Avukat Erdem Akçay

Haysiyetsiz Hayat Sürme Sebebiyle Boşanma Davası

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Yasamız, özel boşanma sebepleri arasında sayılan haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma ile suç işleme nedeniyle boşanmayı aynı maddede düzenlemiştir. Madde metnine göre eşlerden birisi haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu duruma neden olan eş işe yaşamak, diğer eşten beklenemez hal alırsa, diğer eş süreye bağlı olmaksızın boşanma davası açabilir.

Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedir?

Haysiyetsiz hayat sürme ile kastedilen, toplumun ahlaki nitelemelerine göre şeref, haysiyet, namus, gibi kavramlara aykırı şekilde yaşamaktır. Soyut kavramlar olmaları nedeniyle her olayın ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak genel kabulle, toplumca kabul edilmeyen çalışma hayatı(genelev işletmek gibi) ya da uyuşturucu bağımlısı olmak, kumarbazlık, eşi dışındaki erkeklerle düşüp kalkmak, gibi özellikler haysiyetsiz hayat sürme olarak belirtilmektedir.

Haysiyetsiz Hayat Sürme Sürekli Olmalıdır

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, haysiyetsiz hayat sürmenin süreklilik arzetmesi gerekliliğidir. Bir defa kumar oynanmasının, haysiyetsiz hayat sürme olarak ortaya konması mümkün olmayacaktır.

Ortak Yaşamın Mümkün Olmaması

Ayrıca iddia olunan durum sebebiyle, bu işle yaşamak diğer eşten beklenememelidir. Affetmenin, haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma davası açılmasında önemi bulunmamaktadır. Ancak yorumla, ortak hayatın devam edebildiği savı ortaya konabilir.

Haysiyetsiz Hayat Sürme Davasında Çocuğun Velayeti

Haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle ile açılacak boşanma davası kabul edilirse, ortak çocuğun velayeti, haysiyetsiz hayat süren eşe verilmeyecektir.

8 Yorum

 • Güngör U***s diyor ki:

  Eşimle bir süredir ayrı yaşıyoruz. Öğrendiğime göre bar gibi yerlere gidiyormuş. Haysiyetsiz hayat sürmek nedeniyle boşanma davası açsam kazanır mıyım?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Bara gitmek tek başına haysiyetsiz hayat sürmek anlamına gelmemekle birlikte, olayın özelliklerine göre durum değerlendirilecektir.

 • Şeyma diyor ki:

  Merhaba.
  Ben 2 yıllık evliyim ve 1 haftadır ailemle yaşıyorum. Eşim evlenmeden önce madde kullaniyomuş ve evliliğimizin 1 yılı da *** bağımlısı olmuş. Ve bu yüzden sürekli şiddet gördüm cok sinirli agresifti hep. Sonra beni evden kovdu 5 ay ailemle kaldim 5 aydan sonra karşılaştık ve ben barışmak istedim o da herşeyi anlattı bana ben çok şaşırdım ama tedavi oldum dedi.Tekrar barıştık ve 1 yıl oldu şiddet hakaret hiçbiri bitmedi. Bn şu an ne yapacağımı bilmiyorum anlaşmalı boşanmayı kabul etmiyor. Çekismeli açarsam bu sebeplerden dolayı hemen biter mi? Eşim in reçeteleri var elimde madde kullandığı için ilaç vermişler. Sakladım hepsini darp raporum var kolumu kırmıştı. Ben hemen bitsin istiyorum yaşım 22 ve ben hayattan bu yaşımda bıktım psikolojim bozuldu cevap verirseniz cok memnun olurum. Hiç birşey bilmiyorum bu tarz durumlarla ilgili biliçlendirirseniz sevinirim.

 • ufuk a*** diyor ki:

  eşim bir buçuk yıl önce evi terk etti boşanma davası açtım beni aldattığını öğrenince.tensip tutanağı geldi.ne anlama geliyor ne yapmam lazım

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Tutanakta, yapılması gerekenleri belirtilmiştir. Bir avukattan hukuki destek almanız, hak kayıplarına uğramamanız açısından önemlidir.

 • Çiğdem y**** diyor ki:

  Merhaba benim eşim yurt dışından biriyle birlikte ve ilk evlemek istedi onunla bn ayrıl miyorum aynı evde yaşıyoruz şimdi ise yok diyo ama gorusuyo kız türkiyeye geldi gitti yada burda bilmiyorum otelde falan kalmışlar tlf dokümanları çıkar mı mahkemede yada ne yapmalıyım

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Eşinizin ilişkisi ile ile ilgili elde edebileceğiniz tüm delilleri toplayıp dava açabilirsiniz. Telefon görüşme kayıtları mahkemece istenir. Bir avukattan hukuki destek alınız.

Yorum Yapabilirsiniz