Mahkeme, Cumhuriyet Savcılığı veya İcra Dairesince Gönderilen Tebligatlar

Mahkemeler, Cumhuriyet Savcılıklarıya da icra daireleri tarafından size gönderilen tebligatlar oldukça önemli hususlar içerebilir. Bu nedenle içeriğini okumalı ve sizden beklenen eylem varsa yerine getirmelisiniz. Aksi halde özellikle hak düşürücü süreleri kaçırabilir ve kullanabileceğiniz haklarınızı kullanamama durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mahkeme, Cumhuriyet Savcılığı veya İcra Dairesince Gönderilen Tebligatlar

Sıklıkla karşılaşılan sorulardan birisi, “Adliyeden Bir Kağıt Geldi. Nedir bu, Ne Yapmalıyım?” şeklinde olmaktadır. Mahkemeler, Cumhuriyet Savcılıkları ve icra daireleri muhataplara yazılı olarak bilgi  ve ihtar içeren evraklar göndermektedirler. Tarafınıza bir evrak gönderildiğinde eğer evrak size tebliğ edilemezse muhtarlığa bırakılır ve kapınıza bunu belirten bir uyarı yapıştırılır. Tebligatınız muhtarlığa bırakıldıysa zaman geçirmeden muhtarlıktan almalısınız. Aksi halde hak düşürücü süreleri kaçırabilirsiniz.

Tebligatı aldıktan sonra zarfında ve içinde yazanları okuyarak neden size böyle bir evrak gönderildiğinde öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda sadece çağrıldığınız belirtilmiş olabilir. Bu durumda konunun ne ile ilgili olduğunu öğrenmek için tebligatı size gönderen merciye başvurabilirsiniz. Eğer tebligatı size gönderen bir mahkeme ise ilgili adliye binasına gidip mahkemenin kaleminin yer aldığı odayı bulmalı, görevli memurlara tebligat üzerinde yazan dosya numarasını ve kimlik bilgilerinizi vermelisiniz. Size gerekli açıklama ve varsa işlemizin yapılacaktır. Hukuk ve ceza mahkemelerinden gelen tebligatlar çoğunlukla hakkınızda açılmış dava, duruşma tarihi, vb ile ilgilidir. Bir dosyada tanık iseniz yine duruşma tarihi tarafınıza tebliğ edilecektir. Cumhuriyet Savcılıklarından gelenler ise çoğunlukla ifade vermeniz için olmaktadır. Evrak üzerinde yazılan hususlara riayet ederek gerekli işlemleri yapmanız hem adaletin hızlı işlemesi hem de yerini bulması açısından oldukça önemlidir.

İcra dairelerinden gelen evraklara özellikle dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. Örneğin evrakı almadığınız takdirde muhtarlığa bırakılan evrak, size tebliğ edilmiş sayılacaktır. Eğer bir icra takibi ile karşı karşıya iseniz, tebliğden itibaren işlemeye başlayan itiraz süresini kaçırmanız borcun kesinleşmesine neden olacaktır.

Tarafınıza gelen tebligat bir mahkemedeki ya da icra dairesinde taraf sıfatınız nedeniyle size gönderilmişse, e-devlet hesabınızdaki mahkemeler ve icra daireleri bölümünde veya vatandaş UYAP sayfanızda da yer alacaktır. Vatandaş UYAP hesabınızda dosya içeriğini görebilir, e-imza veya m-imza sahibi iseniz doğrudan bu hesabınızdan işlemleri yapabilir, dilekçelerinizi gönderebilirsiniz.

Tebligat üzerinde yeterince bilgi yoksa, açıklamaları anlamlandıramadıysanız ya da sizden talep edilen eylem hukuki bir süreç ile ilgiliyse bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Tebligatı Almasam Olur mu?

Tebligatı almazsanız, yukarıda belirtildiği gibi hak düşürücü süreleri geçirebilir ve hakkınızı kullanamayabilirsiniz. Tebligatı almadığınızın ya da tebligat ile size bildirilen işlemleri yapmadığınız takdirde hakkınızda zorla getirme ya da yakalama kararı çıkartılabilir. Bu da hiç beklemediğiniz anlarda zorluk yaşamanıza sebep olabilir. Muhtarlığa bırakılmış tebligat, size tebliğ edilmiş sayılır ve ilgili süreler işlemeye başlar. Dolayısıyla muhtarlıktan evrakı almamanız süreyi durdurmaz ya da size bir fayda sağlamaz.

Nüfus Müdürlüğünde Kayıtlı Yerleşim Yeri Adresinin Önemi

Her vatandaşın nüfus müdürlüğünde bir yerleşim adresinin kayıtlı olması zaruridir. Yerleşim yerinizi değiştirdiğinizde bu bilgileri güncellemek için nüfus müdürlüğüne başvurabilir ya da e-imza, m-imza sahibi iseniz e-devlet üzerinden güncellemeyi yapabilirsiniz. Yerleşim yeri adresiniz sizin yasal tebligat adresinizdir. Eğer tebligat size yapılamazsa, bu adresinizin bağlı olduğu muhtarlığa evrakınız bırakılır ve tebliğ gerçekleşmiş sayılır.

Eğer hakkınızda işleyen bir süreç varsa(örneğin bir davanız varsa) ve adresiniz değiştiyse, yeni adresinizi en kısa sürede sürecinizi yürüten makama bildirmeyi de unutmayınız. Zira eski adresiniz, siz bildirmediğiniz sürece yasal adresiniz olarak değerlendirilecektir.

Kategori: Tebligat Hukuku
Yazar: Avukat Erdem Akçay

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "Mahkeme, Cumhuriyet Savcılığı veya İcra Dairesince Gönderilen Tebligatlar" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.