, vb ispatlanabiliyorsa, zina da ispatlanmış sayılacaktır.

58 Yorum

 • Zeliha Y**** diyor ki:

  2014’te eşimin başkasıyla ilişkisinin olduğunu öğrendim ancak evliliğimiz devam etti. Şimdi boşanmak istesem, mümkün olur mu?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Zina fiilinin affedilmesi halinde, artık bu olaya dayanarak dava açamazsınız.

 • erhan k*** diyor ki:

  Esim beni aldatiyor ve ben bunu ses kaydi ile ogrenmis oldum bu yasal degil galiba benim bunu nasil ispatlamam gerekiyor biliyorum ama ispat zor cunki calistigi icin bahanesi cok oluyor iste musterim vs gibi biraz kurnaz oyle resim veya bir otel yok ama aldatiyor bunu biliyorum cunki duydum ve aldatmanin hakli bir gerekcesi varmi

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Ses kaydının ne surette elde edildiği önemlidir. Bir durumda delil olarak kullanılabilecekken, bir diğer durumda hem delil niteliği taşımaz hem suça konu olabilir. Aldatmanın haklı gerekçesi olamaz. Eşlerin sadakat yükümlülüğü vardır. Boşanmaya karar verdiğinizde, zinayı ispat edemiyorsanız, evlilik birliğinin temelinden sarsılması dayanağına başvurabilirsiniz.

 • havva c*** diyor ki:

  Esime zina davasi actim delillerimde var ancak o anlasmali bosanma istiyor. Eger anlasmali olarak bosanirsak zina sucu siciline islenecek mi islenmeyecek mi? Eger islenmeyecekse anlasmazsam dava asagi yukari nasil sonuclanir. Tesekkur ederim…

 • Emine **** diyor ki:

  Merhaba Erdem bey ben eşimden iki aydır ayrıyım ve baskasıyla birlikte yaşıyorum eşim bana zina davası ile birlikte bosanma davası acmıs fakat zaten benim bu insanla görüstüğümü zaten kendisi biliyordu size sormak istediğim ikitane çocuğum var biri 3 digeri 5 yasinda bu zina davasi cocuklarımın velayetinin bana verilmesini etkiler mi ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Affetme hususu ileri sürülebilse de sizin durumunuzda bunun geçerliliği olmayacaktır kanaatindeyim. Zira affetme, affetme anından öncesi için geçerlidir. Sizin olayınızda devamlılık var. Çocukların velayetleri hususunda zina oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

 • Sevgi u**** diyor ki:

  Esimin tesadufen piknik alaninda baska kadinla piknik yaptigini gordum fotog cektim eve 3 gunde 1 ugruyor zaten eve de herhangi bir harcama yaomiyor para birakmiyor.sonra yine tesaduf sokagimdaki bir evin onude park ettigini gorup takip ettim ayni kadinin evine girip cikiyor orfa kaliyor parkta bisiler icip samimi hallerde davraniyor bunu nasil kanitlayabilirim tazminat davasi acip bosanmak istiyorum nasil kanitlarim

 • Sebahattin Ö**** diyor ki:

  Slm benim eşim tlf sevgilisiyle resim çektirmiş beraber olurken evde falan ben bunları gördüm resimleri ve kendi tlf kopya aldım şimdi ben boşanmak istiyorum neler yapmalıyız biran önce boşanmak istiyorum

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Resimlerine içeriğine göre evlilik birliğinin temelinden sarsılması ya da zinaya dayalı olarak boşanma davası açabilirsiniz. Bir avukatla görüşünüz.

 • Enes s**** diyor ki:

  Eşimle 4 aydır ayrı yaşıyoruz.Herhangi bir boşanma davası açılmadı. Yalnız kullandığı tel numarası bana aitti.kullanıp atmış bende çıkardım ve kimlerle konuştuğuna baktım bir tane çocuk çarptı gözüme aralarında mesaj ve uzun süteli konuşma var.çocuk itiraf etti telefonda bende bunları kayıt aldım bu çocuğuda şahit olarak göstersem aldatmadan dolayı boşanabilirmiyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Telefon kayıtları, Yargıtay’ın aradığını şartlara uyuyorsa, boşanma için yeterli delil olabilecektir.

 • Cem K*** diyor ki:

  merhaba eşimin telefon dökümlerinden eski erkek arkadaşı ile görüştüğünü öğrendim telefonda mesajlaşmalarını ve birlikte çekilmiş fotoğraflarını yakaladım.Arkadaşına eski erkek arkadaşından hamile kalıp onu kürtaj yoluyla aldırdığını söyledi bu kayıtlar duruyor.sormak istediğim boşanma davası açıcam zina davası açsam bu doneler yeterli olur mu ? ve aralıkta 2 yaşını dolduracak bir kızım var velayetini alabilir miyim ve onlara tazminat davası açabilir miyim lütfen yardımcı olabilir misiniz rica ediyorum.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Zina davası açtığınızda, zina eylemini ispatlamanız gerekir. Hem zina hem şiddetli geçimsizlikten dava açabilirsiniz. Bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.

 • Asu Ş. diyor ki:

  Merhaba Eşimden 1 senedir ayrı yaşıyorum ocak 2017 de ayrılır ayrılmaz boşanma davası açtım . Aralık 2017 de hakim boşadı. Ama hala gerekçeli karar gelmedi.3.5 yasında kızım var velayeti de bana verildi babası kızı almak için sürekli biriyle olduğumu iddia edip beni şikayet ediyor . En son sosyal hizmetler den geldiler . Mahkeme esnasında sir raporu tutulurken çocuğun yasadıgı ortamın ve benim ona bakabileceğim kanısına da varılmıstı . Eşimin ruh dengesi yerinde değil .Çocuğuma birşey yapacak diye bile korkuyorum. Ne yapmalıyım ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Gerekçeli karar yazılmışsa, taraflardan birinin kararın tebliğe çıkartılmasını talep etmesi gerekir. Aksi halde dosya bu hali ile durur. Çocuğa zarar verme ihtimali varsa eşinizin, durumu belirten bir dilekçe ile hakimden, tedbir almasını talep edebilirsiniz.

 • Mahmut k***** diyor ki:

  Benım karımın ses kaydını çektım başka bır ierkekle beraber olduklarını hem arkadaşına anlatıyor sonrada erkeğe telafon edıyor nıye yazmıyon nıye telafon etmeyin dıyor oda evde annen var kocan var musaıt olurmusum dıye cevap verıyor bu da ona onlar olsun sen yaz onemli degıl erkek kocan geldıkten sonra gelemiyorsun yanıma karıda yılbasında once hergun yanında degılmıydım dıyor bu kanunen zına sayılırmı

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Hayır, sayılmaz. Zina, cinsel birliktelik demektir. Bunu ortaya koyan delil olmalı. Sizin elinizdekler, sadakatsizlik ya da güven sarsıcı davranışlara delil olarak değerlendirilip, evlilik birliğinin temelinden sarsılması davasında kullanılabilir. Tabii, elinizdekilerin yasal delil olup olmadığı da ayrıca değerlendirilmelidir.

 • Yagmur diyor ki:

  Selam eşim ben yurtdışındayken eve birini almış tarakta kadının saçı vardı boşanma davası actim ama nasıl ispat edebilirim

 • Emre D***** diyor ki:

  ************ Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Sorunuz oldukça özel bir konu olduğu için yazdıklarınızı düzenledim. Bir avukattan hukuki destek almanız faydanıza olacaktır. Delil toplamak doğru yoldur ancak suçlu duruma düşmemeye özen göstermelisiniz.

 • Nihan. diyor ki:

  Esimim beni aldattığını öğrendim kadının msjlarini gördüm ve normal aramalari yanliz kisa kisa konusulmus ancak msjlari esim sildi ben dava acicam ama delil yok mahkemede vatsap dokümanları istenilebiliyormu

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   WhatsApp gibi uygulamaların dökümleri istenemiyor. Ancak taraflar arasındaki görüşme ve kısa mesaj dökümleri istenebilir.

 • Meltem S**** diyor ki:

  Bir süredir şüphelendiğim eşimin beni aldattığını saptadım telefonundaki mesajlardan ve hangi otellerde kaldıklarını biliyorum. Eşimde sonrasında herşeyi anlattı. Bununla birlikte eşimin beni aldattığı kız beni arayıp ağıza alınmayacak laflar etti. Zina davasını elimde kanıt olmadan açabilir miyim, otelleri aradım ancak mahkeme kararı ile bilgi veririz diyorlar, dava açsam mahkeme kararı ile otel kayıtlarını çıkartabilir miyim?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Oteller, mahkeme kararına uygun şekilde bilgileri vermek zorundadırlar. Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

 • Meltem S**** diyor ki:

  Bir de ilave etmek istediğim bir konu daha var. Ben üçüncü şahısa aslında dava açmak istiyorum. Kaldıkları tüm otelleri, gittikleri yerleri biliyorum. Ancak kanıtım yok elimde.

  Yorumlarınızı rica ederim.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Üçüncü kişiye dava açamazsınız. Davaları eşinize yöneltmeniz gerekli.

 • Murat k---- diyor ki:

  Eşim Zina dan boşanma davası açtı, benden habersiz WhatsApp e kopyalamış ve yazışmaları okumuş resimleri görmüş, zina yaptığımı iddia ettiği kadınla buluşmuş ve kadın evet biz beraber olduk demiş bunu mahkemede de söylerim demiş şahit yazdırmış, beraber resim cekindik beraber gezdik ama zina yok, bunu nasıl ispatlayacaklar ben eşimi seviyorum ayrılmak istemiyorum.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Dosya örneğini mahkeme kaleminden alıp bir avukata gösterin. Konunuz basit değil.

 • Gulay c**** diyor ki:

  Avukat bey iyi gunler.Esimin beni aldattigini yakaladim.watsapp uzerinden kendisi bana itiraf etti.Afedersiniz hayat kadinlarina gittigini.Bunu defalarca yaptigini kabul etti.Bu watsapp yazismalari zina icin delilmidir

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Durumun özelliklerine ve başkaca delil bulunup bulunmamasına göre değerlendirmek gerekir. Bir avukatla yüz yüze görüşünüz.

 • Selma B**** diyor ki:

  İyi günler avukat bey eşim beni 8 aydır baskasiyla aldatıyor.3 tane çocuğum var en küçüğü 5 aylık.elimde mesajları var eve gelmiyor o kadinla beraber yaşıyor size sorum okadina tazminat davasi acabilirmiyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Üçüncü kişiden tazminat talep edemezsiniz. Eşinizden tazminat talep edebilirsiniz.

 • Hakan f***** diyor ki:

  Mrb .13 yıl önce eşim beni aldatmış..ben yeni öğrendim boşandım 3 çocuk var biri üçüncü kişiden büyük ihtimal ucununde dna si yapılacak.sorum zinadan ceza almalarını istiyorum böyle bir dava açılır mı…üçüncü kişiye çocuk benden çıkmazsa maddi manevi tazminat davası acabilirmiyim.tesekkurler.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Zina suç değildir, cezası bulunmuyor. Tazminat ile ilgili konuyu bir avukata, konuyu ayrıntılı anlatarak danışınız.

 • Emre g**** diyor ki:

  Merhaba Bir sorum olacaktı ben 2 yıllık evliyim eşim hamile sorunlarımız olduğu için bir süredir ailesinde kalıyor ailesinin evinde dogum yaptı hiç gitmedim eşim eski erkek arkadasıyla sosyal medya uzerınden gorusuyor bende yazışmaları telefonuma kayıt ettim ama hiç yuz yuze gelmediler sadece İnterneten ben bu yazışmaları notere tastıklettırdım sonra barıştık uzerınden 1sene gectı duan tekrar bosanmak istiyor bu belge gecerli olur mu ve 1 yasında Kı cocugumu alabilir iyim yardımınızı bekliyorum

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Noterin özel hayata ilişkin yazışmaları neden tasdiklediğini anlamamakla birlikte, affetmeden önceki olaylara boşanma davasında dayanamazsınız. 1 yaşındaki çocuğun velayetinin anneye verilmesi beklenir.

 • Ali o***** diyor ki:

  Erdem bey kolay gelsin 14 yıldir evliyim 2 çocugum var esimi sevemedigim ve ısınamadıgım için mutlu olamadıgım için başka biriyle görüşmeye başladım bunu eşim mesjlarda görmüş 6 7 ay biz görüştük mesajlaştık buluştuk ama ilişki olmadı o benim evli oldugumu bilmiyordu sonradan ögrendi ögrenince bitirdi 9 aydir görüşmüyoruz eşim ona ve bana tazminat davası açacagını söylüyor fakat boşanmaya yanaşmiyor 2 ay öncede evden kovdu ne yapmam gerekli ben eve gitmiyorum dışarida kalıyorum boşanma davasını ben açsam yada anlaşmalı boşansak sonuç ne olur tazminat davası açabilirmi bana ve 3 şahısa

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Üçüncü kişiden eşler tazminat isteyemezler. Sizden maddi-manevi tazminatı, boşanma davasının eki olarak talep edebilir eşiniz. Siz boşanma davası açabilirsiniz, eşinizin açması mecburi değildir. Boşanma oldukça ayrıntılıdır. Bir avukatan hukuki destek alınız.

 • Alican k**** diyor ki:

  Merhaba. Karım beni 4 yıl önce aldatmıştı. Whatsapta Yakaladım ortada bir çocuk olduğu için anlaşmalı boşandık ve 1 yılın sonunda aileler ve çevredeki insanların etkisiyle tekrardan bi daha yapmam demesi ve söz vermesi üzerine birleştik. Takribinde 3 yıldır beraberiz karım beni yine aldatıyor bunu çok iyi biliyorum geceleri geç gelmeler saat 8 de atm ye die çıkıp gece 1 lerde gelmeler. Devamlı telefonda biriyle görüşmeleri ve tuvalete dahi telefonla girip çıkması. Twlefonuda kurcalayamıyorum parmak izinden dolayı. Dün gecede eve geldiğimde kapıdan dinledim bizi çıplak görmüşmü ki vs vs gibi şeyler konuşuyordu. Bu ve buna benzer duyduklarım ve geçmişte yaşananlar aldatmaya dair boşanma sebebi sayılırmı . İlginize şimdiden tşk ederim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Davada iddiada bulunan, iddiasını ispat etmek zorundadır. Delilleriniz olmadan dava açarsanız davanız reddedilir. Bu nedenle önce bir avukatla görüşecek delillerinizi değerlendirmesini istemenizi öneririm.

 • Hakan B**** diyor ki:

  Merhabalar eşimle 25 gün evli kaldık ekonomik sorunları bahane ederek evden ayrıldı ancak sonrasında evlilik öncesi evli erkekler cinsel münasebetleri oşduğunu bir kaç erkekle haysiyet sizce yaşam sürdüğünü MSN yoluyla üçüncü kişi söylemleri ile öğrendim otel kayıtları tlf sosyal medya hesaplarını kişi veya kişilerin geriye dönük mahkeme aracılığıyla geriye dönük istebilirmiyim ispat için talep edebilirmiyim edebileceksem eğer belli bir süresi varmıdır???

 • Hülya Ç***** diyor ki:

  Eşim beni bi sürü kadınla aldatıyor elimde mesajlar ve fotoğraflar var boşanmak istiyorum çocuğum var 6 aylık çocuğun velayeti bana verilir mi bi de tazminat davası açılabilir miyim eşime

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   6 aylık çocuğun velayetinin size verilmesi beklenir.Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 • Serpil k**** diyor ki:

  Merhaba avukat bey benim 15 gunluk bir iliskim var aslinda iliski denilemez sadece telefon gorusmesi ve mesajlasmalar karsi tarafin eşi resimlerimi gormus ama beraber cekilmis degil hic yuz yuze gelmedik ve bulusmadik karsi taraf telefon dokumanlarini cikarinca bu durum bana yansirmi bana dava acabilirlermi?

 • özlem a*** diyor ki:

  merhaba avukat bey benim 10 yıllık evliliğim var. ortak arkadaşımızla mesajlarını yakaladım. ikisi de ilişkilerini itiraf etti. bunu itiraf ederlerken de şahitlerim vardı. fakat şu an çalışmıyorum. üstümde hiçbir mal yok. biri 4 biri 8 yaşında iki çocuğum var. karşı taraf anlaşmalı boşanmayı kabul etmiyor. karşı tarafa aşık olduğunu defalarca söyledi ve buna benim razı olup sırf çocuklar için evliliğimizin devam etmesini ve evden bir oda da yaşamak için talepte bulundu. bende özellikle çocukların bende kalması ve maddi manevi lehime sonuçlanabilmesi için ne gibi bir yol izlemeliyim?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İzleyeceğiniz yola siz karar vermelisiniz. Boşanma, nafaka, tazminat, vb haklarınızı almak istiyorsan dava açmalısınız.

 • Senem d**** diyor ki:

  Eşim beni aldatıyor ama WhatsApp üzerinden konuşuyolar savcılığa gittiğimde WhatsApp dökümanlarını çıkarabilirler mi

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Cumhuriyet Savcılığının ilgi alanında bir konu değil. Uygulama mesajları resmi kurumlar tarafından çıkartılamaz. Telefonun incelenmesi gereklidir.

 • Selcan y**** diyor ki:

  Eşimin aldattıqını mesajla qördüm “aşkım eve gitme arıycam hemen “yazmış mesajın ekran görüntüsünü ve fatulı hattan konusma sms dökümanlarını aldım ama içeriği yok . Daha sonrasında iş yerinde çalıstığı bayanla ilişkisi ve 1 aylık hamile oldugunu ögrendim daha sonrasında kadın bebeği aldırdı hakim bunları kanıt olarak sayar mı ve tazminat nafaka alabilir miyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Aldırılan çocuğun biyolojik babasının eşiniz olduğu tespit edilebilirse zina iddiası ispatlanmış sayılmalıdır.

 • Belgin ö***** diyor ki:

  22 yıllık evliyim 4 çocuğum var ev hanımıyım daha önce eşim aldattı af ettim 4 yildir biriyle birlikteymis ve 2 yaşında cocuklari oldugunu öğrendim bu kişi evli ve evime gelip giden birisi bir ay önce öğrendim bosanmak istiyorum eşimin birlikte olduğu kişeye tazminat davası acabilirmiyim

Yorum Yapabilirsiniz